Slyš, jak mluví Wohlleben

29. ledna 2018 /

16.00 800x600

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman",serif;}

Potí se stromy v létě? Můžou zhubnout? Mají strach nebo odvahu?

Kdybych tuto knížku poprvé spatřila za výlohou knihkupectví, myslím, že bych se její název vůbec nesnažila zapamatovat. Prostě by mě nezaujala. A tak jsem ráda, že se ke mně i tak dostala.

Peter Wohlleben je lesník a pedagog a také autor několika mimořádných knih: Citový život zvířat, Tajný život stromů, Příběhy stromů a loňské novinky Les: návod k použití. Vedle toho, že v lese hospodaří ekologicky, založil Lesní akademii a lesem už několik let provází jak dospělé, tak děti. A právě dětem (od šesti let) věnuje svou poslední knížku Slyšíš, jak mluví stromy? Autorova odbornost je znát, knihu nabil informacemi od začátku až do konce. Ale pozor, nečekejte žádné suché encyklopedické popisky. Wohlleben moc dobře ví, o čem a pro koho píše — a umí to.

Kniha vás vtáhne už svými nadpisy — otázkami přímo na tělo: Potí se stromy v létě? Může strom zhubnout? Může mít strom odvahu? Z čeho mají stromy strach? A co teprve když se vás autor zeptá, jestli mají v lese internet! Na rozdíl od strohých encyklopedií nám autor dopřává podrobnější popis, přirovnávání, souvislosti. Text plyne hladce díky jednoduchému jazyku, srozumitelný je pak díky odkazům do lidského světa: tak jako já, i strom potřebuje dýchat, tak jako já, i strom má kůži. Ovšem v centru pozornosti zůstává strom a to, co má nebo nemá rád. Zájem o čtení hlavního textu povzbuzují i kvízy, úkoly Vyzkoušej si, rámečky se zajímavými informacemi — a samozřejmě fotografie.

A proč si myslím, že bych si tak dobré knihy v knihkupectví nevšimla? Obsah podle mě nekoresponduje s vizuální stránkou. Ta vyznívá trochu lacině. Zpracování knihy by mohlo být (mnohem) lepší. Už na úvodní stránce vidíme kreslená zvířátka se stromem na pozadí fotografie lesa, což působí trochu jako pěst na oko. Bohužel kresby s fotografiemi neladí v celé knížce. Osobně bych všudypřítomná kreslená zvířátka vynechala, nebo jim vyhradila určité místo (například úvodní strany kapitol, rámečky). Ale uznávám, kresby jsou věcí vkusu.

Snad se tedy kniha díky svému vizuálu dostane k těm, kteří by si jí zase nevšimli, kdyby byla zpracovaná více moderně nebo umělecky. Myslím totiž, že má co sdělit každému, a to i dospělým — co třeba myslíte, že je oním lesním internetem? A hlavně: kniha nás zve k opravdové návštěvě lesa, protože všechny ty nabyté znalosti přece potřebujete vyzkoušet a vidět i na vlastní oči.

Petr Wohlleben — Slyšíš, jak mluví stromy? Co všechno můžeš objevit v lese. Přeložila Magdalena Havlová. Kazda 2017, 128 stran. Další články o knihách najdete TADY.

Jeden komentář: “Slyš, jak mluví Wohlleben”

  1. […] Originální název: Hörst du, wie die Bäume sprechen? Eine kleine Entdeckungsreise durch den Wald Vyšlo původně: Verlang Friedrich Oetinger, Hamburg 2017Další recenze a rozhovory: Rozhovor s Peterem Wohllebenem,Recenze na Sedmé generaci […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.