Mini-librarium

27. února 2021 /
Palmy na severním pólu — Jak se vyznat v klimatu — Jak Eda ke kompostu přišel — Venku — Jedna dvě v lese — Velké putování malé slepice — Cesta do divočiny — Jezevec Chrujda krotí kůrovce — Julie z vlčí smečky — Hrdinky — Atlas ohrožených živočichů — Rufus zálesák

Marc de Horst, Wendy Pandersová
Palmy na severním pólu — Velký příběh o klimatických změnách
Host, říjen 2020

Čtivě napsaný průvodce pro starší školáky i dospělé, který přibližuje historii klimatických změn až do současnosti. Srozumitelně vysvětluje klíčové pojmy a zastavuje se u důležitých postav. Autor vybral i několik případů, kterých se klimatické změny dotýkají již dnes — potápějící se ostrov Kiribati, města ohrožená vodou, vyschlé jezero Poopó nebo rozšiřování nebezpečných komárů. Ukazuje též souvislosti a na konci knihy navrhuje řešení, nevyhýbá se však ani problémům, které s sebou nesou. Potěší i velmi dobrá grafika a ilustrace.

Kristina Scharmacher-Schreiber, Stephanie Marian
Jak se vyznat v klimatu — Encyklopedie pro školáky
Portál, září 2020

Bohatě ilustrovaná kniha provádí školáky naléhavými otázkami souvisejícími se změnou klimatu. Srozumitelně vysvětluje témata jako skleníkový efekt, ekologická stopa, zdroje znečištění či jak se od sebe liší pojmy klima a počasí.

Přináší odpovědi na otázky, které si děti i dospělí mohou v souvislosti s aktuálními událostmi a zprávami v médiích klást. Změnu klimatu autorky chápou jako problém, kterým je potřeba se zabývat, a navrhují řešení, která děti mohou chápat. Cenou za srozumitelnost je pak jisté zjednodušení.

Tereza Víznerová
Jak Eda ke kompostu přišel
Verzone, listopad 2020

Kdesi ve vesmíru je docela malá planetka a na ní žije mimozemšťan Eda. Jednoho dne si uvědomí, že jeho tělo pokrývá ošklivý červený flek, a dojde mu, že nežije zrovna nejzdravěji. A tak si vzpomene, že kdysi od svého otce dostal semínko. Jenže kam ho zasadit, když je všude jen prach? Vydává se proto na Zemi, aby tam získal ty největší poklady pro svůj kompost. Autorská kniha Terezy Víznerové děti seznamuje s tematikou odpadů a ukazuje, že z prachu nemůže nic vzejít a že pro zdraví je zeleň klíčová a nenahraditelná.

Maria Ana Peixe Dias, Inês Teixeira do Rosário
Venku — Průvodce po tajemstvích přírody
Baobab, listopad 2020

Kniha nás táhne ven a učí pozorovat přírodu kolem nás — od brouků přes kameny až po mraky. Pokládá otázky, které nás ve chvílích pozorování mohou napadnout: Proč mají někteří mravenci křídla? Jak víme, že se kontinenty pohybují? A mnohé další. Nabízí také celou řadu úkolů k pozorování a důkladnějšímu poznávání přírody, a dětem tak ukazuje, že příroda je plná života, překvapení, tajemství i dobrodružství. Bohatě ilustrovanou a kvalitně graficky zpracovanou knihu pro zdejší podmínky upravil autor oblíbených knih pro děti Jiří Dvořák.

Petra Tomášková, Jana Kloučková Kudrnová
Jedna dvě v lese
Host, září 2020

Velmi chytře koncipovaná kniha, která provede vás i předškolní a raně školní děti počítáním. Pozor! S touto knihou to ale nejlépe půjde v lese. Jednoduché hrátky a aktivity jsou zaměřené na čísla, základy geometrie, pravidelnost a mnohé další. Děti si díky nim osvojí prematematické dovednosti jedna dvě. Kdo by v knize o počítání nepočítal s humorem, hodně by se pletl — Jedna dvě v lese je vtipná i zábavná a hraje si s jazykem. Dobře členěnou a přehlednou „učebnici“ ilustrovala Jana Kloučková Kudrnová, která stojí za ateliérem Z lesa.

Michaela Vetešková, Rudolf Mareš
Velké putování malé slepice
Verzone, 2020

Opelichanou slepici z velkochovu zachrání rodina, která si ji odnese domů na dvorek. Od té doby je to Peliška. Jenže je pro ni těžké sžívat se se svým novým okolím, a tak se vydá na cestu — prchá tak před nepříjemnými pohledy a poznámkami slepic i kohouta. Při cestě zažívá spoustu dobrodružství, poznává svět, jak by ho nikdy ve velkochovu poznat nemohla. Nakonec se ale vrací zpátky a přijímá svůj staronový domov u lidí, kteří ji zachránili. Kniha byla inspirovaná vlastní zkušeností autorky a u malých čtenářů vyvolává velké otázky.

