Librarium

26. října 2020 /
Děti lesa — Jak na veganství — Les nemlčí — Florarium — Návod na záchranu planety — Propletený život

Giuseppe Festa
Děti lesa
Kazda, říjen 2020

Strhující rekonstrukce cesty dvou nalezených vlčat ze záchranné stanice na svobodu. Záchranářka Elisa s kolegy stojí v italských Apeninách před těžkým úkolem: jak se o malá vlčata starat, aby si byla schopna sama obstarat potravu, začlenit se do smečky a přežít v přirozeném prostředí? Autor v sobě nezapře televizního reportéra a písničkáře, píše jasně, stručně, osobitě. Do přírody se z civilizace nakonec navracejí nejen vlci, ale i on sám. „Místo strachu z vlků bychom měli mít strach z toho, jak moc jsme se vzdálili od své vlastní vlčí povahy.“

Pavel Houdek
Jak na veganství
Smart Press, říjen 2020

Nečekejte běžný manuál prošpikovaný recepty. Autor, vedoucí portálu veganka.cz a spoluzakladatel Vegan sport clubu, zvolil náročnější cestu a s pomocí rozsáhlé odborné literatury představuje veganství v souvislostech. Dozvíte se tudíž spoustu důvěryhodných informací o pravidlech a přínosech tohoto stravování, o minerálech, vitamínech, bílkovinách, tucích, sacharidech, rostlinných náhražkách, suplementacích či o složitém přechodu na rostlinnou stravu. Nechybí vzorový jídelníček, přehled klíčových živin a užitečné odkazy. Velmi záslužná práce.

Madlen Ziegeová
Les nemlčí
Kazda, září 2020

„Kdo se domnívá, že v lese panuje ticho, snad ještě opravdu nenaslouchal,“ čteme na záložce. V knize s podtitulem Jak spolu houby, rostliny a zvířata komunikují pak německá etoložka dokladuje, kdo si s kým jak a proč v přírodě vyměňuje informace. Nepostupuje přitom suchopárně popisně, ale hravě a s velkou dávkou entuziasmu. Jednotlivé příklady (včetně jednobuněčných organismů) nadto propojuje s vlastním komunikačním sebezpytem a nás čtenáře ponouká k tomu, abychom se řečí přírody v každodenním životě inspirovali. A ještě k tomu pěkně kreslí.

Alfredo Cattabiani
Florarium
Kořeny, září 2020

Druhé vydání úctyhodné syntézy, v níž se italský historik a spisovatel věnuje mýtům, legendám a symbolům spjatým s květinami a rostlinami. Na více než pěti set stranách nás — opřen o staré prameny — provádí napříč časem, územími a náboženskými tradicemi a čtivě představuje stovky druhů. Kapitoly nečlení podle botanických kritérií, ale podle symbolů, například: kosmické stromy, magické rostliny, květiny symbolizující absolutno, rostliny Velkých Matek, rostliny s antropomorfním kořenem, a tak podobně. Potěší stovky fotografií i tři užitečné rejstříky.

Natalie Isaacsová
Návod na záchranu planety
Alpha Book, září 2020

Další z řady praktických příruček, jak změnou životního stylu umenšit velikost vlastní ekologické stopy. Z řady vybočuje tím, že její autorka, někdejší šéfka kosmetické firmy, založila globální hnutí 1 Million Women, které bojuje proti negativním dopadům ekologické krize nejen na osobní úrovni, ale i kolektivními akcemi. V knížce prošpikované daty a tipy tak najdeme vedle tradičních rubrik (potraviny, plasty, doprava…) i četná „yes, you can“ svědectví členek hnutí nebo kapitoly zdůrazňující klíčovou roli žen při řešení environmentálních problémů.

Merlin Sheldrake
Propletený život
Kazda, říjen 2020

„Můj ponor do světa hub mě donutil přehodnotit velkou část mých přesvědčení. Evoluce, ekosystémy, individualita, inteligence, život — nic z toho není tak úplně tím, za co to považujeme. Upřímně doufám, že toto dílo zpochybní vaše zažité pravdy, stejně jako houby zpochybnily ty mé,“ píše v úvodu své první knihy mladý britský biolog. Osobitý a laikům srozumitelný výklad prokládá četnými kulturními (mnohdy hudebními) odkazy, zároveň ale neopomíjí robustní poznámkový aparát, bibliografii a rejstřík. „Zatímco čtete tato slova, houby čile dávají životu směr.“

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.