Jak se již stalo pravidlem, v červenci uhodila „tropická“ vedra. Téměř všechny domácí redakce si mohly oddechnout, do vládní Strakovky totiž ďábelského Paroubka nepustily; namísto toho zvítězil politický marketing Věcí veřejných a TOP 09. Nečasova „vláda rozpočtové odpovědnosti“ vzápětí ohlásila školné, zvýšení DPH, snížení sociálních dotací a — ovšemže — nemilosrdný boj proti dluhům a korupci. Pravou cestou „podle řeckých skal“ se vydalo i Slovensko, Nizozemsko a Velká Británie. Obamova popularita mezitím stále klesá, navzdory prosazené reformě zdravotnictví a regulaci finančního sektoru. „Do konce mého života nedojde k podpisu nové klimatické smlouvy,“ nechala se slyšet nová šéfka vyjednávání o změnách klimatu Christiana Figueres. Děkujeme, jak známo, pravda osvobozuje. „Naše planeta by byla šťastnější, kdyby část lidí zmizela,“ kontroval v Právu Serj Tankjan z drsné kapely System of the Down. Co na to říct — v České republice přibývá stoletých… Brnem prošel třetí ročník průvodu za práva leseb, gayů, bisexuálních a transsexuálních lidí Qeer parade, tentokrát bez větších excesů krajní pravice. Tichým protestem vsedě před pražským hračkářstvím Sparkys se Společnost pro Fair Trade připojila k celosvětové kampani Víte, s čím si hrajete? upozorňující na otřesné podmínky v čínských továrnách na hračky. Téměř 40 % českých mateřských školek neuplatňuje zásady zdravého životního stylu, ačkoli mají výchovu ke zdraví zapracovanou ve svých pedagogických plánech; důsledkem je alarmující křivka nárůstu obezity na základních školách. Koalice 15 nevládních organizací Společně pro školy vyzvala novou vládu, aby romským žákům a žákyním zajistila rovné šance; jejich diskriminací přichází česká ekonomika podle Světové banky minimálně o 16 miliard korun ročně. Nedávno zesnulému spisovateli Janu Balabánovi, empatickému znalci outsiderství, vyšel poslední román Zeptej se táty. Svět vezdejší opustil i vrchní cimrmanolog Ladislav Smoljak. Tvůrci skvělé mystifikace Český sen do kin vypustili radarový dokument Český mír. Zdejší veřejností ale spíše hýbala tupá „ta ta ta ta“ reklama XXXLutzu a tribální kakofonií vuvuzel doprovázené mistrovství světa ve fotbale. Kdo si při něm nezahopsal Waka waka s lepou Shakirou a nedojal se nad globální bídou s K’naanovou Wavin‘ Flog, jako by nebyl. Fotbalisté Baníku Ostrava a Sparty Praha následně vyběhli do nové sezony s dresy vyrobenými z osmi recyklovaných PET lahví. No nefanděte jim. A neptejte se, kdo ty dresy a balony vyrábí. Waka waka.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář