Perly na stěnu

12. dubna 2012 /
foto: Parvathisri, Wikimedia Commons

Stokrát nic by umořilo osla, ale také ledaskoho jiného. A nejde jenom o mediální pokrytí ekologických témat, které bylo v posledních měsících tak úmorně vyprahlé, až se prakticky přiblížilo nule, ale nejde ani o podobně vyprahlé vládní dotace, po kterých prahnou už ne zelené, ale spíš mrazivým nezájmem vyšisované nevládky. Jde o to, že i kdyby environmentální aktivisté házeli novinářům perly, dotyční se budou tvářit, že oni jsou stěna a perly hrách.

Mirek Patrik z Dětí Země bude letos mít těch Zelených perel jistě větší než malé množství, média ale nad tím náhrdelníkem zřejmě zase jenom zívnou. Novináři ostatně čím dál víc připomínají průtokové ohřívače cizích polívčiček, schované za devatero horami, devatero lesy a devatero antispamovými filtry: živý exemplář byl naposledy spatřen na Šumavě během protestů proti Stráského kácení. Z aktivit českých okrašlovacích eko-spolků se zkrátka stal luxus, který si nikdo nemůže dovolit. Politici nemají peníze, lidi trpělivost a novináři čas.

Za novinářský ne-čas samozřejmě může také to, že média už dnes skoro nemají novináře. Prý si je nemůžou dovolit. Únavou nedostatkového materiálu tak trpí obě strany, novináře přitom mnohem víc než nějaké ekologické perličky na dně fascinuje fatální stínohra v nejvyšších patrech české politiky. Že bylo podle ombudsmana kácení na Šumavě ilegální? Že je podle rozhodnutí soudu ilegální ivanovický Bauhaus nebo třeba úsek dálnice D8, přestože obojí už nějakou dobu stojí? Že stavitelé plzeňského Hornbachu nedodrželi smlouvu o zřízení zastávky MHD? Rozjíždí vláda mnohamiliardové a krajně problematické betonové projekty na Labi, aniž by se posuzovaly ekologičtější a úspornější varianty? Odpustili politici napříč politickými stranami výrobcům špíny poplatky za vypouštění škodlivin do ovzduší? To je toho…

V okamžiku, kdy politici vedou zemi ne od desíti k pěti, ale od pěti k nule, lze pouze znovu a znovu opakovat, že nula od nuly pošla. Budiž jí země lehká.

Podle stále platných teorií náš vesmír sice vznikl z ničeho, aktuální trendy ale naznačují spíš totální implozi. Snaha vytvořit alespoň malou nadějíplnou explozi tak čím dál víc připomíná snahu vytvořit ex nihilo zázrak. Je to úmorné a pořád se to nedaří. Není divu, že média tak akorát zívnou a pohrouží se do vlastní reality show.

Předchozí díly Mediany najdete tady

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.