Kodaň — zelený grál medzi mestami?

22. srpna 2022 /
foto: Adriána Henčeková. V Kodani sa jazdí celoročne a za každého počasia.
Predstavme si jednoduchú situáciu, ktorú asi väčšina z nás zažila — ideme na bicykli do školy či do práce. Nič nezvyčajné, však? Predstavujme si ďalej. Nelepia sa na nás autá a nevytláčajú nás z vozovky. Šliapajúc do pedálov a sústreďujúc sa na náš dych však nemusíme dávať pozor ani na protiidúcich spolu-bicyklujúcich či kľučkovať pomedzi chodcov, lebo máme vlastný pruh, v ktorom sa dá pre jeho dvojmetrovú šírku dokonca obiehať. Kruhový objazd prejdeme tiež bez zaváhania vďaka vlastnému pruhu, kde dostaneme prednosť pred autami. Celú cestu zvládneme prakticky bez zastavenia idúc kontinuálne po cyklistickom chodníku. To už môže znieť trochu ako sci-fi, najmä v kontexte českých aj slovenských miest. Túto sci-fi realitu som však dennodenne posledné týždne žila. Vitajte v Kodani!
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.