Librarium

26. února 2020 /
Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou — Ekologie, etika a změna klimatu — Lepší život bez plastů — Kuchyňská zahrádka bez odpadu — Šok! Hrůza! Média! — Slepé skvrny

Peter Wohlleben
Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou
Kazda, listopad 2019

Čím dál známější německý lesník tvůrčím blokem zjevně netrpí. Tentokrát se věnuje řadě témat: využití sedmi lidských smyslů, „srdečnímu“ tepu stromů, lesní terapii, stromovým módním trendům či prastarému smrku Old Tjikko. Neopomíjí ani aktuální kauzy — Bělověžský prales, Hambašský les nebo Deštný les velkého medvěda. Jako obvykle píše jasně, výstižně a se snahou vzbudit soucit s mimolidskými bytostmi: „Vzpomeňte si na velryby a slony: jejich ochrana se prosadila také jen díky empatii. A nejsou snad stromy takové velryby nebo sloni z říše rostlin?“

John Dunne, Daniel Goleman (ed.)
Ekologie, etika a změna klimatu
Vyšehrad, únor 2020

 „Když byl současný dalajlama malý, Tibet oplýval divoce žijícími zvířaty,“ uvádí knihu John Dunne z Wisconsinské univerzity. Záznam konference v indické Dharamsale, kam si dalajlama pozval desítku vědců a vědkyň z různých oborů, zaujme dialogičností, díky níž se dobře čtou i „datové“ pasáže. Přehledně a s pomocí zvídavých dalajlamových otázek se dozvíme základní fakta o dopadu lidské činnosti na planetu, nahlédneme etické souvislosti klimatického rozvratu a zeptáme se, co se s tím vším dá dělat. Potěší výmluvné grafy a fotografie. Inspirující čtení.

Tým smarticular.net
Lepší život bez plastů
Kazda, listopad 2019

Průměrný pozemšťan ročně spotřebuje 176 kilogramů plastu. Tento vynalézavý i uměřený rádce, jak snížit plastovou stopu, sice vychází z německých reálií, to ale pranic nevadí. Po informativním úvodu do dějin a typologie plastů totiž následuje na tři sta rad od kuchyně až po cestování, které můžete zvládnout i tady. Například? Ušít si nákupní tašku ze starého trička, vyzrát na kávové kapsle a mléčné výrobky, vyrobit si zubní pastu, šampon, deodorant, krém na boty či vlhčené ubrousky nebo nahradit svačinové plastové krabičky něčím lepším… Nápadité dílo.

Katie Elzer — Petersová
Kuchyňská zahrádka bez odpadu
Alpha book, únor 2020

Plýtváme nejen plasty. Zkušená americká zahradnice vám poradí, jak do hlíny či vody správně sázet kořeny, stonky, semena i jiné části rostlin, které byste jinak vyhodili do koše či kompostu jakožto vedlejší produkty vaření. Výhody jsou nasnadě: ušetříte peníze, snížíte množství odpadu a získáte větší kontrolu nad původem potravin. S pomocí stručných, „blbuvzdorných“ a skvěle foto-dokumentovaných návodů se tak zanedlouho můžete těšit na vlastní zázvor, brambory, tuřín, cibuli, česnek, rajčata, papriky, salát, celer nebo bylinky. Dobrý tip i pro děti.

redakce HlídacíPes.org
Šok! Hrůza! Média!
CPress, listopad 2019

Za názvem parafrázujícím bulvární titulky se skrývá příběh polistopadové novinařiny, vyprávěný týmem serveru HlídacíPes.org. Ten ve dvanácti kapitolách dokumentuje — i díky spoustě zákulisních informací — neblahou proměnu zdejší mediální scény, nyní ovládané českými a slovenskými miliardáři. V závěru najdeme příklady nedávných fake news a tipy, jak je rozpoznávat. S ledasčím v knize by šlo polemizovat a výsledná mozaika by mohla být ucelenější, za každý příspěvek zvyšující úroveň mediální gramotnosti a obhajující veřejný zájem však buďme vděční.

Daniel Prokop
Slepé skvrny
Host, leden 2020

Neférové exekuce, neobsazené a drahé byty, zanedbávané pohraničí, podfinancované školství, segregace Romů, narůstající xenofobie a populismus, daňové ráje… Vítejte v České republice a také stránkách této knihy. Sociolog Daniel Prokop v ní s pomocí dlouhé řady výzkumů dokáže problémy nejen erudovaně pojmenovat, ale také přesvědčivě vyvracet zavádějící mýty a navrhovat vhodná řešení. A navíc píše stručně a jasně. Kéž by si Slepé skvrny přečetlo co nejvíce politiků a političek a prosadili některá doporučení do praxe. Potom by tu opravdu mohlo „být líp“.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.