MiniLibrarium

17. prosince 2021 /
Mia a svět — Mokrozem/Suchozem — Naši zvířecí sousedé — Planeta je prga — Evžen a jeho bláznivý stromodům — Ďolík

Lucie Mádlová, Barbara Nesvadbová
Mia a svět
Albatros, září 2021

Mia je devítiletá dívka, která prožívá velký smutek — maminka odlétá na týden do New Yorku a ona zůstává doma s tatínkem a babičkou. Sledujeme její dny, myšlenky i rozpravy s nejbližšími na nejrůznější vážná témata. Proč lidé mezi sebou válčí? Co kdo z nás může udělat pro zlepšení stavu životního prostředí? Mia vyrůstá v rodině, ve které jsou tato témata běžně přítomná, žijí se, dospělí se o nich baví nejen mezi sebou, ale i s ní. Zároveň je Mia dítě jako každé jiné ve svých touhách a přáních — chce být s maminkou a touží po pejskovi.

Michael Engler
Mokrozem/Suchozem
Portál, květen 2021

Oboustranná kniha vypráví dva příběhy klimatických změn, které se propojí v jeden. Hlavním hrdinou jednoho z nich je chlapec jménem Lamar, který žije sám a všude do jeho domu neustále prší. Nepřestává, a tak se Lamar rozhodne, že svůj dům opustí. Hlavní hrdinkou druhého příběhu je Neneh, která v touze jít za vodou — jen se napít — skončí daleko od domova v ještě vyprahlejší poušti, než kde jinak žije. Silné příběhy odrážejí současné diskuse a vědění o změnách klimatu a tematiku srozumitelným způsobem přibližují dětem.

Matthieu Ricard, Jason Gruhl
Naši zvířecí sousedé
DharmaGaia, červenec 2021

Obrázková knížka přibližuje malým čtenářům, že my lidé i zvířata máme mnoho společného. S podtitulem Jak soucítit s každou chlupatou slizkou i pichlavou bytostí na planetě Zemi vybízí k poznávání společných i rozdílných dovedností, zvyků a potřeb zvířat i lidí. Velké a poutavé ilustrace inspirují ke společnému vyprávění a hledání detailů. V závěru knížky také najdeme několik informací o chování člověka a jeho důsledcích pro vybraná zvířata. Tyto informace mohou vybízet ke společnému povídání s dětmi o ekologických tématech.

Petr Hauzírek
Planeta je prga
Edice ČT, září 2021

Odvážná princezna Prga se ve svém Prgoletu vydává na planetu Zemi a chce se postavit všem neekologickým hnusákům, kteří planetu sužují. Čeká ji nelehký boj s osmi monstry. Bude její mise úspěšná? Tato knížka je zábavným a vtipným vyprávěním a zároveň i ekologickou příručkou, která dětem téma srozumitelně vysvětluje. Navazuje na úspěšný seriál České televize z roku 2020. Na stránkách pořadu jsou k tématu k dispozici také pracovní listy a další nápady na aktivity. Kniha se hodí pro předčítání i pro samostatné čtení zdatnějších čtenářů a čtenářek.

Thibaut Rassat
Evžen a jeho bláznivý stromodům
Paseka, srpen 2021

Evžen je puntičkářský a poněkud nabručený architekt. Má rád, když je ve všem pořádek a vše kolem něj je jako podle pravítka. Jenže jednoho dne, právě když pracuje na jedné stavbě, mu poryv větru zkříží plány. Evžena to promění, začne se víc dívat kolem sebe, myslet i na druhé. Výsledkem je stromodům — stavba, jakou by nikdy předtím nechtěl postavit, a přece se tak stalo. Poetický příběh o odvaze, citlivosti k okolí i schopnosti vnímat architekturu. Učí citlivosti k druhým i to, že se nemáme vždy podřizovat vkusu jiných lidí.

Emma AdBåge
Ďolík
Host, září 2021

Ďolík je místo, které děti z nedaleké školy milují. Lezou v něm i z něj, hrají nejrůznější hry, povídají si v něm i pořádají závody. Blízké hřiště je ani trochu neláká, když je blízko Ďolík. Jenže učitelům je Ďolík proti mysli. Dospělí mají často spoustu obav. A tak se jednoho dne stane něco smutného, co ale děti dokážou proměnit v radost. Obrázková kniha o svobodné hře dětí s nápaditými a neotřelými ilustracemi Emmy AdBåge, která též napsala knihu o tom, jak se naučit matematiku venku (Outdoor Math: Fun Activities for Every Season).

Web Mravenčí chůvy najdete ZDE.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.