Librarium

27. dubna 2021 /
foto: Rybák dlouhoocasý, foto: Flickr.com.
Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí — Dějiny arogance — Překvapivá fakta o zvířatech — Sedimenty, diagnózy, wellness — Feminismus pro 99 % — Čemu věřit

Raj Patel, Jason W. Moore
Dějiny světa na příkladu sedmi laciných věcí
Neklid, říjen 2020

„Naše laciné věci nevznikly nějakým kouzlem samy od sebe. Vzešly z brutální alchymie idejí, dobývání a obchodu, která tvoří moderní svět. V jejím jádru tkví řada podvojností, které se od počátku navzájem proplétají: Společnost a Příroda, kolonista a kolonizovaný, muž a žena, Západ a zbytek světa, bílí a nebílí, kapitalista a pracující.“ Tímto citátem můžeme vystihnout záběr, styl i tendenci této hojně diskutované kritiky kapitalismu. A propos, oněmi sedmi lacinými věcmi jsou příroda, peníze, práce, péče, potraviny, energie a životy.

Luigi Zoja
Dějiny arogance. Psychologické aspekty neomezeného růstu.
Prostor, únor 2021

Proč požadujeme nekonečný růst? Mezinárodně renomovaný italský psychoanalytik aplikuje psychologické vědění na tisíciletou expanzi západní civilizace a dokladuje, že z popírání mezí (neboli arogance) pramení nejen nekonečné potřeby, ale i všeprostupující pocit viny. Postupuje důkladně od řecké mytologie přes nezápadní kultury až po soudobou globální společnost, která podle autora ztratila úctu k Bohu, smrti i mezím, čímž nastoupila cestu k duchovnímu i fyzickému úpadku. Neotřelý a pronikavý text, v němž se mnohokrát poznáte.

Lucy Cooke
Překvapivá fakta o zvířatech
Pangea, červen 2021

Britská zooložka a dokumentaristka působící v časopise National Geographic Explorer zužitkovává četné výzkumné cesty do velmi poutavé a poučné přehlídky podivných a nepochopených zvířat. Seznámí vás s neznámými stránkami života úhořů, bobrů, lenochodů, hyen, kondorů, supů, hrochů, losů, pand nebo tučňáků. Věděli jste například, že lenochodům pomáhá přežít zdánlivě beznadějné situace právě jejich pomalý metabolismus, že rybáci dlouhoocasí za život nalétají na pět milionů kilometrů, nebo že lvi kradou hyenám kořist více, než je tomu naopak? Já rozhodně ne.

kolektiv autorů a autorek
Sedimenty, diagnózy, wellness
Host & FaVU VUT, březen 2021

Co má společného „bizarní dobrodružství v podzemí běloruských solných dolů proměněných v luxusní sanatorium“ se Sedmou generací? Jednak téma rekultivace, kterému se v tomto čísle věnujeme, a jednak problematiku civilizačního kolapsu, před nímž se chce hlavní hrdina, prepper a survivalista Oktobrin, ukrýt do soligorské podzemní kliniky. Výjimečně aktuální a výtvarně skvěle řešené dílo, kolektivně napsané studenty a studentkami Ateliéru intermédií brněnské Fakulty výtvarných umění VUT, loni v červnu inscenovalo HaDivadlo. Nenechte si obojí ujít.

Cinzia Arruzza, Tithi Bhattacharya, Nancy Fraser
Feminismus pro 99 %
Neklid, listopad 2020

Tři americké profesorky v tomto manifestu formulují jedenáct tezí, v nichž obhajují antikapitalistický, antirasistický a ekosocialistický feminismus. Podle autorek nestačí, aby se ženy prosadily na vedoucí místa firem či institucí, hlavně je potřeba nepodřídit se kapitalistické produkci orientované na zisk. V doslovu pak manifest vykládají, přičemž volí střední cestu mezi levicovým třídním redukcionismem a progresivně-neoliberálním přístupem, konkrétně zdola vyvěrající univerzalismus požadující skutečnou rovnost, spravedlnost a svobodu.

kolektiv autorů a autorek
Čemu věřit
Nová beseda, prosinec 2020 

Na klíčovou otázku (nejen) současnosti Čemu věřit? odpovídají lingvista Dan Faltýnek, publicista Tomáš Feřtek, filosofové Miroslav Marcelli a Miroslav Petříček, advokát Stanislav Mikeš, dokumentaristka Andrea Slováková, matematička Marie Větrovcová a psycholog Zbyněk Vybíral. Každý po svém, všichni zajímavě, byť někteří mnohem pronikavěji. Osobně doporučuju eseje Petříčka, a zejména Větrovcové: „nikoli něčemu nebo někomu, prostě jen věřím a důvěřuji.“ Pochvalu zaslouží originální pojetí knihy, složené z osmi samostatných pestrobarevných svazků.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 4/2024 vychází v 2. polovině srpna.