Aromaterapie dokáže pomáhat, ale také ublížit

28. dubna 2021 /
foto: pixabay.com
V dnešní moderní době se stále více lidí vrací k zapomenutým alternativním metodám léčby. Jednou z nich je aromaterapie, jejíž kořeny sahají až do starověkého Egypta, Číny i Řecka. Jaké jsou její výhody a rizika?

Původně byly aromatické oleje využívány při náboženských obřadech či bylinných koupelích, postupně se však používání olejů rozšířilo i do ostatních oblastí života, jako je kosmetika nebo lékařství.

Jedním z prvních, kdo studoval účinky esenciálních olejů a věřil, že aromaterapeutické koupele a masáže mohou uživateli zajistit pevné zdraví, byl Hippokrates. Od té doby již uběhlo mnoho let a moderní aromaterapii se může věnovat takřka každý. Ač se zdá, že se jedná pouze o „neškodné“ vůně a oleje, je potřeba znát mnoho věcí, aby člověk sobě i ostatním více neuškodil než pomohl.

O svých bohatých zkušenostech nejen s aromaterapií by mohla Xenie Bodorík Pilíková vyprávět hodiny. Jako aromatoložka, aromaterapeutka, homeopatka a zdravotní masérka ukazuje lidem cestu od bylinek k vůním. „Mým smyslem je zbavit člověka bolesti a naladit na sebe sama, aby si pak dokázal v radosti a pohodě pomoci sám. Příjemně namotivovat do života, tak jako sebe,“ uvádí a dodává, že studium je nekonečný proces.

Kdy jste se poprvé setkala s pojmem aromaterapie a jak vás napadlo se jí začít zabývat více?

S pojmem aromaterapie jsem se setkala v devadesátých letech minulého století prostřednictvím pana Karla Hadka a firmy Saloos. Ale spíše jsem používala vykuřování bylin a pryskyřic. V té době byl známý Josef Veselý, který mě fascinoval, a i když jsem s mnohým nesouhlasila, přesto jsem od něj hltala každou informaci. Také se otevřel svět syntetických parfémů, které si dříve mohl člověk koupit v Tuzexu a o většině z nich neměl ani ponětí. S otevřením hranic bylo najednou vše dostupnější. Nové, úžasné a atraktivní. Spolu s knihou od Louise Hay Miluj svůj život jsem se pustila s vervou do poznávání materií a energií celého do té doby zavřeného světa. Tyto přípravky pro mě byly všudypřítomné a myslím si, že po otevření hranic jsme všichni byli natěšení na nové vjemy a prožitky. A úplně nejvíce jsem se aromaterapií začala zabývat po narození dcery. Když se narodí ženě nový človíček, probudí to jiné smýšlení a pohled na svět. Každá máma (tedy, ne každá, ale většina) chce pro své dítě to nejlepší, co může být. Což respektuji i u těch, které nesouzní s mým náhledem na svět, protože každý člověk se snaží dělat v dané chvíli to nejlepší možné, co mu tak v té chvíli připadne.

zdroj: line.17qq.com

Rizika aromaterapie

Co by lidé, kteří se chtějí aromaterapeuticky léčit sami, měli vědět? Jaké může mít použití „vůní“ negativní účinky?

Než se člověk začte, je potřeba si uvědomit, že aromaterapie se neskládá pouze z éterických olejů — vůní v lahvičce. Patří do ní také rostlinné nebo „nosné“ oleje a hydroláty (známé také pod pojmem hydrosol nebo květinové vody), které — stejně jako éterické oleje — vznikají při destilaci rostlin na éterický olej. A že tyto přírodní produkty se také pančují a měly by mít certifikáty, které prokážou jejich pravost. Nedostatek spolehlivých informací o původu a čistotě éterických olejů vede k nejistotě na trhu a zavádějícím informacím.

Každý člověk by si v první řadě měl uvědomit, že v té přírodní voňavé lahvičce je schováno neskutečné množství materie. Měl by mít povědomí o tom, že tato voňavá kapalina se nevyskytuje přirozeně v přírodě. Lidé by si měli nastudovat, z jakých biochemických látek se konkrétní éterický olej skládá, protože jde o několik desítek až stovek látek, které ovlivňují lidské tělo. Tyto látky mají kontraindikace například s léky. Člověk též může být na některou z těchto látek citlivý, což může způsobit vyrážku, nevolnost, popáleniny a další. Éterický olej v žádném případě nepatří bez větších znalostí na děti, těhotné ženy a domácí mazlíčky.

