Věci se pohnuly dopředu i dozadu

8. prosince 2011 /
foto: Jana Kloučková Kudrnová

V minulém Kompostu jsme psali o tom, že vítězní libyjští rebelové dosud ex-diktátora Muammara Kaddáfího nenalezli; takže jen pro pořádek: už jej našli, obratem zastřelili, vystavili a pochovali. Princip „oko za oko, zub za zub“ se však nezamlouval Amnesty International a jiným organizacím, které apelovaly na nezávislé vyšetření okolností lynče. Protiromské demonstrace na Šluk-novsku vyšuměly, protiromské nálady ve společnosti nikoliv. Americká policie vytlačovala z parků protestní hnutí Occupy Wall Street, které sloganem „My zastupujeme 99 % společnosti“ upozorňovalo na rostoucí ekonomické a sociální nerovnosti. Evropskou unií už kromě strašidla řeckého bankrotu obchází strašidlo další, italské; přimělo dokonce odstoupit nechvalně proslulého premiéra Silvia Berlusconiho. Forza Italia! Ministr průmyslu Martin Kocourek odklonil k mamince 16 milionů korun a následně byl za všeobecného veselí odkloněn z vlády. „A mě napadlo: sakra, ty solární panely jsou opravdu ošklivé, a co když tady chtějí k těm panelům ještě stavět nějaké bedny na bioplyn, a to už ta naše česká země bude odporná, že sem fakt žádný turista nepřijede. A k nám do jižních Čech vůbec ne, protože tam nám tu dálnici nikdy nepostavíte,“ rozdurdila se ve sněmovně poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD) a navrhla, aby sněmovna o podpoře něčeho tak ošklivého a odporného rozhodně nejednala. Inu, proti gustu žádný dišputát. Nejpopulárnějším městem roku se bezkonkurenčně stalo jihomoravské Krno, kterému se díky nejlepšímu primátorovi mimo jiné podařilo zažehnat pětinové škrty v městských příspěvkových organizacích; na vykutáleném webu www.zitbrno.cz se dozvíte mnohem, mnohem více. Ve 3. ročníku soutěže Sexistické prasátečko, pořádaném Nesehnutím, po zásluze zvítězily reklamy Komerční banky „Užij si první bankovní styk“ a stavební firmy AVOS se sloganem „Postavíme vám ho“. Hanba vítězům. Prokurista developerské firmy InterCora Pavel Pelc u plzeňského soudu vypověděl, že Dětem Země vyplatil 1,8 milionu korun v souvislosti s výstavbou Kauflandu v Rokycanech; ty na něj obratem podaly trestní oznámení pro křivou výpověď. Malá domů: cenu za nejlepší výstavní projekt letošního Designbloku obdrželo Hnutí DUHA za expozici Velký atlas světa: výstava o cestě do budoucnosti. Porotě i divákům jihlavského dokumentárního festivalu se zase nejvíce zamlouval film Martina Marečka Pod sluncem tma (viz recenze v tomto čísle). „Někdo jako Clinton, který vyrůstal na poctivém jižanském jídle, mluví o veganství — to je důkaz, že se věci pohnuly dopředu,“ komentoval veganský šéfkuchař Tal Ronnen příklon ex-prezidenta USA k bezmasé stravě; v hamburgery a steaky oplývajících Státech už nejí maso zhruba 5 % lidí. Gratulujeme. „Teď nebojím se / smrti už / přijď ke mně blíž / s kosou nabroušenou // Ale vteřinu před tím / prosím tě / ať zaslechnu / racky nad Vltavou“ — ze světa vezdejšího odešel básník, kunsthistorik a disident Ivan Martin Jirous. Zas budou Vánoce a lidi se ještě víc zadluží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.