Tipy na vánoční dárky pro vás vybírám na základě toho, s jakými zajímavými a smysluplnými projekty jsem se během roku setkala. Nejeden z dárků je vyzkoušený, a těm dalším důvěřuji, protože znám lidi, kteří za nimi stojí.
Kuchařky a reportáže
Slovenská moderátorka Oli Džupinková se společně se svojí maminkou Olgou a Peterem Šuchtárem rozhodli přinést čtenářům a nadšeným kuchařům recepty z rusínské kuchyně. Knížka Mamina rusínska kuchyňa přináší na 200 stranách 52 receptů, které „připravila skutečná máma na skutečném východě“. Kniha je v třech jazycích – slovenštině, rusínštině a angličtině. Oli v ní nepíše jenom o jídle, ale i o jiných tradicích své rodiny, knihu navíc doplňuje krásná grafika s tradičními výšivkami.
České novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová nedávno získaly cenu Czech Press Photo za svou reportáž Královny kalifátu o manželkách džihádistů. O důvod navíc pořídit někomu jejich novou knížku Ve válce: Příběhy obyčejných lidí z Iráku a Sýrie.
A pokud máte ve svém okolí více těch, kteří jsou tak trochu sado-masochisti a na „dobrou noc“ si rádi čtou reportážní, ne vždy příjemné příběhy, podívejte se na web slovenského vydavatelství (které se už rozšířilo i do České republiky) Absynt. V tomto roce vydalo například knihu Vesmír v kvapke vody, která obsahuje rozhovory s reportéry, kteří pracovali například ve Rwandě, Turecku, nebo i s držitelkou Nobelovy ceny za literaturu Světlanou Alexijevičovou. Další z z nových zajímavých knih Absyntu je Slon na Zemplíne slovenského reportéra a fotografa Andreja Bána, odkrývajícího současnou slovenskou realitu. Absynt připravil vánoční akce, a kdybyste jeho knihy chtěli ve formátu pro čtečku, zlevněné tituly naleznete do 9. prosince v knihkupectví Martinus.
Je libo investigativu?
Tento rok navštívil Bratislavu světoznámý historik a spisovatel Timothy Snyder. Jednou z myšlenek, které jsem si z jeho přednášek vzala, bylo doporučení, jak používat online sociální sítě. Snyder navrhl, abychom si každý den přečetli alespoň jeden investigativní článek a sdíleli ho na svých sítích. I proto navrhuji darovat vašim známým předplatné nového Deníku N – nezávislého média, které vzniklo v Česku se 100. výročím Československé republiky po vzoru slovenského Denníku N.
A je tu ještě jedno vznikající médium, které chce (nejen) do Česka přinášet zahraniční reportáže. Voxpotu do 4. prosince běží kampaň na HitHitu, kde si můžete vybrat i zajímavé dárky pod stromeček.
Dobré projekty
Zmínila se vám sestra, že potřebuje nový obal na notebook? A jak by se jí líbil ekologický se sociálním aspektem? Sobi.eco je začínající slovenská firma, která přináší ekologické a sociální řešení v jednom. Sourozenci Alena a Tomáš Horváthovi se po mnoha letech zkušeností s prací pro neziskové organizace rozhodli dát příležitost sociálně vyloučeným lidem a lidem s postižením. Tito pro vás vyrábějí obaly na laptopy a vínové lahve z odhozených plastů a textilu.
Nebo hledáte zajímavé tričko, nákrčník nebo batůžek? Společnosť TreeFactory za ně vysadí 10 stromů v afrických zemích, v Kostarice nebo v rámci připravovaných projektů v Česku. Oblečení s originálními vzory od Earth Positive je klimaticky neutrální, vyrobeno výhradně za použití solární a větrné energie a s FAIR WEAR standardem.
