Akce
- Pravidelně od 1. 2. Farmářské trhy. Praha 7, 2 a 10. Heřmaňák na Řezáčově náměstí, Náplavka a Kubáň otevřou na jaře opět své brány místním zemědělcům, a především veřejnosti. Nejstarší Náplavka tak zahájí již jedenáctou sezónu.
- 5.—14. 3. Jeden svět Praha. Vysychající řeky, vyprahlá pole, prázdné studny. Klimatická změna se začíná dotýkat i našeho okolí. Projevy environmentální krize v kontextu místní krajiny a role člověka v ní bude řešit i letošní 22. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, nejprve v Praze a poté v dalších 35 městech po celé České republice. Program na jedensvet.cz.
- 6. 3. Mamutí jezero aneb nevyhynuli, žijí mezi námi. Husa na provázku, Brno, od 19 hodin. Brněnský byznysmen Josef Princ spřádá plány na vybudování Mamutího jezera v Brně. Konkurenční černokněžník, který chce vybudovat totéž v Praze, mu v tom hodlá zabránit… I o tom bude nová hra z pera Mojmíra Vlašína a Josefa Ference, hraná a tančená členy a členkami divadelního souboru Verdis, opět v produkci Sedmé generace a Nadace Veronica. Vstupenky k dostání v nadačním obchodě na Pekařské nebo pište na sgenerace@hnutiduha.cz.
- 6.—8. 3. Konference Stavby z přírodních materiálů 2020. KZ Domovina, Praha-Holešovice. Přírodní stavitelství, redukce odpadu, slaměné domy, vodní hospodářství, ekologické stavební materiály, úsporné technologie, ostrovní systémy, permakulturní principy, udržitelné hospodaření s vodou, přírodní dětská hřiště, komunitní spolupráce. Zajištěno simultánní tlumočení do anglického jazyka. Více informací najdete na naturalhomesconference.eu. Pořádá spolek Baobaby.
- 13.—14. 3. Pestrovečer. Mikulčice. Divadlo Press Paradox, výroba svíček, čajovna, bleší trh a swap, dobré kapely. Pořádá Hnutí Brontosaurus, více na pestrovecer.cz
- 15. 3. Ovocnářský kurz. Otevřená zahrada, Brno. Jak se postarat o ovocnou zahradu? V teoretické části se seznámíte s různými druhy řezů na ovocných stromech a keřích, dozvíte se, kdy a jak ošetřovat mladé stromky nebo jak omladit ty staré. V praktické části si to sami vyzkoušíte. Kurz povede arborista a ovocnář Michael Fiala s odborným asistentem. Více na otevrenazahrada.cz.
- 14.—22. 3. Veganfest. Konferenční sály budovy Veřejného ochránce práv, Brno. Bezezbytkové vaření, jak začít se street aktivismem, veganští lékaři a další program s respektem k lidem i zvířatům. Vstup zdarma. Pořádá Kolektiv pro zvířata, program na veganfest.cz.
- 21.—22. 3. Festival Evolution. Praha-Holešovice. Vedle tradičního eko- a ezoprogramu také křest knih o jedlých lesních zahradách. Více na festivalevolution.cz.
- 28. 3. Hodina Země. Vypněte elektřinu tradičně mezi 20:30 a 21:30, ale stanovte si i vyšší klimatický závazek. Letos totiž akce probíhá s podtitulem Klima už jsme změnili, teď se pojďme změnit my. Více na veronica.cz/hodinazeme.
- 28.—29. 3. Introduction to permaculture in English. Kotlaska komunitní zahrada, Kotlaska 30/3, Praha 8. Úvodní kurz permakultury, poznávání jedlého plevele, zakládání zahrad. V anglickém jazyce. Přihlášky a více informací na permakulturacs.cz.
- 4. 4. Jarní hmyz. Pouzdřany. Jednodenní výprava do přírody s entomologickým zaměřením. Průvodci Martin Záruba a Lucka Strouhalová — zkušení lektoři s biologickou praxí. Organizuje pracoviště Lipky Rychta Krásensko. Více na lipka.cz/kalendar-akci.
- 22. 4. NGO Market. Fórum Karlín, Praha. Na tradičním veletrhu svou činnost představí zhruba 200 neziskových organizací z nejrůznějších oblastí, od sociální práce, rozvojové pomoci a lidských práv po ekologii, kulturu či vzdělávání, ale také jejich partnerů z řad firem, velvyslanectví či státní správy. Více na ngomarket.cz.
Petice a kampaně
- Zastavte lov vlka na Slovensku. Téměř třicet ochranářských organizací žádá ministerstvo zemědělství a životního prostředí o zákaz lovu vlka obecného na Slovensku, určení nulové kvóty pro další sezóny lovu a zařazení vlka mezi celoročně chráněné živočichy, podobně jako je tomu u nás. Od roku 2000 usmrtili myslivci na Slovensku legálně více než 1760 vlků. Petici najdete na ekoforum.sk/peticia/vlci.
- Rumunští medvědi zachráněni. Díky 35 tisícům podpisů, které nashromáždilo WWF Rumunsko, zůstávají medvědi dál přísně chráněným druhem. Podařilo se tak přesvědčit rumunské poslance a poslankyně, kteří měli na stole podzimní pozměňovací návrh zákona ze senátu, navrhující zavést takzvané „preventivní kvóty“.
- Mobilní aplikace pro hlášení nezákonné těžby. Takovou aplikaci vyvíjí WWF Bulharsko, jelikož dostává od veřejnosti každý měsíc desítky hlášení o nelegální těžbě v tamních lesích. V důsledku nelegální těžby dřeva se v Bulharsku ročně ztratí 2,5 milionu kubíků dřeva, což činí zhruba třetinu celkové roční produkce dřeva v této zemi. Novinky o českých lesích a zákonných opatřeních můžete dále sledovat na stránkách Hnutí DUHA zachranmelesy.cz.
- Švédsko v režii ekozemědělců a biopotravin. Švédská vláda potvrdila cíl hospodařit do roku 2030 na 30 procentech půdy v režimu ekologického zemědělství. K dnešnímu datu je podíl takto obhospodařované půdy o 10 procent nižší. Vláda dále potvrdila, že chce, aby 60 procent potravin (oproti dnešním asi 35 procentům) ve veřejných kuchyních pocházelo v roce 2030 z ekologické produkce.
foto: Sven Wilhelm
- Norský soud řekl ano ochraně klimatu. Norský odvolací soud uznává právo současných i budoucích generací na zdravé životní prostředí, přičemž toto právo podle něj zahrnuje také povinnost zohlednit emise ze spalování norské ropy, ať už se to stane kdekoli. Jedná se o důležité vítězství v boji za právo na zdravé životní prostředí vetknuté do norské ústavy. Norsko je sedmým největším vývozcem emisí na naší planetě a tyto emise skleníkových plynů desetinásobně přesahují emise z domácí výroby.
Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář