občanský kalendář

Občanský kalendář

22. února 2024 /
foto: Fjera. Ptačí park Josefovské louky
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • 29. 2. Příběhy lesních zahrad. Žlutá ponorka, Turnov, od 19 hodin. Film inspirovaný knihou Lesní zahrady v praxi od Tomase Remiarze. Dokument mapuje několik českých lesních jedlých zahrad a zachycuje reálné zkušenosti jejich majitelů. Po filmu proběhne beseda s Katkou Horáčkovou z Permakultury CS. Trailer k filmu najdete na lesnizahrady.cz. 
  • 1.—2. 3. Symposium Živé zemědělství. Národní zemědělské muzeum, Praha. Hlavními tématy akce jsou ekologické zelinářství a biodynamické zemědělství. Těšit se můžete na inspirativní přednášky a workshopy od českých i zahraničních řečníků, diskuse a prezentace příkladů dobré praxe. Více na asociaceampi.cz/co-delame/symposium.

  • 8. 3. Semínková burza. Otevřená zahrada, Brno, 14—18 hodin. Pro všechny příznivce domácího semenaření a přírodního zahradničení u příležitosti otevření pěstitelské sezony. Prostor bude sloužit nejen k výměně semínek, ale bude také otevřeným setkáním okruhu podobně založených lidí pro sdílení inspirace a zkušeností se semenařením a pěstováním v souladu s přírodou. Věnovat se vám bude zkušená zahradnice, která vám poskytne i cenné rady v oblasti přírodního zahradničení. Vstup volný. Co přinést najdete na otevrenazahrada.cz.
  • 9. 3. Pestrovečer. Kulturní dům Mikulčice. Divadlo, workshopy, jarmark neziskovek, koncerty včetně originální cimbálky pod záštitou Hnutí Brontosaurus. Více na pestrovecer.cz. 
  • 10. 3. Roubování ovocných stromů v permakulturní zahradě. Lipiny 15, 10—17 hodin. Jednodenní seminář s Petrem Bulantem věnovaný zejména roubování jabloní a hrušní. Více na permakulturacs.cz. 
  • 15.—16. 3. Klimatické síťování. Setkání a podpora lokálního aktivismu. Brno. Víkend plný změn a spojení lokálních klimatických aktivistů a aktivistek. Právní dílna, open space, exkurze, vše včetně ubytování zdarma. Registrace a pořadatel ZO ČSOP Veronica. Více na veronica.cz. 
  • 16.—24. 3. Veganfest. Brno. Přednášky, workshopy, veganské občerstvení, stánky neziskovek a další. Pořádá Kolektiv pro zvířata, program a místo konání jednotlivých akcí najdete na veganfest.cz. 
  • 20. 3. GAIa vrací úder aneb Rada moudrých hledá řešení (za pomoci AI). Divadlo Husa na provázku, Brno, od 18:30. Další hra, tentokrát rozhlasová, Mojmíra Vlašína a Josefa Ference, jež nás zavede k mnoha osobnostem z různých staletí a jejich nápadům, jak (ne)řešit klimatickou krizi. Po premiéře a derniéře následuje tradiční dražba, jejíž výtěžek poputuje na vznik mokřadu Na Skřivánku, a následně (ž)raut za zvuků cimbálky Veronica. Vstupenky na smsticket.cz nebo pište do redakce 7.G. 
  • 20. 3. — 21. 4. Jeden svět 2024. Více než 40 měst po ČR. Šestadvacátý ročník festivalu nabídne prodlouženou dobu filmových promítání. Pražské ozvěny budou pokračovat až do 24. dubna a program se netradičně přenese mimo centrum Prahy, konkrétně na Suchdol a do Pragovky. Více na jedensvet.cz.

  • 23. 3. Den vody. Lipka — pracoviště Jezírko, Brno-Soběšice. Kde se v krajině bere voda? Je důležité ji tam zadržovat? Čeká vás tvoření z přírodních materiálů, hravá stanoviště v areálu i v budově Jezírka či stezka s úkoly kolem vody. V sadu se bude na ohni vařit jarní zeleninová polévka — doneste si vlastní misku a lžíci. Na akci není třeba se hlásit. Detaily a cena viz lipka.cz.
  • 23. 3. Hodina Země. 20:30 — 21:30. Buďte součástí změny — rok 2024 musí být rokem změn, abychom dosáhli globálního cíle pro rok 2030 týkajícího se klimatické neutrality. Připojit se mohou jednotlivci, podniky, komunity, města i celé národy. V rámci akce proběhne například temná prohlídka Toulcova dvora, kde se můžete podívat do středověkého sklepení a poslechnout si zvuky v setmělém mokřadu a třešňovém sadu. Bez baterek. Celorepublikovou akci pořádá WWF. 
  • 12.—27. 4. EDO 2024: Blázen jsem ve své vsi. Sluňákov — Dům přírody Litovelského Pomoraví, Horka nad Moravou. 34. ročník největšího environmentálního festivalu v ČR. Pestrý program naplněný besedami, výlety, výstavami, aktivitami pro rodiny, workshopy a Edojarmarkem v poslední festivalový den. Více na ekologickednyolomouc.cz.

Petice a kampaně

  • Pomozte s výkupem ptačích parků. Již několik let vykupuje Česká společnost ornitologická (ČSO) přírodně cenná území, kde žijí ohrožené druhy ptáků, ale i dalších živočichů. Josefovské louky, Mnišské louky, Kosteliska, Malá Lipová a nově Zbudovská blata, to jsou lokality na více než 120 hektarech, kde již ČSO zajišťuje kosení, pastvu, buduje tůně a zpřístupňuje území milovníkům ptáků. Pomoci rozšířit tyto ptačí parky můžete darem na darujme.cz/rozvoj-ptacich-parku. 
  • Budoucnost bez plastů. Pod křídly OSN začala v listopadu vznikat dohoda, jež má potenciál řešit problém se zamořením plasty. Naftařské a plastové velmoci, jako jsou Saúdská Arábie, Rusko, Indie, Írán nebo Čína a zástupci petrochemického průmyslu, se totiž omezení výroby plastů brání. Jedná se pro ně o další ztrátu zisků po poklesu významnosti fosilních paliv. Argumentují tím, že se zlepšily možnosti recyklace. Podle Programu OSN pro životní prostředí je však plastového odpadu celosvětově recyklováno méně než deset procent a velká část končí v oceánech. Úmluva bude muset řešit i zdraví nebezpečné chemické látky v plastech, a mohla by se tak stát důležitou silou v omezování těch nejtoxičtějších látek. Výzvu pro budoucnost bez zbytečných a jedovatých plastů můžete podepsat na arnika.org/budoucnost-bez-plastu. 
  • Omezení zábavní pyrotechniky. Připojte se k otevřenému dopisu vládě a petici zákonodárcům, a podpořte tak zpřísnění regulace prodeje a použití takzvané zábavní pyrotechniky a ohňostrojných prací. Záměrem je zakázat používání pyrotechniky určitých kategorií celoročně bez výjimek. Podrobnosti najdete u Společnosti pro zvířata a také na https://stoppyro.cz/, kde je i seznam organizací podporujících tuto výzvu.
  • Nominujte do Adapterra Awards. Do poloviny března můžete přihlásit zajímavá adaptační opatření na klimatickou změnu do tradiční soutěže Nadace Partnerství. Stanete se součástí databáze dobrých příkladů rozdělených do kategorií Sídla, Krajina a Budovy. Více na adapterraawards.cz.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.