kolektiv autorů
Buddhistická ekonomie
Pavel Mervart, červen 2022
Do poučného sborníku s podtitulem Malá čítanka (nejen) pro kapitalisty vybral a přeložil významný běloruský spisovatel Max Ščur deset textů ne starších třiceti let. Akademici, duchovní, laici i mniši v nich navazují na Schumacherovo Malé je milé a odpovídají na otázky, jak lze skloubit ekonomiku s etikou, v čem z buddhistického hlediska selhává kapitalismus, jestli je „ekonomika soucitu“ realizovatelná a pomůže nám zvládat negativní důsledky klimatické změny. Potěší osvětlující poznámky i doslov, medailonky autorů i seznam doporučené literatury.
Martin Rees
O budoucnosti. Vyhlídky lidstva
Academia, červen 2022
Kosmolog, astrofyzik, člen Sněmovny lordů, obhájce bezuhlíkové energetiky a držitel řady prestižních vědeckých ocenění v této útlé, ale hutné knize erudovaně rozebírá jaderné, ekologické a klimatické hrozby, kterým na prahu jednadvacátého století čelíme. Jakožto technologický optimista přibližuje nezměrné možnosti bio- a kybertechnologií, robotiky nebo umělé inteligence, je si však vědom i jejich četných rizik. Na zvládnutí všech pulsujících krizí podle něj musíme jako lidstvo myslet globálně, racionálně, kolektivně a předvídat na dlouhý čas dopředu.
Michal V. Marek a kolektiv
Klimatická změna. Příčiny, dopady, adaptace
Academia, červen 2022
Pokud se chcete v češtině dozvědět vše podstatné o globální klimatické změně, sáhněte po této knize. Řada domácích expertů vás v ní seznámí s důsledky globální změny, historickým, současným i pravděpodobným budoucím klimatem v České republice, se změnami v krajině a ve městech, s chemickým znečištěním ovzduší, dopady na ekosystémy, živou složku půdy, biodiverzitu a divočinu, s mitigačními či adaptačními opatřeními a na závěr i s konceptem antropocénu. Plusem jsou kvalitní tabulky, grafy a fotografie, stejně jako obsáhlý glosář a seznam literatury.
Michaela Hečková, Matěj Chabera
Možnosti vesnice
Meziměsto, duben 2021
Že venkov potřebuje klimaticky, krajinářsky i kulturně ohleduplné urbanist(k)y a architekt(k)y? V tomto nadmíru informativním a graficky unikátním špalku se dozvíte, že u nás už takoví tvoří, a to minimálně na dvanácti místech. Příběhy pozitivní praxe za posledních dvacet let sleduje literární dokumentaristka Michaela Hečková (O městech a lidech, 20 000) od Beskyd přes Rychlebské hory, Frýdlantsko, Krkonoše až po Znojemsko a Šumavu. V knize najdete i příběh Heřmanic, přiblížený v tomto čísle, stejně jako bratčické návsi Na Bahně (viz 7.G 3/2021).
Klára Schovánková, Jan Blažek, Žaneta Gregorová (eds.)
Jak navrhnout město, které (pře)žije?
Heinrich Böll Stiftung, duben 2021
Komiks napsaný sociálním geografem Janem Blažkem, ilustrovaný Andreou Šafaříkovou a scénovaný Ondřejem Moravcem kombinuje obecné informace a praktické rady s příběhem Emy a Dana, kteří se snaží své město oživit. Postupně projdou osmi oblastmi od plánování férového města přes ekologickou výstavbu, decentralizovanou energetiku až po usnadnění pohybu a možnosti financování. Na závěr vás čeká desatero principů definujících klimaticky odolná a sociálně spravedlivá města budoucnosti. E-knihu si můžete zdarma stáhnout na adrese cz.boell.org/publikace/.
Alan Weisman
Svět bez nás
Dokořán a Argo, březen 2022
„Jedno je jisté. Přístup ,nic se neděje‘ vedl k tomu, že náš svět už praská ve švech, a nemůžeme s ním dospět k životaschopné rovnováze se zbytkem stvoření, pokud nedokážeme něco, čemu jsme ve své historii a prehistorii nemuseli nikdy čelit: žít v pozemských hranicích. Budeme toho schopni?“ ptá se renomovaný americký spisovatel a novinář na závěr svého bestselleru, založeného na předpokladu, že lidstvo jednoho dne zmizí. Chytrá a pronikavá populárně-vědecká reportáž, která vás poutavě provede klíčovými aspekty současné ekologické krize.
Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář