Opravdu musí mít každé dítě svůj pokojíček? Jsou nutné dvě koupelny? A potřebuji mít svou pracovnu?
Martina Vrtělová zmiňuje slovy Petra Skořepy současný systém výstavby domů. Lidé si vezmou hypotéku, postaví obrovský dům a pak na něj desetiletí vydělávají. Stráví tak více času v práci než v domě samotném. I proto bychom se při rozmýšlení nad budoucím příbytkem měli zamyslet, jak velký domek potřebujeme. Opravdu musí mít každé dítě svůj pokojíček? Jsou nutné dvě koupelny? A potřebuji mít svou pracovnu? Nebude mi stačit psací stůl v koutě?
Pokud chceme postavit dům bez velkých nákladů, musíme si stanovit naše nejnižší požadavky. Někdo to zvládne i bez koupelny (vždyť je to luxus teprve posledních asi 150 let) — stačí mít kadibudku (ideálně kompostovatelnou) a venkovní vanu (třeba se solárním ohřevem vody). K životu ale nejspíš budete potřebovat kuchyň, místo k jídlu a ke spaní. Toho se dá lehce dosáhnout i s pomocí většího karavanu, maringotky nebo jurty. Vše v dosahu několika desítek až stovek tisíc. Základem všeho ovšem zůstává pozemek, kde si lze něco postavit. Pokud vám nevadí odloučení a samota, vymírající vesnice v bývalých Sudetech s velmi nízkými cenami parcel jsou pro tento účel asi nejvhodnější. Obecně pak stojí za to koupit buď chátrající či polorozbořený dům nebo chatu v podstatě často za cenu pozemku, které lze postupně opravovat či zbořit a zrecyklovat v nový dům. Nebo lze pořídit nestavební pozemek a risknout spory se stavebním úřadem či sousedy o to, zda je jurta či maringotka stavbou, či nikoliv.
Jakákoli výstavba má vždy jisté finanční náklady, minimálně na základy, nosnou konstrukci, střechu, okna a dveře. Část z těchto věcí si lze opatřit zdarma, získat levně či z druhé ruky, přesto musíte s náklady počítat. Dnes se běžně kalkuluje s přibližně 15—25 tisíci korunami na metr čtvereční hrubé výstavby. U svépomocné výstavby můžete tuto částku snížit až o polovinu. Každopádně pod pět tisíc korun za m2 za materiál se asi nedostanete. Ušetřit však můžete na vybavení. Ano, podlahy budou něco stát, ovšem omítky si umícháte z místní hlíny, stropy uděláte z nejlevnějšího stavebního řeziva, vymalovávat nemusíte, nábytek seženete za odvoz či vyrobíte ze dřeva zbylého ze stavby. Nemusíte přitom mít mnoho předchozích zkušeností, stačí zajet na pár staveb, podívat se na pár videí, případně si na stavbu pozvat někoho zkušenějšího, a malý domek za pár měsíců postavíte. Musíte ovšem počítat s měsíci a měsíci intenzivní práce. Ke svému domovu však získáte mnohem hlubší vztah.
Abych nezapomněl: při nízkorozpočtových stavbách tvoří poměrně velký podíl ceny nářadí. Ondřej Netík (o němž se v tomto čísle zmiňuje i Jakub Jirků) postavil svůj dům (50 m2) ze slámy, dřeva a hlíny svépomocí za 360 tisíc korun — v tom ovšem není započítaná cena pozemku, práce ani nákup nářadí.
Každopádně ať se rozhodnete pro cokoliv, cena domu se vždy bude odvíjet od toho, co ještě nutně potřebujete, a co už považujete za zbytný nadstandard.
Kontakt: grohmann@sedmagenerace.cz.
Jeden komentář: “Skromně bez hypotéky”
Napsat komentář
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Dobrý den, doporučení "risknout spory se stavebním úřadem a sousedy" o výkladu stavebního zákona mi přijde velmi nešťastné, zvláště v době, kdy Hnutí Duha vede kampaň proti omezení účastníků řízení v novele stav. zákona.