Zelené posilovny

29. dubna 2019 /
foto: Fitness studio Terra Hale, zdroj: Terra Hale London.
Biblické „V potu tváře své chléb svůj jísti budeš“ už pro mnohé z nás, kteří se živíme kancelářskou prací, neplatí. Nadbytek energie z jídla proto chodíme vypotit sportem, například do fitka. Neznamená ale vlastně tento pohyb naprázdno plýtvání energií a jídlem? Na základě této myšlenky vznikla místa, kde se přebytečná kila mění ve watty.

„Když já jsem vyrůstala, nikdo u nás ve vesnici nebyl tlustej. Jen pan farář měl takový malý bříško,“ vzpomínala nedávno moje 85letá babička. Jenže doba, kdy většina rodiny skoro celý rok pracovala na poli, je dávno pryč. Propastný rozdíl mezi mojí a babiččinou generací jsem si znovu uvědomila, když jsem s babičkou vedla debatu o tom, že je potřeba v jídelníčku omezit pečivo. Nerozuměla totiž tomu, že několik našich příbuzných nesmí jíst lepek. Že má slova nemají pro babičku vůbec žádný smysl, mi došlo, když jsem se pohledem ztrácela v jejích nechápavých očích, zatímco moje dnešní argument zněly jako prázdné fráze. Chleba byl přece naprostý základ jídelníčku, jediná jistota, kterou měli. Přes zimu nabraná kila nikomu nevadila, byla vlastně zárukou, že bude přes novou sezonu dost síly obdělávat pole, ze kterého zase získáme jistotu v podobě energie do dalších dní.

V současné době je naše pozornost zaměřená na to, jak vypadáme, a prakticky každý člověk si musí hlídat to, co jí. Dnešní způsob obživy se z pole přesunul před řádky klávesnice a přirozený pohyb nám zcela určitě chybí. Mnoho lidí proto běhá či chodí na cvičení. Jiní z touhy po „dokonalém“ těle večer sáhnou po sportovní tašce a vyrazí přeměnit jídlo, které ten den snědli, na pot v posilovně. Samozřejmě doufají, že jídlo přemění i v jiné atributy než jen pot: svaly a vyrýsovanou postavu. Nejde jen o zdraví, ale i o sebevědomí a dobré mínění o sobě samých.

Ve stejné době mnoho z nás touží po přechodu na obnovitelné zdroje energie. Touto optikou se zdá být šlapání do pedálů na spinningu i zvedání těžkých závaží „naprázdno“ vlastně obdobou plýtvání jídlem. Na různých ekologicky či zdravě orientovaných eventech je dnes možné si „našlapat“ energii potřebnou pro výrobu kávy či smoothie. Tak proč ještě nejsou všechny posilovny energeticky soběstačné? Mají přece obrovské množství pracantů!

Nepromarnit energii

Přesně takové mínění má americký řetězec Eco Gym, který svůj koncept prezentuje v propagačním videu jako způsob, jak pomoci zachránit životní prostředí. Ve videu se setmělé město znovu rozsvěcí ve chvíli, kdy protagonisté začnou cvičit. V takové posilovně také ušetříte na vstupném — čím více cvičíte, tím méně platíte. Zakladatelé konceptu dávají svůj způsob provozu do souvislostí se znečištěním ovzduší a plýtváním jednorázovými obaly. Vysvětlují, jak vyvíjeli stroje, které pomáhají vyrobit energii. Jejich posilovna má prý jinou atmosféru, přátelskou a rodinnou. Ve Spojených státech již najdeme tři pobočky, všechny v blízkosti Chicaga.

Eco Gym vyrostly i ve Spojeném království s pobočkami v Brightonu a Lancingu. I tam zákazníci posilováním vyrábějí elektrickou energii. Provozovatelé na svých webových stránkách deklarují svou chuť postarat se o naše životní prostředí stejně, jako se staráme o naše těla a jejich zdraví. K zakoupení permanentky lákají sloganem: Nedopusť, aby byla tvoje energie promarněna.

