Občanský kalendář

18. prosince 2018 /
foto: London Permaculture
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomeneme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • Do 22. 12. Prodej vánočních jedliček. Brno, Praha. Květináčové jedličky, ze kterých můžete na jaře vysadit kus lesa. Návod, jak se o ně starat, najdete na cz, kde jsou i adresy osmi zapojených organizací a jejich prodejních míst. V Praze se prodávají na sedmi místech prostřednictvím Lesů hlavního města Prahy.
 • 18.—20. 1. Permakulturní design. Pracoviště Rozmarýnek, Lipka, Brno. V kurzu se naučíte navrhnout zahradu, farmu či jiný pozemek podle principů permakulturního designu. V lednu proběhne teoretická část, 8.—10. 3. pak workshop. Lektor: Čestmír Holuša. Bližší informace a přihlášky lipka.cz/rozmarynek-akce-pro-verejnost.
 • 25.—27. 1. Víkendový kurz soběstačnosti — domácnost. Svárkov u Letin. Dozvíte se, jak na výrobu sirupů, marmelád, ovocných povidel a kompotů, ale i pektogelu z jablek, droždí z brambor, na fermentaci a sušení bylin na čaje. Kurz neopomene ani zakládání a vedení chlebového kvasu a přípravu základních těst. Více na akademiepermakultury.cz.
 • 30. 1.—3. 2. Otevřený prostor: Bydlení jako společenská oáza. Ekocentrum Renata, Bělá u Jevíčka. Jak vyjmout bydlení z tlaku trhu? Je bydlení dostupné? Jak bydlet v nerůstových časech? Jak bydlet spolu? Kde hledat cesty ke komunitnímu bydlení? Na tyto a další otázky zkusí odpovědět 13. ročník semináře. Přihlášky do konce roku na thinkthank.cz.

 • Vždy o víkendu 9. 2.—3. 3. Principy řezu ovocných stromů. Centrum Hostětín Veronica. Na programu bude mimo jiné zapěstování mladých stromků, údržba plodících výsadeb, zmlazování stárnoucích stromů, správně volený termín a techniky u jednotlivých druhů nebo odrůdová specifika. Lektoři: Ondřej Dovala (únor), Ludo Vašš (březen). Přihlášky na hostetin.veronica.cz.
 • 23. 2. Díra aneb Inspektor Colleno to nevzdává. 19—23 hodin, Divadlo Husa na provázku, Brno. Detektivní drama ze zásahu inspekce životního prostředí. Zábava na jevišti i ve foyer zaručena. Vstupenky k prodeji v redakci 7.G a v Nadaci Veronica na Panské 9, Brno.
 • Do 28. 2. Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy. Úterý—sobota 9—12 a 13—16 hodin. Galerie Muzea Šumavy v Kašperských Horách. Prodloužená výstava ukazuje, jak se na Šumavu dostali rysi, i příběhy ze života dalších šelem nejen na Šumavě. Více na cz.

zdroj: fotopast Hnutí DUHA

 • 2. 3. Masopust v Toulcově dvoře. Praha. Setkání masek při oslavě konce masopustního období. Představení tradičních masek, průvod starou Hostivaří. Více na toulcuvdvur.cz.

Petice a kampaně

 • Vraťme život do krajiny. Petice ornitologů a myslivců za život v krajině, která vymírá vinou příliš intenzivního hospodaření — mizí z ní například sýčci, skřivani, koroptve, motýli či zajíci. Napsat ministrovi zemědělství, aby se zasadil o pestrou krajinu, můžete na cz/petice-za-krajinu

archiv F

 • Dobré jídlo, dobré zemědělství. Ministři zemědělství jednotlivých států EU jsou vyzýváni i na celoevropské úrovni. Kampaň Good Food Good Farming vznikla z iniciativy více než 80 uskupení včetně Hnutí DUHA. Vyžadují v ní výraznou změnu CAP — společné zemědělské politiky Evropské unie.
 • Cirkusy bez zvířat. Po odevzdané petici se 14 tisíci podpisy a podporou více než 40 organizací to už vypadalo, že je i u nás na spadnutí konec zvířat v cirkusech. Vyjádření Komory veterinárních lékařů ČR však tento krok zastavilo. Sledovat aktuality v kampani a podepisovat se můžete stále na cirkusybezzvírat.cz.
 • Proti násilí na ženách. Vyzvěte Parlament ČR k bezodkladnému přijetí Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Česká republika je totiž mezi posledními státy, které úmluvu ještě nepodepsaly. Amnesty International proto ve spolupráci s dalšími organizacemi, které usilují o ochranu práv žen, iniciovala kampaň Stop násilí na ženách. Více na cz/case/ratifikace-istanbul.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.