Občanský kalendář

17. prosince 2021 /
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy. Vzhledem k probíhající pandemii je možné, že se některé akce neuskuteční.

Akce

  • Do Vánoc. Vánoční jedličky s budoucností. Praha, Brno. Lesníci Lesů hlavního města Prahy připravili k prodeji tisíc jedlí bělokorých v květináči, které bude na jaře možné znovu vysadit do lesa. Více na lhmp.cz. V Brně organizuje prodej z městských lesů Rezekvítek s prodejem v obchodech Nadace Veronica a výsadbou pro veřejnost 9. dubna 2022.
  • 7.—9. 1. 2022 Sčítáme ptáky na krmítku. Každoroční akce České společnosti ornitologické pro všechny, kteří mohou někde po dobu jedné hodiny v daný termín pozorovat ptactvo — ideálně u krmítka s pestrou nabídkou potravy. Více na ptacihodinka.birdlife.cz.
  • 17.—23. 1. 2022 Večerní škola permakultury. Praha, 16:30—20:30. Úplný kurz permakulturního designu se zaměřením na město a příměstskou zástavbu. Organizuje Český permakulturní institut. Více na cepei.cz.
  • 28.—30. 1. a 25.—27. 2. 2022. Permakulturní design. Pracoviště Lipky Rozmarýnek, Brno-Jundrov, pátek 16:00 — neděle 17:00. Principy permakultury a jak je lze použít k plánování zejména užitkových pozemků. Během prvního víkendového kurzu získáte teoretický základ, druhé setkání pak proběhne formou workshopu, při němž si můžete navrhnout například vlastní zahradu. Více na www.lipka.cz.
  • 2.—6. 2. 2022. Seminář typu Otevřený prostor. Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory — SEVER, Horní Maršov. 15. ročník na téma Green New Deals. Mezi účastníky bude i německá akademička a aktivistka hnutí nerůstu Maja Hoffmann. Účastníci semináře budou zároveň i lektory. Organizuje Trast pro ekonomiku a společnost ve spolupráci s Katedrou environmentálních studií FSS MU, Ekumenickou akademií, sdružením Limity jsme my a Re-set: platformou pro sociálně-ekologickou transformaci. Tlumočení zajištěno. Přihlášky do 31. prosince 2021. Více informací postupně na thinktank.cz.
  • 5. 2. — 13. 3. 2022 Principy řezu ovocných stromů. Centrum Veronica Hostětín. Pět termínů (shodného) víkendového kurzu, který vás postupně provede pravidly řezu, zapěstováním mladých stromků, zmlazováním stárnoucích stromů, odrůdovými specifiky nebo praktickými ukázkami řezů. Veškeré informace včetně příruček ke stažení najdete na hostetin.veronica.cz.
  • 25. 2. 2022 Ovocnářský kurz. Otevřená zahrada, Brno. V teoretické části se seznámíte s různými druhy řezů na ovocných stromech a keřích. Dozvíte se, kdy a jak ošetřovat mladé stromky nebo jak omladit ty staré. V praktické části si to sami vyzkoušíte přímo v areálu Otevřené zahrady. Kurz povede zkušený arborista a ovocnář Michael Fiala s odborným asistentem. Více informací na otevrenazahrada.cz.

Web

  • 30 let Lipky. Na webu lipka.cz/30-let-lipky najdete u příležitosti jubilea této vzdělávací instituce 30 nápadů — 30 inspirací pro lepší budoucnost. Čekají vás tipy na tvoření z přírodních materiálů, sázení stromů, nové publikace, rady pro zahradu, hračky z přírody nebo třeba tipy na výlety do přírody. Nechybí ani sekce „environmentální publicistika“ (děkujeme za zařazení Sedmé generace).
  • Farmářská škola. Na konci října 2021 proběhl Den otevřených dveří Farmářské školy, na kterém se potkalo na čtyřicet zájemců o studium. Na jaře se otevírá další vzdělávací program Staň se farmářem, který nabízí denní prakticky zaměřené vzdělávání v oblasti ekologického a biodynamického zemědělství. Více najdete na farmarskaskola.cz.

Petice a kampaně

  • Proti výstavbě LNG terminálu v Bratislavě. Podpořte veřejnou výzvu organizací Greenpeace Slovensko, Přátelé Země — CEPA, Z lavic do ulic a Znepokojené matky proti výstavbě terminálu na zkapalněný zemní plyn na Dunaji v bratislavském přístavu. Zemní plyn je fosilní palivo tvořené z velké části metanem a je stejně škodlivý jako uhlí. Emise metanu, které unikají při těžbě a přepravě plynu, mají v rozmezí dvaceti let až 85krát vyšší potenciál globálního oteplování než oxid uhličitý. Podle nejnovější studie OSN je pro dosažení klimatických cílů klíčové snížit emise metanu o 45 procent do roku 2030. Dalšími argumenty jsou také bezpečnost (blízkost obydlí) a zničení oblíbeného místa procházek. Otevřenou výzvu najdete na mojapeticia.sk.
  • Za pokusy bez zvířat. Občanská iniciativa Za Evropu bez pokusů na zvířatech již posbírala dvojnásobek minimálního počtu podpisů za Českou republiku. Lavina podpisů se strhla poté, co organizace Svoboda zvířat spustila video, kde Ben Cristovao, Veronika Čermák Macková, Dewii, Jana Stryková a další osobnosti projevují bezprostřední emoce při pohledu na reálné záběry z laboratoří. Video s názvem A jak zareagujete na utrpení zvířat Vy? najdete spolu s peticí na webu zapokusybezzvirat.cz.
  • Tohle žeru. Hnutí DUHA spustilo novou výzvu Za zdravou a pestrou krajinu, která po vládě a parlamentu požaduje podporu nezbytných změn v zemědělství. Detaily výzvy najdete na webu tohlezeru.cz/neco-na-zub.
  • Konec obchodování se žraločími ploutvemi. Evropská unie se velkou měrou podílí na špinavém byznysu s rybami, konkrétně žraloky. Kvůli bizarní pochoutce — žraločí polévce — ročně umírají desítky až stovky milionů žraloků. Ploutve jsou často odříznuty přímo na moři a žraloci jsou pak hozeni přes palubu. Tato barbarská praxe je sice v Evropě zakázána, avšak nařízení musí být rozšířeno i na dovoz a vývoz žraloků. Zapojit se do této občanské evropské iniciativy můžete na stop-finning-eu.org.
  • Společně pro vodu. Nově vzniklá platforma z řad ekologických organizací si vzala za cíl nelehký úkol: zlepšit dohodu o spolupráci při řešení dopadů těžby hnědého uhlí v povrchovém velkolomu Turów mezi českou a polskou vládou. Připravovaná česko-polská dohoda totiž není v současném znění způsobilá ochránit českou krajinu před nenávratnými škodami a není v souladu se zájmy ČR a jejích občanů. Rozumná dohoda musí zajistit, aby se těžba nerozšiřovala směrem k našemu území a aby polská těžební firma musela zastavit nadměrný odtok vody, jejíž nedostatek by ohrozil českou krajinu a její obyvatele. Více se dozvíte na webu spolecneprovodu.cz.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.