Librarium

22. února 2023 /
Efekt spásy — Já, droga — Zelený život — Fenomén psychedelie — Síla rozumu v bláznivé době — Kniha o klimatu

Michael Mehta Webster
Efekt spásy
Triton, únor 2023

„S ohledem na existenci efektu spásy a naši schopnost tento efekt posilovat můžeme oprávněně věřit, že budoucnost života na Zemi je radostná,“ uzavírá svou knihu americký ekolog a ochránce přírody. Podle něj příroda nikdy nebyla neměnným muzeem a svou pozitivní tezi o efektu spásy sleduje na případech tygra bengálského, vakoplcha trpasličího, amerického kaštanovníku, korálů u pobřeží Hondurasu nebo cichlid ve Viktoriině jezeře. Zvažuje dokonce i možnosti vzkřísit pleistocenního medvěda jeskynního a mamuta srstnatého. Potěší překlad Petra Václava. 

Ondřej Dvořák
Já, droga
Grada, prosinec 2022

Elektrochemik a autor úspěšné Chemie na talíři v této knize vysvětluje mechanismy, jak drogy působí na naše tělo a mozek. Postupně tak projdeme drogy tlumivé (včetně alkoholu a barbiturátů), stimulační (od nikotinu přes kofein po pervitin), psychedelika, kanabinoidy a opiáty. V závěrečné kapitole dojde na inhalační drogy, rajský plyn, anabolické steroidy, ale i na cukr a čokoládu, které též vyvolávají behaviorální závislosti. Ocenění zaslouží vzdušná grafika se spoustou obrázků, fotek a chemických vzorečků. Srozumitelné, čtivé, poučné. 

Green Matters
Zelený život
Esence, prosinec 2022

Tento „komplexní průvodce k šťastnějšímu a zelenějšímu životu“ zaujme aktuálností dat, pestrostí tipů a širokým záběrem, od globálních statistik až po dřez v kuchyni. Jasně, podobné knížky už v regálech leží (připomeňme zakladatelské Desatero domácí ekologie), pokud si ale chcete zásady udržitelného životního stylu občerstvit, po Zeleném životu bez obav sáhněte. Vedle důrazu na snižování spotřeby a odpadů se obzvlášť podařila kapitola o detoxikaci. Plusem je definování pojmů, podrobný rejstřík, elegantní grafika a tisk na papíru z FSC dřeva. 

Filip Tylš (ed.)
Fenomén psychedelie
Dybbuk, červen 2020

V teoretické části knihy najdeme studie vědců*kyň na téma magických hub, historie užívání psychedelik, psychedelického rituálu, experimentální psychózy nebo setkání se se smrtí. Ve druhé části nás Tomáš Páleníček z Národního ústavu duševního zdraví seznamuje s výsledky experimentální studie intoxikace třinácti dobrovolníků*ic psilocybinem (halucinogenem obsaženým v lysohlávkách). Editor knihy, psychiatr a neurovědec Filip Tylš, se pak na závěr zamýšlí nad smyslem psychedelického výzkumu i nad cestou k osobní transformaci. Objevná četba.  

Ján Markoš
Síla rozumu v bláznivé době
Paseka, listopad 2022

S knihami o postpravdě, dezinformacích a fake news se u nás v posledních letech roztrhl pytel, tato ale patří mezi ty nejlepší. Sice původně vyšla v roce 2019 ve slovenštině, ale na síle ztratila pramálo. Autor v ní totiž nezapře své filosofické vzdělání a metodicky a s citem pro význam slov nás provádí nástrahami informačních manipulací a konfirmačních zkreslení. A to vše s pomocí desítek konkrétních příkladů, zpravidla vhodně ilustrovaných fotografiemi. Na závěr přikládá 21 tipů, jak chránit svobodu v 21. století. Poctivé, přínosné a potřebné dílo. 

Greta Thunberg
Kniha o klimatu
Euromedia Group, prosinec 2022

Jak funguje klima. Jak se naše planeta proměňuje. Jak nás to ovlivňuje. Jak jsme s tím naložili. Co teď musíme udělat. Tak se jmenují kapitoly, které známá švédská aktivistka stručně uvádí, nikoli však píše. K tomu si pozvala stovku osobností, převážně vědců*kyň z přírodních oborů. Ti tento tlustý špalek napěchovali grafy, mapami, příběhy a fotkami na téma klimatické, ekologické a společenské krize. Průvodkyně zdůrazňuje, že k řešení těchto krizí je potřeba součinnost vědy, empatie, morálky, médií, demokracie a osobního nasazení každého z nás. 

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.