Střípky

10. února 1997 /
foto: Honza Čech, www.pixabay.com, CC0 Public Domain

Kašperské Hory, Mokrsko, Tmaň a Tlustec mezi nejvýznamnější spory, ve kterých se u nás rozhoduje mezi nešetrnou těžbou a uchováním živé krajiny, patří nesporně právem. Přesto je ale poněkud nespravedlivé výsadní postavení, kterého se jim dostává. Po nejrůznějších místech naší země je rozeseta řada podobných, více ti méně významných případů, které by si zasloužily nemenší pozornost a jen souhrou náhod se do první ligy nedostaly. Povzbuzující je, že některé z těchto caus již dobře skončily.

Střípek první: LOMNICKO

Nová Ves a Syřenov se krčí v údolích nedaleko Lomnice nad Popelkou, v malebné krajině, kde Podkrkonoší přechází v Český ráj. V nitru kopců, které obě vsi obklopují, se skrývá menší ložisko černého uhlí, příliš malé, než aby se komu dnes vyplatilo jej těžit. Projevuje se tak zejména mnohaletou stavební uzávěrou, jejíž vinou zde lidem chátrají domy.

V létě loňského roku vsak společnost Eurogas začala uvažovat o geologickém průzkumu zemního plynu, který je na uhlí navázán. Příliš se netajila ani s cílem jej později těžit: po okolních kopcích a údolích, na okrajích vesnic i pod zříceninou hradu Kumburga by za tímto účelem rozestavěla až dvacet mohutných těžebních věží, které by docela – a dosti necitlivě – změnily ráz této krajiny. Z vrtů by pak hrozil unikat radioaktivní radon obsažený v hornině.

Bezprostředně dotčené obce – Nová Ves a Syřenov – se proti projektu rozhodně postavily, vznikla i občanská iniciativa s půvabným názvem Popelka. Po několika měsících vzrušených debat, veřejných shromáždění a sporů Eurogas od projektu odstoupil.

Střípek druhý: TEPENEC

V kamenolomu Jívová-Bělkovice se nedaleko Domašova na úpatí Jeseníků dobývá droba, druh štěpitelné břidlice. Provozovatel nyní hodlá těžbu rozšířit ze sedmi na 22 hektarů. Na ploše, kterou si za tímto cílem vyhlédl, bohužel nyní stojí svah vrchu Tepenec porostlý cenným, příroděblízkým lesem. Vyskytuje se zde několik ohrožených druhů živočichů včetně holuba doupňáka, mloka a výra.

O smysluplnosti snahy rozšířit lom pravě sem lze přitom s úspěchem pochybovat: stejně dobře by se těžební společnost mohla zaměřit na svah protější, pokrytý nepříliš významnou umělou smrkovou monokulturou. Proti projektu vystupuje regionální skupina Hnutí DUHA v Olomouci.

Střípek třetí: KOBEROVY

Až z Němec přišla společnost Durasch, aby u Koberov na okraji Českého ráje, jen několik kilometrů od hranice chráněné krajinné oblasti, otevřela lom na dolomit, ve kterém by ročné dobývala až 300 000 tun kamene. Za první etapy těžby, která měla trvat 25 až 28 let, by ze severočeské krajiny zmizel kopec a zejména cenný smíšený les, který jej pokrývá a kde se vyskytuje i vzácná lilie zlatohlávek.

Několik týdnů poté, co projekt vešel ve známost, se pod nesouhlasnými peticemi nashromáždily tisíce podpisů. Proti těžbě se vedle Koberov samotných postavila i okolní města a obce. Negativním stanoviskem přispělo i ministerstvo životního prostředí. Nakonec v polovině listopadu společnost Durasch od projektu odstoupila. Přiznala přitom, že důvodem k tomu byl odpor místních obyvatel.

Střípek čtvrtý: PŘEDENICE

Prosadí-li společnost BKN Baustoffwerke Pilsen svou, změní se vrch Jedlička, doposud se vypínající několik kilometrů na jih od Plzně, ve štěrk a dlažební kostky. Navíc by došlo k významnému poklesu hladiny podzemních vod a nelze vyloučit ani znečištění řeky U hlavy zejména ropnými látkami. Desítky těžkých kamionů odvážejících denně vytěžený kámen by znepříjemňovaly život a kazily zdraví lidem v sousedních obcích Přednice a Čižice.

BKN je zatím naštěstí – i přes pitoreskně protiprávní jednání plzeňského báňského úřadu – neúspěšná. Jedna žádost o kladné územní rozhodnutí byla dokonce již před dvěma lety zamítnuta, těžební společnost se však nevzdává. Plzeňské Děti Leme se společně s občanským sdružením Úhlava a dotčenými obcemi snaží projektu zabránit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.