Librarium

17. prosince 2019 /
foto: Academia. Autor: David Černý.
Ten den: 17. listopad 1989 — Vabank — Sametová revoluce — Nesamozřejmý národ? — Samet 1989 — Rok zázraků

kolektiv autorů
Ten den — 17. listopad 1989
Kalich, listopad 2019

„Byl to jediný průvod v mém životě, o kterém jsem si byl jist, že do něj patřím,“ vzpomíná na spouštěč Sametové revoluce tehdy 22letý student historie a bohemistiky FF UK Martin Sekera. Jeho vzpomínku stejně jako ty několika set jiných přímých účastníků 17. listopadu (včetně policistů a záchranářů) uspořádali mladí editoři pod vedením zkušeného Aleše Palána do dramatické koláže s mnohdy sugestivními výpověďmi policejního násilí. Celkový dojem z četby posilují dokumentární fotografie, policejní svodky či osobní korespondence. Záslužná práce.

Michael Kocáb
Vabank
Universum, listopad 2019

Rekonstrukce let 1989—1991 napsaná známým hudebníkem a ex-politikem Občanského fóra stojí za pozornost. A to nejen pro osobně laděnou a podrobnou reflexi iniciativy MOST, boje o Havlovo prezidentství či odsun sovětských vojsk, ale i pro konfrontaci s dosavadní literaturou, výstižné citace z dobových materiálů a „vytěžení“ tehdejších aktérů po třiceti letech. Výsledkem je informativní a pronikavá koláž s leitmotivem: sametová revoluce nebyla předem naplánovanou konspirací a její vojenské potlačení (akce Zásah) hrozilo více, než si obvykle myslíme.

František Emmert
Sametová revoluce
Computer Press, listopad 2019

Chcete-li se podívat na reprezentativní fotografie, pročíst si revoluční výzvy a transparenty, prohlášení a tiskové zprávy Občanského fóra včetně medailonků klíčových protagonistů, tato výpravná publikace zkušeného autora literatury faktu (TGM, Československé legie v Rusku či Zikmund a Hanzelka) vás nezklame. Zaujme například, že OF mělo již 23. listopadu dost propracovanou organizační strukturu. Kniha však nezachycuje pouze šest klíčových týdnů revoluce, ale i dokumentaci Charty 77 a normalizační, respektive perestrojkovou každodennost.

Petr Hlaváček (ed.)
Nesamozřejmý národ?
Academia, říjen 2019

Ve čtyřech oddílech sestavených renomovaným historikem Petrem Hlaváčkem se tento sborník ohlíží za třiceti polistopadovými lety. Mezi přispěvateli nahlížejícími české dějiny, vztah Západu s Východem či vize národních zájmů najdeme novináře (Jakub Patočka, Kateřina Šafaříková, Alexander Mitrofanov), filosofy (Václav Bělohradský, Michael Hauser, Václav Němec), politology (Martin Ehl, Jiří Pehe) i výrazné politiky (Petr Pithart, Vladimír Špidla, Ivan Gabal). Předností objemného svazku je pestrost interpretací a stylů, prospěl by mu však výtvarný doprovod.

Tatiana Čabáková
Samet 1989
CPress, listopad 2019

Retrospektivní mozaika skládající realitu roku 1989 zaujme širokým záběrem od česko-slovenských vztahů přes média, hudbu, film, divadlo, módu, jídlo až po salesiány, disent či Hnutí Brontosaurus. Autorka, slovenská novinářka, která tehdy studovala na základní škole, doplňuje svou děravou paměť rozhovory s pamětníky, ať již těmi méně známými, nebo naopak slavnějšími — se signatářkou Několika slov Hanou Zagorovou, Milanem Lasicou, Danielou Kolářovou, Jakubem Špalkem či Janem Urbanem. Podstatnou část publikace zaplňuje velké množství kvalitních fotografií.

Timothy Garton Ash
Rok zázraků
Prostor, říjen 2019

Výhodou cyklu reportáží britského historika je jednak přímá účast autora na událostech roku 1989 ve východním Německu, Československu, Polsku i Maďarsku, jednak dramatický, rytmický a pronikavý styl: „Jeho vrásčitá, a přece chlapecká tvář se neustále zachvívá podmanivým smíchem, a pak najednou překvapivě hluboký hlas zarachotí v sarkastické poznámce,“ čteme o Václavu Havlovi. Postskriptum po deseti letech Ash uzavírá tím, že revoluce neselhaly. O dalších dvacet let později už je skeptičtější a apeluje, že každá generace musí znovu svádět boj o svobodu.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.