Librarium

18. srpna 2019 /
Jak pozorovat ptáky — Jsme jako oni — Spolu: Průvodce domácího vzdělávání v České republice — Pěstujeme ve městě — Pandořina skříňka — Štěstí

Antonín Krása
Jak pozorovat ptáky
CPRESS, květen 2019

Praktický průvodce pro amatérské ornitology i naprosté laiky. Každý ze sto dvaceti druhů, které se u nás vyskytují nejčastěji, je důkladně představen: jak ho poznáme, čím se živí, kde ho najdeme, kdy a jak hnízdí. Nechybí ani místo pro vlastní poznámky z ptačích výprav. Popisy jednotlivých opeřenců doplňují půvabné ilustrace Petry Mertové — škoda jen, že zachycují každého ptáka pouze jednou. Chybí tak pohledy z různých pozic či zobrazení odlišného zbarvení samiček a samečků, které by méně zkušeným pozorovatelům mohlo pomoci se správným určením druhu.

Filip Zajíček, Kirill Ščeblykin
Jsme jako oni
Paseka, duben 2019

Rozhovor s novinářem a spisovatelem Martinem M. Šimečkou o české a slovenské společnosti s výstižným podtitulem „o liberálech, pokrytcích a fašistech“. Dialog můžeme číst částečně jako Šimečkovu biografii — skrze svou disidentskou i současnou novinářskou zkušenost reflektuje společenské a politické poměry. Zároveň se rozhovory dotýkají i aktuálních témat, jako například druhého zvolení Zemana prezidentem či vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Knížku navíc oživují pasáže, kdy se obrací role a Šimečka se zvídavě ptá dvou mladých novinářů.

Irena Kašparová
Spolu: Průvodce domácího vzdělávání v České republice
Akamedia, duben 2019

„Být spolu s dětmi i ve chvílích, kdy už si to společnost představuje jinak. Spolu se učit, spolu sdílet pracovní i volný čas, spolu žít jako rodina,“ vysvětluje Kašparová motivace pro domácí vzdělávání svých dětí. Nyní napsala knížku pro všechny učitele i rodiče. V první části radí, co je potřeba zařídit pro spokojenost dětí, rodičů-učitelů i úřadů. V další části, v níž představuje domácí vzdělávání v kontextu odborné literatury, se nezapře její akademické zázemí sociální antropoložky. Odbornější text však koření zkušenostmi rodičů i ilustracemi dcer.

Kolektiv autorek
Pěstujeme ve městě. Zelené balkony, sousedské záhonky a komunitní zahrady
Smart Press, květen 2019

Komunitní zahradnice z Kokozy (viz S kýblem na Hrad! v 7.G 3/2017) se dělí o své zkušenosti se zakládáním městských pěstitelských oáz. V ryze praktickém průvodci radí, jak najít vhodný prostor pro společnou zahradu, co na ní nesmí chybět, v jakých podmínkách prospívají konkrétní druhy rostlin, ale i jak budovat komunitu a vztahy se sousedy. Vedle zahradníků poslouží kniha také balkonovým, vnitroblokovým, střešním či jiným městským pěstitelům. K názornosti knihy přispívají hojné fotografie a příklady dobré praxe z Česka i zahraničí. Kéž naše města vzkvétají!

Lauren Slater
Pandořina skříňka
Portál, duben 2019

Skrze svěže napsané příběhy autorka představuje klasické psychologické experimenty 20. století, které posunuly chápání lidské mysli. Dozvíme se o okolnostech studií, jejich dopadu i o osobnostech oborových velikánů Skinnera, Milgrama či Festingera — hádejte, kdo z nich byl podle jeho žáků nesympatický mrzout. Odvrácenou stranou originální beletristické formy je nekritický přístup k výzkumům. Nedozvíme se, jaké závěry byly potvrzeny dalším bádáním, a jaké naopak překonány. (Odpověď na hádanku: Leon Festinger, autor teorie kognitivní disonance.)

Thich Nhat Hanh
Štěstí
Alferia, duben 2019

Zastavte se ve čtení. Uvědomte si svůj dech. A opakujte si: „Vdechuji, vím, že vdechuji. Vydechuji, vím, že vydechuji.“ Podobně prosté jsou rady buddhistického mnicha Hanha. Prožívat bytí tady a teď je totiž podle něj klíčem ke štěstí. Ve své další útlé knize nabízí cvičení, jak kultivovat své „plné vědomí“. Jeho minimalistické tipy jsou přitom aplikovatelné na každodenní situace. I natolik běžné činnosti, jako například chůzi, řízení auta, příchod domů, obědvání, ba dokonce i dýchání můžete podle autora prožívat vědoměji — a tím i šťastněji.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím přes obálky knih na webu 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.