Příští týden vyjde dvojka 7.G

18. dubna 2011 /

Otázkou „Jsme za vodou?“ nemíříme na debatu finanční (ne, ve vatě rozhodně nejsme), občanskou (ne, naše demokracie bez demokratů příliš nevzkvétá) ani geopolitickou (ne, konec dějin ještě nenastal). Naopak, zůstáváme nevíceznačně a nevzletně pěkně při zemi, respektive pod zemí, zkrátka u hladiny. Hydrolog Ivo Dostál nám nejprve vysvětlí, proč z hlediska vyššího principu vodního ztrácíme pud sebezáchovy, ekolog Mojmír Vlašín aktualizuje proslulý Pindarův citát „Nade vše je voda“ a Dagmar Smolíková rekapituluje souboj kohoutkové a balené vody.

Toto číslo je z větší míry brněnské, ale rozhodně vhodné nejen pro Brňáky a Brňačky. Vždyť oponovat autorizovanému inspektorovi, zachraňovat zahrádkářskou kolonii, ne/odsunout vlakové nádraží, zablokovat výstavbu podzemních garáží v historickém centru, sledovat rekultivační pokusy nebo ne/plnit plán snižování uhlíkových emisí můžete ledaskde.

Stejně tak se můžeme ledaskde a ledaskdy otužovat, jak nám ukazuje Kateřina Rezková. Proběhnout se ranní rosou, vykoupat se ve studené vodě, spát při otevřeném okně, topit o dva stupně méně a nosit doma svetry a teplé ponožky. Co říkáte, nejde o lepší recept na globální změny klimatu než všelijaké pseudoekologické zateplování? Jistě: „Ovšemže drsná to výzva / a není pro všechny sjízdná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.