Librarium

17. prosince 2021 /
foto: Kniha Zlín
Tekutý život — Čísla nelžou — Planeta hmyzu — Ptačí způsoby — Malé je milé — Čas pléthokracie

Zygmunt Bauman
Tekutý život
Pulchra, listopad 2021

Polsko-britský sociolog (1925—2017) proslul termínem tekutost, který vtělil do názvů řady knih (Tekutá modernita, Tekutá láska, Tekutý dohled, Tekuté časy, Tekuté zlo) kritizujících stále rychlejší globalizovanou společnost, která spoléhá na flexibilní individualismus a oslabuje sociální jistoty a mezilidskou solidaritu. Autorův záběr je opět velmi široký a v sedmi esejích nás poučeně provádí soudobou politikou, kulturou, městy, spotřebitelstvím nebo celoživotním vzděláváním. Jeho skeptický pohled na vývoj civilizace se bohužel v mnohém potvrzuje.

Václav Smil
Čísla nelžou
Kniha Zlín, říjen 2021

Kanadský vědec českého původu představuje 71 věcí, které potřebujete vědět o světě, ať už lidském, států, vynálezů, energetiky, dopravy, potravin, nebo životního prostředí. Postupuje metodicky, hutně a jasně, potěší bohatá infografika, zdrojová literatura i podrobný rejstřík. Pokud se vám zamlouvá kniha Faktomluva a chcete znát odpovědi na otázky, co se stane, když budeme mít méně dětí, jak daleko může zajít Čína, proč elektrická auta zatím nejsou šetrná k životnímu prostředí nebo proč může být volání po éře antropocénu předčasné, neváhejte.

Anne Sverdrup-Thygesonová
Planeta hmyzu
Kazda, listopad 2021

Hmyz je historicky nejúspěšnější třídou živočichů, jako první na planetě začal létat, je ho na milion různých variant druhů… Ale v posledních čtyřech desetiletích ubyla zhruba polovina hmyzích jedinců. Norská bioložka v této knize připomíná, o co dobrého přicházíme (od opylování přes rozklad organismů až po šíření semen), a zdůrazňuje, že pečovat o hmyz je v našem bytostném egoistickém zájmu. Tudíž máme mluvit o broucích hezky, učit děti o jejich užitečnosti, lákat květinové návštěvníky do svých zahrad nebo je protlačit na jednání o územních plánech.

Jennifer Ackermanová
Ptačí způsoby
Kazda, prosinec 2021

„Stále dokola jsme my lidé prohlašovali, že jsme jediným druhem s určitou schopností — vyrábět nástroje, uvažovat, komunikovat pomocí řeči —, jen abychom zjistili, že ptáci sdílejí podobné schopnosti,“ píše americká popularizátorka ornitologie v pokračování oceňované Geniality ptáků. Autorka se tentokrát soustředí na neobvyklé vynalézavé chování ptáků, které představuje v pěti kapitolách: Řeč, Práce, Hra, Láska a Rodičovství. Vedle pronikavého vhledu do ptačí různorodosti se dozvíte například i to, proč by čeleď krkavcovitých mohla jednou dominovat říši zvířat.

Ernst Friedrich Schumacher
Malé je milé
Kořeny, říjen 2021

Pro druhé české vydání vlivného bestselleru britského ekonoma německého původu zrevidovala Naďa Johanisová svou verzi překladu, který vyšel v roce 2000 v nakladatelství Doplněk. Vedle toho připsala novou předmluvu, v níž představuje důvody, proč knihu číst i po padesáti letech od jejího původního vydání. Vedle nadčasovosti sdělení, svěžího stylu a všeprostupující naděje vyzdvihuje aspekt, že „k řadě Schumacherových vhledů naše společnost teprve dozrává“, například k potřebě přejít na obnovitelné zdroje energie nebo nastoupit střední cestu umírněné spotřeby.

Václav Bělohradský
Čas pléthokracie
65. pole, listopad 2021

Globální oteplování. Antropocén. Digitalizace. Hybridizace. Polarizace. Aktivistická demokracie kritických množství efektivně komunikujících, ale nezávislých jedinců — pléthokracie. To jsou základní kulisy i subjekty Bělohradského myšlenkových inscenací. Navazuje v nich na svou prvotinu Krize eschatologie neosobnosti a ohledává napětí mezi legalitou a legitimitou, smyslem pro spravedlnost a literou zákona či mezi občanskou solidaritou a politickým režimem. „Možná se ti uprchlíci budou muset vylodit na ostrově z odpadků, jinou pevninu už neobjeví.“ Touché.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.