Potkají se ženy z Brna, Moravské Nové Vsi a Cedar Rapids a rozběhnou společně platformu živého folkloru Folkloreʼs not dead. Tak by se dal ve zkratce shrnout příběh spolupráce Nadace Veronica, Jihomoravské komunitní nadace a umělkyně a socioložky Sonyi Darrow z Iowy. Na začátku stála společná touha více propojit folklor s běžným životem a zároveň do něj vrátit šetrnost a sepětí s přírodou a krajinou. Když jsme začínaly se zachraňováním prvních kusů všedních krojů z Podluží, nikdy by nás nenapadlo, že se do toho zapojí stovky lidí, uspořádáme desítky dílen, staneme se součástí několika výstav, vznikne o tom všem televizní dokument a nakonec zorganizujeme vlastní konferenci. Naše cesta ale ukazuje, že je ve společnosti velká potřeba vztahovat se ke svým kořenům a k folkloru, jen musí existovat svobodný, otevřený a tolerantní prostor, kde to můžete dělat.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na
www.sedmagenerace.cz/obchod.
Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře.
Kupte si jen tento článek za 22 korun.
Děkujeme za jakoukoli formu podpory.
Jednorázový nákup článku
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Výborný text. Zejména jako úvodní k tématu čísla, kdy se od něj mnoho dalších textů odráží. A samozřejmě skvělá iniciativa. Napadá mě, jestli by nestálo poslat je k přebrání i dál, například do Heroine, kam kroje v současné módě ještě neprotekly a mohly by do šatníků dalších společensky činných žen (minimálně těch, co do časopisu a na web píšou). Ve spojení s textem Lucie Jarkovské by se čtenářky dozvěděly mnohem o folkloru a nežily v představách, že jde jen o násilnické velikonoční tradice.
Díky! Heroine o tom psalo tak 2 roky zpět, Lucka a další ženy tam byly vyfocené v krojích, bylo to teda hlavně o tom zachraňování a znovu nošení všedních krojů z Podluží, ty další linky na krajinu, feminismus, ty tam moc nebyly.