Librarium

25. dubna 2020 /
foto: Jens Steingässer. Jana a Jens Steingässerovi.
Hierarchie v pralesích — Bůh a příroda — Rozvrat — Velká cesta — Geologie médií — Víš, kde bydlí zvířata?

Christopher Boehm
Hierarchie v pralesích
Academia, březen 2020

Jsou lidé v podstatě rovnostářské, nebo hierarchické bytosti? Odpověď hledá americký kulturní antropolog pomocí terénních výzkumů společenství bonobů, šimpanzů a raných lidských skupin od Arktidy po Austrálii. „I nadále žijeme v hierarchicky uspořádaných pralesních komunitách,“ soudí autor a dodává: „Kromě toho (…) jsme dosáhli ještě jedné politické vymoženosti (…): tou je glorifikace a posílení mocenského postavení obyčejného člověka, které komunity lovců a sběračů pěstovaly po dlouhá tisíciletí v nejrozmanitějších končinách světa.“ Podstatné dílo.

Zdeněk Neubauer
Bůh a příroda
Malvern, únor 2020

Gró tohoto hutného svazku představují dva texty — Deus et natura a Nový Areopág, které významný filosof a biolog Zdeněk Neubauer vydal neoficiálně v letech 1979—1983. Pečliví editoři je doplnili dosud nevydanou studií Duch v křesťanské tradici. Nejedná se o texty teologické či religionistické, autor s důsledností sobě vlastní nahlíží své úsilí o návrat do přirozeného světa a rozebírá velká témata jako mariánská zjevení, dědičný hřích, víra v zázraky nebo vztah náboženství a vědy. Vhodné zejména pro věřící a náročnější čtenáře a čtenářky.

Jared Diamond
Rozvrat
Jan Melvil Publishing, únor 2020

Světoznámý americký polyhistor (mj. Kolaps či Třetí šimpanz) využívá poznatky z psychoterapie na sedmi příkladech z moderní historie (Finsko, Japonsko, Německo, Chile, USA, Indonésie, Austrálie) ve snaze určit, které faktory zvyšují, nebo naopak snižují pravděpodobnost, že překonáme současnou globální krizi. Diamond suverénně vypráví, umně propojuje individuální, národní i globální a snaží se naplnit Cicerovo „Historie je učitelkou života“ a Churchillovo „Nikdy nepromarněte dobrou krizi“. Velmi poučné, ale na jednoho autora až příliš velké sousto.

Jana Steingässer
Velká cesta
Kazda, prosinec 2019

Pozoruhodný cestopis šestičlenné německé rodiny, která se vydala za Iniuty do Grónska, pěšky přes Alpy, koňmo po Albánii a do schnoucí jihoafrické savany proto, aby na vlastní smysly pozorovala projevy klimatické změny. Jako bonus si můžete přečíst rozhovor dvanáctileté Pauly, která to všechno spískala otázkou „Čím to je?“ poté, co její slepice Ema snesla své první vajíčko v prosinci, s norským spisovatelem Josteinem Gaarderem (Sofiin svět, Anna). Klimatickými informacemi i neobvyklými historkami nabitá, správně dětsky „prdlá“ a skvěle nafocená knížka.

Jussi Parikka
Geologie médií
Karolinum, únor 2020

Tato kniha navazuje na předchozí autorova díla Digitální nákazy (2007) a Hmyzí média (2010). Finský mediální teoretik vycházející z post-antropocentrického myšlení v nich překonává dualitu humanitní vs. přírodní a hovoří o „médiopřírodě“ či „přírodokultuře“. V Geologii médií zdůrazňuje materialitu (nových) médií, která podle něj nepřinášejí čistší či odhmotněnou éru, a sleduje například těžbu surovin používaných na výrobu médií, osudy elektroodpadu, fenomén prachu či posmrtný život médií. Těžce stravitelná, ale objevná a potřebná práce.

Peter Wohlleben
Víš, kde bydlí zvířata?
Kazda, listopad 2019

Třetí do češtiny přeložená Wohllebenova knížka pro děti se tentokrát nevěnuje stromům, ale zvířatům, a to nejen těm lesním, ale i lučním, polním, zahradním či domácím. Dozvíme se, čím se živí, jak mluví, co cítí, jak dospívají a stárnou, jak se vyrovnávají s počasím i nebezpečím, nebo jak — a jestli vůbec — je chovat doma. Informace a postoje předává věhlasný německý lesník opět stručně, vtipně, poutavě a osobitě. Pochvalu si zaslouží i nápaditá grafika (výborné fotky!) a interaktivní prvky včetně praktických úkolů a kvízů. Takto to má vypadat.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.