Aleksandra a Daniel Mizielinští
Cesta do divočiny — za zvířaty národních parků světa
Host, září 2020

Nová obrázková kniha polských výtvarníků Mizielińských, autorů knihy Mapy. Zubr Kuba, veverka Ula a holub Emil dostanou dopis z Ameriky a vydávají se na výpravu po osmi národních parcích. Z rodného Bělověžského pralesa putují do Yellowstonu, poté do národních parků Manu, Tiou-čaj-kou, Nabib-Naukluft, Severovýchodní Grónsko, Komodo a Fiordland. Dobrodružný příběh, v němž se střídají naučné části s komiksovými, fascinuje nejen svým rozměrem, ale také množstvím poutavě podaných informací o místech, rostlinách, živočiších či horninách.

Petr Stančík, Lucie Dvořáková
Jezevec Chrujda krotí kůrovce
Meander, říjen 2020

Oblíbená dvojice autorů připravila další ze série příběhů pro nejmenší o obyvatelích lesa Habřince. Brouk, kterého tchoř Smradolf jednoho dne přivede do svého domu, vypadá nejdřív neškodně. Záhy se z něj ale vyklube obávaný nepřítel všech stromů, kůrovec. Zvířátka v čele s jezevcem Chrujdou a lasičkou Aničkou hledají způsob, jak se brouků zbavit a zachránit jejich milovaný les. V roce 2020 vyšly v sérii o jezevci Chrujdovi také omalovánky Jezevec Chrujda vyhání koronavirus. Česká televize připravuje o jezevci Chrujdovi Večerníček.

Jean Craighead Georgeová, Vojtěch Jirásko
Julie z vlčí smečky
Malvern, červen 2020

Silný příběh mladé dívky se odehrává v srdci nádherné aljašské přírody. Julie se jednoho dne ocitá sama, bez rodiny, uprostřed divočiny. Kolem ní je jen mrazivá tundra a smečka vlků. Podaří se jí přežít? A může se vlčí smečka stát její novou rodinou? Dobrodružný příběh o blízkosti, lásce a hledání místa, kam patřím, přibližuje proměny života Inuitů druhé poloviny 20. století. Kniha odráží autorčino pečlivé a vytrvalé zkoumání zvyků zvířat i jejich prostředí. Na Julii z vlčí smečky autorka navázala druhým dílem s názvem Julie.

Renáta Fučíková, Lenka Křížová, Kateřina Tučková a kolektiv
Hrdinky — Příběhy významných českých žen
Universum, září 2020

V Hrdinkách najdeme příběhy žen od raného středověku až po současnost. Některá jména jsou běžnému čtenáři známá (Anežka Česká, Olga Havlová), jiná méně (Františka Plamínková, Dagmar Skálová). Dějinné kapitoly a k nim se pojící časové osy jsou logicky ohraničeny a vyšperkovány řadou zajímavých souvislostí, které dodávají jednotlivým osudům barvu a tvar. Historická sonda je důkladná a hluboce promyšlená, výběr šedesáti jmen skvostný. Ideální pro samostatné čtení středoškoláky, ale vhodné i pro mladší a starší ročníky.

Radek Malý, Pavel Dvorský, Pavla Dvorská
Atlas ohrožených živočichů
Albatros, listopad 2020

Čtyřicet jedna ohrožených zvířat (například lvíček zlatý nebo velemlok čínský) z celého světa ve velkoformátovém ilustrovaném atlasu určeném pro starší děti. Realistické celostránkové kresby zvířat jsou doplněny ještě menšími vědeckými kresbami nad textem, jehož autorem je oceňovaný spisovatel Radek Malý. Encyklopedicky pojatá hesla jsou věcná, informačně nabitá a zdůrazňují aspekty ohrožující daný druh. Předloni vyšel od stejných autorů Atlas vyhubených živočichů, který získal Zlatou stuhu za nakladatelský počin.

David Dolenský
Rufus zálesák
Baobab, srpen 2020

Autorská kniha mladého ilustrátora Davida Dolenského je poctou zálesnictví. Vypráví o Rufusovi — městském člověkovi se zálesáckou duší, který se po pracovním týdnu konečně vydává na výpravu do přírody. Dozvídáme se, co všechno si balí s sebou, koho vidí během cesty, jak si zajišťuje pitnou vodu, kde a jak staví přístřešek či jak rozdělává oheň. Kniha je kombinací příběhu a příručky s ukázkou více možností (studánka, převaření, filtr, tableta). Autor za toto dílo získal nominaci na ilustrátora roku ceny Czech Grand Design.

Připravila Mravenčí chůva — online magazín o knihách pro děti: mravencichuva.cz.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.