obrázky

4. srpna 2005 /

Malé děti si hrají uprostřed jedů — Opatovická spalovna se ocitla u ledu — Faux pas brněnské radnice pokračuje — Konec těžby v srdci Tater

Opatovická spalovna se ocitla u ledu. Poslali ji tam pardubičtí zastupitelé poté, co se odmítli finančně spolupodílet na likvidaci odpadků pálením. Spalovna si zatím nezískala přízeň žádného města ani obce v regionu; označení tohoto projektu za komunitní proto budí přinejmenším úsměv. Kontroverzní stavbu v současné době podporuje pouze Pardubický kraj a Elektrárna Opatovice. Bez finančního přispění obcí se však opatovická spalovna neobejde.

Pardubičtí radní vyslyšeli názory svých občanů i okolních obcí, jež s plýtvavým nakládáním s odpadem nesouhlasili. „Je to další důkaz, že veřejnost může své politiky efektivně hlídat,“ komentuje dění Ivo Kropáček, odpadový expert z Hnutí DUHA. Dodává však, že městské zastupitele čeká ještě další důležitý krok: zaměřit se na snížení produkce odpadů a zlepšení recyklačních služeb.

(podle tiskové zprávy Hnutí DUHA)

Konec těžby v srdci Tater, rozhodli po masivních protestech ekologických organizací ministři slovenské vlády. Budou-li státní lesy dohodu i nadále respektovat, zůstanou Tatry národním parkem odpovídajícím mezinárodním standardům, podle kterých se má v takzvaných jádrových nebo prvních zónách příroda ponechat svému vývoji.

Slovenské státní lesy nasadily začátkem června těžkou mechanizaci a začaly těžit padlé stromy v Tiché a Koprové dolině, které patří mezi nejpřísněji chráněné části Tatranského národního parku. Správa parku se zásahem nesouhlasila, a nebyla o něm dokonce ani informována. Těžba vyvolala vlnu nesouhlasu u slovenské i zahraniční veřejnosti. K e-mailové petici se připojily tisíce lidí. Před budovou státních lesů v Tatranské Lomnici demonstrovalo 35 ekologických organizací z 20 evropských zemí. Mezinárodní organizace také vyzvaly EU, aby pozastavila vyplácení prostředků na odstraňování škod z Fondu solidarity, dokud slovenská vláda neposkytne záruky, že budou použity jen na projekty respektující národní park.

(podle tiskové zprávy Hnutí DUHA)

Faux pas brněnské radnice pokračuje. Úředníci nejdříve povolili prvomájový pochod, který podle ministerstva vnitra svolala fašistická a neonacistická organizace Národní odpor. Poté se rozhodli potrestat 19 občanů, kteří nenásilně vyjádřili svůj nesouhlas s propagací zločinecké ideologie, jež před šedesáti lety vehnala do plynu miliony lidí. Podle radnice se dopustili porušení veřejného pořádku.

Podle policie se malá skupina protestujících snažila „vyprovokovat průvod skinheads urážlivými výrazy“. „Je absurdní, že heslo Neonacismus zabíjí je státními orgány považováno za urážku a důvod ke stíhání, zatímco projevy členů Národního odporu opěvující nacismus a šířící nenávist nechávají stejné státní orgány lhostejnými,“ uvádí Jiří Koželouh, účastník protestu. Několik odpůrců neonacismu podalo proti rozhodnutí o přestupku odvolání. Případem se zabývá také ombudsman.

(podle tiskové zprávy NESEHNUTÍ)

Malé děti si hrají uprostřed jedůto není název dekadentního filmu, nýbrž výsledek rozborů, jež nechalo udělat Greenpeace. V prachu odebraném v mateřských školkách a centrech z Prahy, Brna, Poděbrad a malé vesnice u Českých Budějovic našla nizozemská laboratoř TNO čtyři skupiny jedovatých látek — ftaláty, bromované zpomalovače hoření, alkylfenoly a chlorované parafíny. „Pravděpodobné vysvětlení takto vysokých koncentrací [ftalátů] lze hledat v množství výrobků, a to i hraček, z PVC měkčených ftaláty, kterými jsou děti ve školkách a mateřských centrech obklopeny,“ vysvětluje Miroslav Šuta, odborný konzultant pro toxické látky. „Podle šéfa švédského týmu vědců, profesora Jan Sundella, představují změkčovadla v interiérech budov největší rizikový faktor pro vznik astmatu a alergie ze všech environmentálních faktorů. Větší než kouření matky nebo absence kojení.“

(podle tiskové zprávy Greenpeace)

Připravila Dagmar Smolíková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 4/2024 vychází v 2. polovině srpna.