Librarium

Librarium

24. srpna 2023 /
foto: nakladatelství Prostor.
Zvířata v Hitlerově říši — Včelaření vstřícné ke včelám — Sezóna požárů — Společně se včelami — V pasti pohlaví — Tajemství počasí

Jan Mohnhaupt
Zvířata v Hitlerově říši
Prostor, červen 2023

Mandelinka bramborová jako symbol Francie. Domácí mazlíčci jakožto zdegenerovaná divoká zvířata a kočky domácí jako „Židé mezi zvířaty“. Naopak němečtí ovčáci, koně a jeleni jako představitelé „panských zvířat“. Zákaz domácích zabijaček a státem propagovaná recyklace odpadků pro výkrm prasat. Předhazování buchenwaldských vězňů medvědům chovaných v nedaleké zoo. Hitlerova obsese vegetariánskou stravou, nesdílená ani nacisty. Veš šatní jako vítězka války. V mnohém znepokojující, ale zároveň obohacující majstrštyk oceňovaného německého novináře. 

Günter Friedman
Včelaření vstřícné ke včelám
Franesa, 2022

Jak se vede včelám? Existuje ideální úl? Jde rozmnožovat včelstva s ohledem na potřeby včel? Jak získávat a zpracovávat med? Jak včelám správně doplňovat zásoby? Lze organicky tlumit varroózu? A jak se včelařením dál? Na tyto a mnoho dalších otázek odpovídá v tomto praktickém rádci průkopník ekologického včelaření, který v jižním Německu provozuje největší biodynamický chov včel na světě. Krátké a úderně psané kapitoly obohacuje plejáda užitečných fotek, grafů nebo osobních postřehů z autorovy více než třicetileté praxe. Velmi záslužné dílo. 

Philip Connors
Sezóna požárů
Dokořán, červen 2023

Novinář Wall Street Journalu pověsil noťas na hřebík a stal se profesionálním strážcem požárů v Novém Mexiku. Po osmi letech služby hláskaře napsal tuto knihu a získal za ni řadu ocenění. A není divu, jeho vyprávění je opravdu poutavé: „Zírám do nekonečné tmy na severu a na západě, na tu velkou divočinu, tisíce kilometrů čtverečních neosvícených jediným lidským světlem, nechávám otázky plavat a místo nich pomyslím na jeden verš, který napsal básník Richard Hugo: Pokud bych našel to místo, našel bych tu báseň. Našel jsem to místo. Toto je má báseň.“ 

Miroslav Urban
Společně se včelami
Grada, květen 2023

Sympatická foto-kniha přibližuje autorův rok s jedním včelím hnízdem ve Vsetínských vrších. Vyniknou krásné ilustrace i fotografie, nechybí ani fenologický kalendář — od lísky obecné přes lípu malolistou až po ocún jesenní. Edukativní pasáže se střídají s lákavými recepty i reportážními sondami: „Když se mi konečně podaří jednotlivé plásty posunout a otevřít střed hnízda, ucítím krásnou vůni. Mísí se zde vůně včelího vosku, vůně květů ukryté v kapkách medu a esence pryskyřic právě z propolisu. Díky němu voní i ruce včelaře, pevně na nich ulpí včelí svět.“ 

Silvie Lauder
V pasti pohlaví
Host, červen 2023

Novinářka Respektu se dlouhodobě věnuje postavení žen ve společnosti a získané vědomosti vtěluje do této tematicky pestré knihy. Snaží se v ní jak popularizovat odborné poznatky o feminismu, genderu či násilí na ženách, tak zodpovědět otázku, proč máme s těmito slovy stále tak velký problém a proč jsou ženy v řadě ohledů stále znevýhodněné. Autorka tak činí osobitě, čtivě a s využitím řady kauz posledních let. Výsledkem je poučná sonda bořící nejeden stereotyp, která by neměla chybět v knihovně brojičů proti totalitní genderové ideologii. 

Tristan Gooley
Tajemství počasí
Slovart, červen 2023

Anglický dobrodruh a autor knih o orientaci v přírodě v podtitulu slibuje, že nás naučí vidět znamení v každém mráčku, vánku, kopci, ulici, rostlině, zvířeti i kapce rosy. A slíbené také plní: podrobně a systematicky, s pomocí názorných kreseb a fotek, ale (naštěstí) bez rovnic a vzorečků. Věděli jste například, že existuje průsmykový, rozpolcený, svedený či rebelský vítr? O nejrůznějších mracích a mlhách nemluvě. Po přečtení této hutné knihy zkrátka mnohem lépe pochopíte, odkud a proč vítr vane — což se bude v nadcházejících časech náramně hodit. 

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.