Maendeleo je menší česká organizace, kterou založili převážně studenti a absolventi Mezinárodních rozvojových studií na Univerzitě Palackého v Olomouci. Od roku 2011 pracují s farmáři v pěti tanzanských vesnicích, kde poskytují tréninky i mikropůjčky. Maendeleo spouští v pondělí 3. prosince crowdfundingovou kampaň, v níž budete moci podpořit jejich projekty a pořídit smysluplný dárek: třeba ručně malované pexeso, šperky z papíru nebo jedinečné tričko. Maendeleo chce založit i svůj e-shop, aby mohla pomáhat více lidem. „Naší vizí je, aby se družstvo Wakulima a samotní farmáři postavili na vlastní nohy. V budoucnu chceme, aby družstvo poskytovalo svým členům dobré služby, aniž by ho někdo musel finančně podporovat,“ shrnul pro Student Times předseda organizace Martin Schlossarek.
Směs pro les je 32 karet s praktickými tipy pro pomoc lesu. Zelené karty obsahují jednoduché rady, díky nimž můžete pomoci lesním zvířatům i rostlinám. Modré jsou pro odvážlivce, co se nebojí pro záchranu lesa obětovat více času. Na růžových kartách najdete hry na doma i na ven, a k tomu navíc dostanete i stopovacího průvodce a pexeso. Výnos z prodeje putuje na kampaň Zachraňme lesy, jejímž cílem je zásadní změna hospodaření v našich lesích. Tak šup na web projektu Hnutí DUHA.
Bezodpadové dárky
Zubní kartáček se může zdát jako banální a neoriginální dárek, avšak je to něco, co všichni potřebujeme, tudíž takovýmto dárkem nevytváříme zbytečný odpad. Navíc, teď můžete koupit hned tři bambusové zero waste kartáčky pro své blízké a darovat tak jeden dětem v Kibeho ve Rwandě.
Ekologické voskové ubrousky ze stoprocentní bavlny, napuštěné včelím voskem, jojobovým olejem a živicí jsou skvělé pro uskladnění potravin nebo pro zabalení svačiny. Koupíte je třeba tu (Bětka alias Bee-ty má v nabídce nádherní vánoční vzory).
Ekologické voskovky? Ano, existují! Vyrobené z karnaubského včelího vosku a zemních minerálních pigmentů. Svým trojúhelníkovým tvarem navíc rozvíjejí dětskou motoriku. Neváhejte!
Gastronomické dárky
LYRA je čokoláda té nejvyšší kvality, o čemž vypovídají ocenění, kterých se jí dostalo v posledních letech. Ale to není všechno! Byly jsme se podívat na to, odkud pochází kolumbijské kakao, jež LYRA zpracovává do čokolády. Firma chce, aby co nejvíce práce zůstávalo v zemi, odkud berou ingredience pro své výrobky. „Vyrábět kvalitní čokoládu znamená poznat každého farmáře a celou cestu kakaa,“ stojí na stránce čokoládovny, v níž vyrábějí své dobrůtky ručně.
Vedle čokoládovo-oříškových gastronomických radostí od LYRY můžete věnovat třeba ochutnávku vín u oblíbeného vinaře, kurz vaření zdravých ranních kaší nebo poukaz na pořádnou večeři v oblíbeném podniku, kde vaří z farmářských potravin.
Vlastnoručně vyrobené
Jeden extra tip na závěr. S manželem jsme loni vyrobili dvojicím, na kterých nám záleží, takzvané Feel Good Jars, aneb Poháry, díky nimž se budete cítit dobře. Nakoupili jsme skleněné zavírací poháry a barevný papír. Na lístečky jsme napsali různorodé činnosti, „našité“ na danou dvojici, a naskládali je dovnitř. Zadání pro příjemce dárečku znělo: Když se jeden z vás nebude cítit dobře, ten druhý za ním může přijít s pohárem. Partner neboli partnerka si vybere jednu věc, kterou pro něho/ní může ten druhý udělat, aby se cítil/a lépe. Jednoduché na výrobu, pohár pak může dvojice využít, na cokoliv bude chtít, nebo si takto může zpříjemňovat společné chvíle, dokud se lístečky nezničí.
Na lístečky jsme napsali třeba: masáž, výlet do lesa, sledování oblíbeného filmu se šálkem oblíbeného čaje, ale i „umyju za tebe nádobí během celého týdne“ nebo „splním ti, cokoliv si vymyslíš“.
Hezké vymýšlení a nakupujte jenom tolik, kolik je potřeba!
P. S.: Kdybyste někomu chtěli na nový rok předplatit Sedmou generaci, budeme vám vděčni.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář