Jen poslouchat

25. dubna 2023 /
foto: Dustin Scarpitti.
Netrpíme-li nějakou vrozenou tělesnou nebo genetickou vadou, nebo nás v průběhu života nepostihlo nějaké závažné zranění, které by nám sluch vzalo, slyšíme — byť pochopitelně s odlišnou mírou citlivosti — všichni, neustále. Na rozdíl od očí nelze uši zavřít, zaklopit. A po pravdě, zvuku nelze uniknout ani v případě, že nám kdovíjak neslouží sluchový aparát: lze ho totiž, na což se často zapomíná, cítit i zbytkem těla. Jistě máme každý zkušenost s tím, že na zvuk můžeme sáhnout, nechat se jím rozvibrovat od hlavy k patě, když jsme blízko basující reprobedny. Jenže slyšet ještě neznamená poslouchat. To jsou, jak by vám řekla skladatelka a vášnivá advokátka hlubokého naslouchání Pauline Oliveros, dvě zcela odlišné věci. Slyšení je fyziologická podmíněnost, danost. Poslouchání je vědomá činnost, která vyžaduje jisté úsilí.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 5/2023 vychází v 2. polovině října.