Podobnou posilovnu mají také Španělé na severu Madridu. Jmenuje se MoveWatts a ve svém propracovaném designu nabádá k přeměně vlastní síly v energii měřenou watty. Na webových stránkách píše: „Naše sportovní centrum je vybaveno řadou kardio strojů, které generují energii. Jedná se o udržitelný model, ve kterém se vaše úsilí změní ve watty. Nový koncept cvičení, ve kterém ve vás ekologická filosofie hledá udržitelnější a zdravější životní styl… Jsme čistá energie! Energie, která je transformovaná, sdílená a nevyčerpatelná.“

Green Microgym v Portlandu, foto: The Green Microgym Facebook.

Některá fitka nevyužívají jen energii svých zákazníků, ale i jiné ekologicky šetrné prvky. Green Fitness Studio v Brooklynu se považuje za první fitness studio, které ve svých prostorech využilo ekologicky šetrné podlahy — bambusovou a z recyklované gumy. Střechu posilovny pokrývají rostliny, které budovu ochlazují. Posilovna šetří vodou díky úsporným sprchovým hlavicím a duálnímu splachování toalet, využívá úsporná světla, ekologicky šetrné obrazovky počítačů, prací prostředky, pračky a sušičky, zákazníci se do posilovny mohou zapsat bez použití jediného papíru a budova zachycuje energii také díky skleněnému atriu. Kromě toho dávají manažeři posilovny přednost opravě starých strojů před koupí nových a pro přípravu nápojů využívají ovoce a zeleninu od lokálních pěstitelů a v bio kvalitě.

Jak na to

Některé posilovny svou misi berou opravdu vážně, ba dokonce vědecky. The Green Microgym v Portlandu na západě Spojených států letos na svých stránkách zveřejnila grafy, které ukazují, kolik energie potřebuje a jakou spotřebu by měla, kdyby byla klasickou posilovnou. Nejsou v oboru žádnými nováčky, berme tedy data více než vážně. „Od roku 2009 jsme díky naší kultuře tvorby a úspory energie vytvořili 20 procent vlastní elektřiny (kombinující lidskou a solární energii) a ušetřili 888 tisíc kilowatthodin… Tolik ušetřených kilowatt hodin znamená, že potřebujeme o 85 procent méně energie než podobné posilovny. Ušetřené kilowatthodiny se rovnají 1760 tisícům liber emisí uhlíku, 1 953 600 najetých mil v autě nebo 390 akrům vysázených stromů,“ stojí na stránkách posilovny. Jak toho posilovna dosáhla? Na stránkách sdílí i své know-how: „energetické kardio vybavení (eliptická a stacionární kola); běžecké pásy, které používají o 30 procent méně elektřiny než běžné modely; mírně použitá zařízení; tablety pro osobní použití namísto televizorů s vyšší spotřebou; svítidla ovládaná členy posilovny; televizory a ventilátory, které jsou zapnuty pouze v případě potřeby; prodej opakovaně plnitelných ocelových lahví na vodu; přírodní čisticí prostředky a mýdlo na ruce; recyklované papírové výrobky; ekologicky šetrné stavební materiály včetně recyklované pryže a podlah Marmoleum®; solární panely instalované v exteriéru budovy; energeticky účinné stropní ventilátory a kompaktní zářivkové a LED osvětlení.“

Za nejvíce ekologicky šetrnou posilovnu v Londýně označil časopis Forbes studio Terra Hale. Sportovci tu vyrábějí elektrickou energii nejen pro vlastní posilovnu, ale i pro přilehlé okolí. Takové cvičení se tedy blíží atmosféře jednoho z dílů seriálu Černé zrcadlo s názvem Patnáct milionů meritů, ve kterém část populace jezdí na kole a vyrábí tak energii pro zbytek společnosti. O detailech výkonu v posilovně se můžeme dočíst na serveru Goodnet, který o posilování v Terra Hale napsal: „Padesátiminutová spinová třída se šesti účastníky a instruktorem může generovat až 3300 wattů. Žárovka používá 60 wattů za hodinu, 3300 wattů je tedy hodně energie, kterou zajistí právě náš večerní trénink.“

Dlužno dodat, že první tuzemská eko posilovna na své otevření stale ještě čeká.

Kontakt: magdalena.hronova@seznam.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.