editorial

25. srpna 2014 /
foto: Lennart Tange

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

v tomto čísle nenajdete jenom slova a fotografie, ale i vloženou samolepku (růžovou, žlutou nebo černou) s leitmotivem Odvaha k informacím. Budeme vám moc vděčni, pokud ji nevandalsky nalepíte na nějaké vhodné místo, kde se o Sedmé generaci může dozvědět víc lidí. Tři nejoriginálnější „nálepy“ oceníme ročním předplatným, novým 7.G tričkem, respektive knihou Ekonomičtí disidenti Nadi Johanisové.

Když už jsem zmínil nová trička: po pěti letech jsme si řekli, že je nejvyšší čas na doplnění sedmogeneračního šatníku. Tričko s lehce zašifrovaným nápisem Odvaha k informacím nabízíme na straně 47. Na všechny jeho barevné kombinace se můžete podívat zde nebo nejpozději od 1. září na stránce benefičního obchodu Hnutí DUHA obchod.hnutiduha.cz/biotextil. Pokud si budete chtít tričko objednat k předplatnému, navštivte www.sedmagenerace.cz/predplatne. Mockrát děkujeme za podporu.

A aby nebylo novinek málo, od září vyhlašujeme středoškolskou soutěž o nejlepší eseje na téma „Co vnímali moji rodiče jako největší problém životního prostředí v roce 1989 a co trápí mě?“. Tři nejlepší autor(k)y, vybrané odbornou porotou, odměníme kromě předplatného i publikací textu v Sedmé generaci. Zadání soutěže uveřejníme od září na našem webu. Vidíte-li ve svém okolí vhodné adepty, nenechávejte si tuto zvěst pro sebe.

V tomto čísle jsme ohledali různé varianty xenofobie a netolerance — ať již vůči etnickým skupinám, cizincům, bezdomovcům či nějakým divně Jiným. Nepřekvapí, že s tolerancí jsme na tom v řadě ohledů bledě a čeká nás ještě spousta masarykovské drobné práce; jak ale sledujeme na východní Ukrajině nebo Blízkém východě, mohlo by být i daleko hůře.

Z netematických článků doporučuju pokračování předloňského rozhovoru s Naomi Aldortovou nebo sondu do projektu Green Life brněnské organizace Prales dětem. Plyne z ní, že odvaha k informacím se významně pojí s odvahou k činům.

Každý den odvahu přeje

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.