Někde jsem se doslechla, že použití nevhodného oleje, například Tea tree u zvířat, může způsobit i jejich smrt. Je to pravda?

Ano, je to pravda. Například u koček používáme obezřetně a s opatrností. Jak jsem už zmínila, éterické oleje se skládají z biochemických látek. Tyto se rychle vstřebávají orálně nebo pokožkou. Mnoho z těchto biochemických látek se metabolizuje játry. Kočky jsou na éterické oleje obzvláště citlivé, protože jim chybí některé jaterní enzymy nezbytné pro účinnou metabolizaci těchto olejů. A neplatí to jen u Tea tree, ale u mnoha jiných éterických olejů. Tak jako si každý dospělý člověk vybere éterický olej podle toho, jestli mu voní, i dítě a zvíře by mělo mít možnost si vybrat, co chce a nechce. Měly by mít možnost odejít či odmítnout. V žádném případě by neměla být léčba pomocí éterických olejů aplikovaná jen proto, že si to tak myslím nebo že to „Máňa odvedle říkala“, případně to někde psali. Je potřeba přistupovat ke každé bytosti velice individuálně a s citem. Naslouchat, pozorovat. A v případě dětí a zvířat, které se nijak nemohou bránit, platí tyto „zákony“ milionnásobně.

Existují takové éterické oleje, které byste beze strachu doporučila pro každodenní použití?

Éterické oleje jsou natolik individuální záležitostí, že radit něco paušálně je nebezpečné. Éterický olej působí skrze náš čich, který zaznamenává vzpomínky z velmi, ale velmi daleké minulosti. A už jsem měla případy, kdy obyčejná, tolik moc doporučovaná a oblíbená levandule pravá způsobila na jedno ňufnutí týdenní deprese. I já, když jsem s aromaterapií začínala, jsem se pozvracela z vůně z heřmánku pravého a mandarinka mě rozplakala. Proto ano, existují velmi oblíbené vůně, které většina lidí přijímá velmi srdečně, ale opravdu bych byla i u těchto olejů opatrná a nejdříve si zkusila, jak na tu vůni éterického oleje reaguji já osobně. Když chci doporučit něco, co by mohlo — nebo si myslím, že by mohlo — lidem pomoci, vždy píši do svého blogu recepty na hotové směsi, na které v praxi reaguje více mých klientů velmi příjemně a pozitivně.

Jak mohou oleje a bylinky pomoct, respektive jaké nejvážnější zdravotní komplikace se vám díky aromaterapii podařilo uzdravit?

Tak na toto nemám jednoznačnou odpověď, protože používám více metod najednou a nemám zaznamenáno, že by pomohla jen aromaterapie. Také téměř každý člověk reaguje jinak a potřebuje něco jiného. Pro mě uzdravení znamená, že se to „něco“ už nikdy nevrátí. Pokud ale vnímáte jako uzdravení, že teď je mi zle a pomohlo mi to, a příští měsíc mám ty stejné potíže a pomůže mi to, tak jednoznačně pomáhají na respirační onemocnění, svalové potíže, psychiku… vlastně na všechno.

Se svým manželem hodně cestujete po světě a nasáváte velké množství informací. Dokáže vás v této oblasti ještě něco překvapit?

Každá země, ve které jsme byli, má jiné podmínky destilace, jiné prostředí, kulturu a na tom cestování nás baví právě ta rozdílnost názorů, použití a náhledu na aromaterapii jako takovou. Vždy nás s manželem překvapí ta energie rostliny. Vidět rostlinu v její zemi původu je zážitek. A naposledy nás překvapila v Indii ve Váránasí destilace hlíny. Ano, čtete dobře. (Smích.)

Kontakt: nenickova.h@centrum.cz.

Webové stránky Xenie Bodorík Pilíkové najdete ZDE.

Jeden komentář: “Aromaterapie dokáže pomáhat, ale také ublížit”

  1. Zdeněk napsal:

    Děkuji za zajímavý rozhovor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.