Mini-librarium

22. června 2021 /
foto: noordinaryheroes.cz. Z knihy Včelař Ignát a poklad pralesa
Náš úžasný život — Truhla času — Vodavoděnka — Zelená (se) Země — František z kompostu — Včelař Ignát a poklad pralesa

Misha Maynerick Blaise
Náš úžasný život
JOTA, listopad 2020

Zábavná, ale zároveň naučná kniha s nápaditým konceptem a rozvernými ilustracemi nás provází a seznamuje s propojeními, které my lidé máme s vesmírem a jeho jednotlivými prvky — od hvězd přes bakterie a plísně, rostliny či živočichy. Věnuje se tématům jako mikrobiota, regenerace buněk, podobnostem člověka s banánovníkem či šimpanzi. Ukazuje, jak moc jsme si navzájem podobní, čímž upozorňuje, že přes zdánlivou odlišnost máme k sobě blízko. Nevynechává fakta z vědeckého světa ani informace o ekologických dopadech našeho konání na Zemi.

Andri Snaer Magnason
Truhla času
Argo, prosinec 2020

Sigrún se probudí a vyleze z truhly času, její rodiče jsou dál v ní. Město okolo se ukáže být zarostlé a kolem nikde nikdo. Přesto najde skupinku dětí a záhadnou Lilian. Ta dětem vypráví příběh z dávné minulosti: žil král, který měl ženu, a ta zemřela při porodu dcery Havrantýnky. Král Dimon se rozhodl svůj žal vykoupit dobytím světa. Neustále se k němu vrací téma času a věčnosti. Po té začne prahnout a dočkává se jí v podobě vzácné truhly… Drsný příběh pro dospívající o moci, přehnané potřebě ochraňovat, schopnosti prožívat čas tady a teď i o životním prostředí.

Kristýna Gregorová
Vodavoděnka
Pikola, únor 2021

Svébytná autorská kniha o vodě zve k poznávání vody už předškoláky a jejich rodiče či průvodce. Je vtipná a nápaditá, jemně ilustrovaná a dozvíte se v ní spoustu nových informací. Například co je přeměna a koloběh vody, ale i jak se voda čistí. Kolik procent vody v sobě má člověk a kolik okurka. Proč sbírat dešťovou vodu a k čemu ji využít. Co dělají ryby v zimě. Proč se lodě nepotopí. Autorka naučné, ale i poetické knihy připomíná, proč je voda důležitá a proč máme její zdroje chránit. Knihou se proto prolíná heslo: Nebuď plýtvák, neplýtvej.

Jenny Jordahlová, Ole Mathismoen
Zelená (se) Země: O přírodě, ekologii a tak
Argo, březen 2021

Novinář Ole a kreslířka Jenny provádějí různými tématy ekologie pomocí komiksů. Ty se věnují jednotlivým tématům, stručně shrnutým i v textu: proč lidé ničí deštné pralesy, k čemu jsou močály, co může přinést globální oteplování… Autoři ukazují, jak my lidé ovlivňujeme přírodu, jak ji ničíme i jak ji můžeme ochraňovat. Nevyhýbají se náročným otázkám spjatým s politikou, zabíhají do podrobností citového života zvířat i jedovatých látek a mnoha dalších. Naši komiksoví průvodci též nezapírají svůj technooptimismus. Knihou se prolínají kvízy a úkoly.

Simona Čechová
František z kompostu
Labyrint, duben 2021

Autorská kniha Simony Čechové, které původně vyšla na Slovensku, rozvíjí dvě témata. Prvním je užitečnost žížal neboli dešťovek. Dozvíte se, k čemu jsou dobré, proč by si jich každý zahradník měl vážit i k čemu je dobrý kompost. Druhým tématem je hledání, v čem jsme dobří my sami. Autorka povzbuzuje, že každý z nás je dobrý v něčem jiném a má smysl to hledat. Obojí ukazuje na milém příběhu o dešťovce Františkovi, který zprvu hledá svoje poslání. Přijde ale na to, že to, co už dělá dlouho — totiž provzdušňuje hlínu, je velmi užitečné.

Tomasz Samojlik
Včelař Ignát a poklad pralesa
Centrala, 2017

S knihou se přenesete do období kolem roku 1795, ve kterém došlo k zániku Polsko-litevské unie a s ním i k vyhnání ochránců Bělověžského pralesa. Generál ruského vojska, děsivý Sobakiewicz, prales dostane darem za své vojenské umění od carevny Kateřiny II. A rozhodne se ho zničit. Proti se ale postaví včelař Ignát, který kromě včel rozmlouvá i s dalšími zvířaty a ke kterému se přidá statečná hrdinka Lucie. Podaří se jim prales zachránit? Komiks na lehce ekologickou notu o odvaze a schopnosti pečovat o přírodu tak, aby s ní lidé mohli žít v souladu.

 Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.