Od zastávky Dobeška vedou ke stejnojmennému pražskému divadlu křídou malované ptačí stopy. V sobotu 22. března se zde konal festival Do Zobáku, jehož cílem bylo podpořit záchranu sojkovce dvoubarvého, vzácného ptáka z ostrova Sumatra.
Do plného sálu vcházím zrovna ve chvíli, kdy probíhá ochutnávka smažených cvrčků. Přednáška Marie Borkovcové, známé popularizátorky užití hmyzu v kuchyni, slaví jako obvykle úspěch. „Byli dobrý, šla jsem si ještě přidat,“ pochvaluje si chvíli na to jedna z návštěvnic. „Paní mi poradila, že je mám koupit ve zverexu. Ty, co pochcípají, mám vyhodit, a uvařit ty čiperný,“ dělí se o čerstvě nabyté poznatky. „A naše Anežka tady dělala animovaný film,“ vypráví o odpolední části programu, kterou jsem už zmeškala.
Výsledky dětského workshopu se však naštěstí promítají na plátně v sále. „Nejdřív jsme nevěděli, jak ten sojkovec vypadá. Pak nám řekli, že je ze Sumatry, ale tu jsme taky neznali. Museli jsme si to ukázat na mapě,“ představuje jedna z mladých tvůrkyň takřka profesionální animovaný snímek. Mám trochu jasněji, ale na sojkovce se přesto raději přeptám Adély Hálkové z občanského sdružení Pro kopyto, které festival pořádá. „Sojkovce dvoubarvého na Sumatře ohrožuje především tradiční ptáčnictví. Podobně jako my chováme psy nebo papoušky, mají tamní rodiny ve zvyku mít doma sojkovce. Kvůli tomu tam tento pěvec už skoro vymizel z volné přírody,“ vysvětluje.
Módní přehlídka Dejte módě křídla, foto: Pro kopyto.
Ochranou sojkovce a dalších ohrožených druhů se na Sumatře zabývá tým ze Zoo Liberec ve spolupráci s místní neziskovou organizací Indonesia Species Conversation Program (ISCP). V rámci projektu Poksai odborníci na Sumatře mapují výskyt sojkovce ve volné přírodě. Obcházejí také rodiny, které tohoto ptáka chovají v zajetí, a nabízí jim jeho výměnu za kanára. Získané sojkovce chtějí přírodovědci spárovat a nově narozené jedince v budoucnu vysadit do chráněné oblasti ve volné přírodě.
Občanské sdružení Pro kopyto, které v minulosti podpořilo například návrat koně převalského na mongolské stepi, chce prostřednictvím festivalu získat prostředky na cestu dalších odborníků na Sumatru, a také šířit osvětu. „Lidé znají orangutana nebo nosorožce, na Sumatře je ale spousta dalších vzácných druhů, o které se nikdo nezajímá,“ zaznívá v následujícím dokumentárním filmu Martina Poláka Projekt POKSAI. Vedoucí projektu a zároveň výkonný ředitel ISCP Tomáš Ouhel z České zemědělské univerzity v Praze dodává, že pokud ochranáři nezasáhnou, do tří až čtyř let už sojkovce ve volné přírodě neuvidíme.
Kapela Vložte kočku, foto: Pro kopyto.
Sál je stále plný, i když složení osazenstva se mění. S příchodem tmy se mezi odpolední návštěvníky mísí fanoušci účinkujících kapel Vložte kočku a Sunflower Caravan, po divadle poletují studentky DAMU, které se připravují na módní přehlídku svých speciálních ptačích modelů. Sojkovce dvoubarvého aby na Sumatře pohledal, v Praze na Dobešce byl ale hvězdou večera.
Autorka studuje na Katedře environmentálních studií FSS MU.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář