Provoněn vůní báječné kachničky

19. února 2009 /

Naďa Johanisová v rozhovoru představila světoznámou fyzičku a environmentální aktivistku Vandanu Shivu, Ľuba Lacinová pak profilovala méně známou, ale neméně inspirativní filozofku a spoluzakladatelku Strany zelených v USA Charlene Spretnak. Jan Keller si pak nelevičácky všiml, že konzervatismus má k ekologii mnohem blíže než liberalismus či socialismus. A v prvním překladu z časopisu The Resurgence (obnova) jsme se v textu Věda a uzdravování mohli dočíst, že lidé umírají na infarkt častěji v pondělí mezi osmou a devátou ráno (takzvaný syndrom černého pondělí, kdy člověk sisyfovsky reaguje na představu bezútěšné dřiny bez konce) a že při léčbě nemocí či úrazů může pomoci modlitba, diagnóza na dálku nebo telesomatická reakce. A navíc že „pocit tragického patří pouze dočasnosti a ohraničenému prostoru, nikoliv věčnosti“ a nemoc a smrt vypadají problematicky jen z omezené perspektivy.

Ale dost výčtového pel-melu. Smutná realita nadcházející ekonomické krize si žádá odlehčené útěky do mediální cukrové vaty. Nuže: v komentáři rekapitulujícím první rok prosperity České republiky Jan Keller zavzpomínal na zbrusu nové televizní reklamy. Pamatujete?: „Jaro: …brzy však převládla Rama s českým nápisem. Šmakuje na toasty, sandwiche i hamburgery. Duben byl ve znamení W. S. krouhačů. Pak přišel měsíc máj a s ním symbol vášně — nová Lanza Color… Letní měsíce byly rozpustilé. Také letos jim vévodil Orbit bez cukru, který tentokrát chutnal zvlášť dlouho. Po šamponech s kondicionérem Wash and Go sice už neštěkl ani pes, zato se hospodyňky dnem i nocí cákaly ve Fairy Ultra… Podzim byl provoněn vůní báječné kachničky, která nedává mikrobům žádnou šanci. Lanza Color byla zastíněna novým vozem Volvo Passat. Nemožný Orbit bez cukru byl nahrazen báječnou Wrigley Spearmint. Všichni jsme žasli, kam až může šikovný člověk dohodit oštěpem, pokud k tomu přikusuje tyčinku Mars… Zima: Díky nástupu druhé vlny kuponové privatizace se reklamní šoty stávají dostaveníčkem galerie elity národa. Přední sportovci, zpěváci, umělci a herci předvádějí ušmudlaným děvám na našich výpadovkách, že každá profese se dá přece provozovat s noblesou.“

(Pro únavné ekorýpaly: ano, skutečnost roku 1993 byla bohužel jiná, neskonale nudnější: vláda nesmyslně zbourala Libkovice, prosadila Temelín a polovičatý zákon o zákazu freonů. A na polích u Orlické přehrady nerušeně vegetovaly kontejnery s toxickým odpadem, dovezené firmou Fröhlich.)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.