Dvacáté století se doslova hemží výjimečnými osobnostmi, které hlásaly myšlenky míru a spolupráce národů. Málokterého z oněch lidí však lze — s trochou nadsázky — označit za mučedníka, spasitele a gurua v jedné osobě. Slovák Ján Maliarik takovým člověkem byl. Evangelický kněz, filosof, mystik, humanista, pacifista, spisovatel, publicista, panslavista, propagátor Celo-Zemského Univerzálního Státu, vegetarián a uživatel jedenácti světových jazyků, který udržoval rozsáhlý korespondenční styk s výraznými osobnostmi přelomu devatenáctého a dvacátého století. Od jeho úmrtí uplynulo letos 14. července sedmdesát let. Přestože je Ján Maliarik znám zatím spíše jen úzkému okruhu zasvěcených odborníků a následovníků, jeho ústřední ideje významně rezonují i v jedenadvacátém století.
Jednorázový nákup článku
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář