Mezinárodní ekologické organizace nesmí mlčet

27. dubna 2022 /
foto: Christopher Occhicone. Dobrovolnice zachraňující hendikepované psy z útulku v Irpyni 9. března 2022.
Maksym Gavryljuk je ředitelem Výzkumného ústavu přírodních a agrárních věd na Čerkaské národní univerzitě Bohdana Chmelnického a expertem neziskové organizace Ukrainian Nature Conservation Group. Je ale také jedním z milionů lidí zasažených válečným konfliktem v Ukrajině. Náš rozhovor se proto odehrál přes sociální sítě a kromě aktuální situace se soustředí zejména na dopady války na životní prostředí.

Můžete mi říct, kde se právě nacházíte a jaká je tam situace?

Zůstávám ve městě, kde žiji — v Čerkasech. Nachází se ve střední Ukrajině, takže situace je tu víceméně klidná, ačkoliv musíme každý den reagovat na letecké poplachy. Zároveň je ale mnoho mých přátel válkou přímo zasaženo. Někteří jsou v oblastech okupovaných Ruskem. Jiní byli donuceni opustit svá města, Charkov, Černihiv a další kvůli rozsáhlému bombardování a ničení. Mám přátele, kteří jsou stále v Mariupolu. Toto město je dnes kompletně obklíčeno a ruské vojenské síly už dva týdny nedovolují evakuaci civilistů. Navíc také nedovolí, aby se do města dostala jakákoliv vyslaná humanitární pomoc.

Zdroje v Ukrajině tvrdí, že válka zde ve skutečnosti probíhá už roky, a svět si jí jen až nyní všiml. Souhlasíte s tím?

Ano, válka Ruské federace proti Ukrajině začala v roce 2014, když byl okupován Krym a část východní Ukrajiny. Od té doby nepřestala, ale měla lokální charakter.

Ovlivnila tedy před invazí nějakým způsobem váš život?

Ne, za tu dobu se to nedotklo přímo mě ani mé rodiny, ale zasáhlo to miliony jiných Ukrajinců. Od té doby jsem začal poměrně pravidelně pomáhat a podporovat ukrajinskou armádu.

Jak vypadá váš život teď?

Pracuji na univerzitě, ale v současné době je proces studia pozastaven. Každý den pomáhám silám místní územní obrany při budování ochranných struktur, pletení maskovacích sítí a sbírání různého zboží a potravin pro vysílené lidi a armádu.

Jak jste 24. února prožíval začátek ruské invaze?

Nikomu z vašich krajanů nepřeji, aby se brzy ráno vzbudil kvůli telefonátu příbuzných, že začala válka.

Plánujete opustit Ukrajinu?

Zůstávám v Čerkasech se svou rodinou. V případě potřeby jsem připraven bránit naše město s našimi vojáky.

Co si Ukrajinci myslí o prezidentu Zelenském?

Během války Ukrajinci o politických preferencích nediskutují. Všichni jsou jednotní kolem naší konfrontace s nepřítelem. V této složité situaci se náš prezident ukázal jako skutečný muž. Jsme hrdí na jeho odvahu.

Jak hodnotíte přístup Západu a jeho pomoc?

Cítíme silnou podporu z mnoha zemí. Velmi si vážíme všeho, co naši zahraniční partneři dělají. Víme, že některá pomoc není veřejná. Zároveň bedlivě sledujeme země, které zaujaly neutrální postoj a přispívají ke zločinnému režimu Ruska.

Pracujete pro Ukrainian Nature Conservation Group (Ukrajinský spolek ochrany přírody). Ta mimo jiné zveřejnila kritiku WWF International (Světový fond na ochranu přírody) a dalších ekologických organizací. Můžete mi o tom říct víc?

Ukrainian Nature Conservation Group je jednou z nejaktivnějších nevládních organizací v Ukrajině. UNCG v současné době vede aktivní kampaň za zapojení mezinárodních ekologických aktivistů do boje proti Rusku. Jsme pobouřeni tím, že když celý civilizovaný svět odsoudil ruskou válku proti Ukrajině, takové veřejné organizace jako WWF a BirdLife International nedaly jasně najevo svůj postoj. Válka negativně dopadá na životní prostředí Ukrajiny, mezinárodní ekologické organizace by v této situaci neměly mlčet.

Jak válka konkrétně poškozuje životní prostředí na Ukrajině?

Řada objektů fondu přírodní rezervace (NRF) je v současné době okupována. Ukrajina proto nemůže zaručit zachování biologické rozmanitosti na těchto územích. Některé zoologické zahrady, rezervace a rehabilitační/chovná centra zůstaly bez potravy pro zvířata. Při leteckých úderech nepřítel aktivně útočí na sklady ropy a další zařízení, což vede k rozsáhlému znečištění ovzduší. V důsledku masového vysídlování a ničení domovů se mnoho domácích mazlíčků ocitlo na ulici — i když máme spoustu zpráv, kdy Ukrajinci riskovali své životy, aby domácí mazlíčky zachránili. Vážným problémem je například situace v dobytčích komplexech, které jsou na dočasně okupovaných územích. Kvůli nedostatku potravy mohou v blízké budoucnosti zemřít miliony hospodářských zvířat. Za těchto podmínek nebude možné se zvířat bezpečným způsobem zbavit. Ukrajina je navíc jedním z důležitých center pro šlechtění hospodářských zvířat. Kvůli všemu zmíněnému dnes reálně hrozí vyhynutí plemen.

Maksym Gavryljuk. Foto: archív Maksyma Gavryljuka.

UNCG zahájilo sbírku na podporu národních parků a rezervací. Jak budou prostředky použity?

Tato iniciativa byla zahájena, protože vláda nyní nemůže převádět finanční prostředky do institucí nacházejících se na dočasně okupovaných územích. Naše organizace proto někdy využívá převody peněz pro důvěryhodné poctivé lidi, které osobně známe a kteří v těchto institucích pracují. Tyto prostředky slouží především k nákupu krmiva pro zvířata — například v biosférické rezervaci Askania-Nova. V některých případech jsou finanční prostředky vynakládány na nákup potravin pro zaměstnance národního parku v humanitární krizi.

Jak souvisí válka v Ukrajině s životním prostředím v celém světě?

Celý svět nyní vidí, že ruští vetřelci se nejen nestarají o životní prostředí, ale také využívají environmentální bezpečnost jako jednu z pák vlivu. Ostřelování Záporožské jaderné elektrárny tanky stejně jako uvedení skládky jaderného odpadu v blízkosti jaderné elektrárny Černobyl do kritické situace jsou velmi významnými příklady tohoto tvrzení. Okupanti se již pokusili zapálit lesy v uzavřené zóně Černobylu. Je zřejmé, že katastrofy způsobené člověkem budou mít důsledky pro celý svět.

Jak vám může pomoci globální ekologické hnutí?

V této fázi potřebují nejvíce pomoci vědci a aktivisté občanské společnosti, kteří zůstali bez domova a živobytí. Finanční pomoc potřebují také zoologické zahrady, rezervace a rehabilitační/chovná centra pro zvířata, která zůstala bez finančních prostředků. Všechny ostatní ekologické důsledky války budou muset být odstraněny po jejím skončení. Zároveň chceme také vyzvat všechny ekologické organizace, aby vyvíjely tlak na instituce, které využívají ruské a běloruské dřevo a mořské plody. Finanční prostředky získané z těchto aktivit lze totiž použít k udržení války.

Mohou pro ochranu životního prostředí něco udělat naši čtenáři*ky?

Můžete převést finanční prostředky na bankovní účet UNCG a podpořit tak dnes nejdůležitější ekologické iniciativy. Detaily k převodům najdete na tomto odkazu.

Nebo se také můžete připojit k iniciativám vyzývajícím k zákazu dovozu ruských mořských plodů nebo ruského a běloruského dřeva.

Děkuji za rozhovor.

Poděkování patří také Oleksiji Vasyljukovi za konzultace a Oleksiji Marušchakovi za pomoc s překladem rozhovoru.

Připravila Karolína Kupková. Autorka studuje FSS a PřF Masarykovy univerzity. Kontakt: kajakupkova@seznam.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.