Librarium

24. dubna 2018 /
Šumava domovem – Týden na řekách Concord a Merrimack – Rozvíjíme environmentální cítění dětí – Válka nemá ženskou tvář – Tajný život krav – Jak se vyrábí dnešní svět: materiály a dematerializace

Ivo Stehlík a kolektiv
Šumava domovem
Stehlík, prosinec 2017

K Šumavě se v posledních letech vyjadřoval kdekdo. Ivo Stehlík, autor knihy a nakladatel v jedné osobě, dává prostor těm, kdo se do debaty tak hlasitě nezapojují, a přece mají čím přispět — místním. Do knížky sebral třicet sedm příběhů tamních obyvatel o jejich vztahu k šumavské přírodě. Zastoupeni jsou jak hrdí rodáci, tak „naplaveniny“ z měst, mladší i starší, různých profesí. Stejně pestré jsou i formy vyprávění, od faktografických po poetické. Do života na Šumavě vás vtáhnou nejen příběhy, ale i více než stovka fotografií.

Henry David Thoreau
Týden na řekách Concord a Merrimack
Malvern, prosinec 2017

Jednu poklidnou sobotu roku 1836 se Henry David Thoreau se svým bratrem vydávají na plavbu ve vlastnoručně vyrobeném člunu. Vypadá to, že během nijak zvlášť dobrodružného výletu toho americký filosof stihl mnoho promyslet: od role náboženství ve společnosti přes lidské ctnosti a křehkost přátelství až po význam poezie. Myšlenky následně sepsal během svého slavného pobytu u rybníka Walden do netradičního cestopisu, jímž se prolínají věrné popisy krajiny, fauny i flóry s esejistickými zamyšleními, prostými zážitky z plavby i vlastní poezií.

Jenny Andresková a kolektiv
Rozvíjíme environmentální cítění dětí
Raabe, leden 2018

Příručka s náměty, jak dětem předškolního věku pomoct s poznáváním přírody a budovat jejich vztah k ní. Autorky představují řadu jednorázových aktivit i delších tematických projektů včetně všeho, co k jednotlivým činnostem potřebujete: not k písničkám i varování, na co si během her dát pozor. Na tvorbě knihy se podílely učitelky z mateřských škol, všechny náměty úspěšně prošly „testováním na dětech“. Ačkoli publikaci oceníte především při skupinové výchově, některé aktivity můžete upravit i pro jednotlivce.

Světlana Alexijevičová
Válka nemá ženskou tvář
Pistorius & Olšanská, únor 2018

Běloruská nobelistka Alexijevičová léta sháněla výpovědi desítek žen, které bojovaly za druhé světové války v Rudé armádě. Zastávaly přitom i funkce ostřelovaček či tankistek. Vznikla tak autentická, syrová výpověď o válce, která je podle autorky v ženské perspektivě jiná: „Má své barvy, své vůně, své světlo a svůj pocitový prostor. Nejsou tam váleční rekové a jejich neuvěřitelné hrdinství, jen prostě lidé nucení dělat věci pro člověka nelidské. A trpí tam nejen oni (lidé!), ale i země, ptáci, stromy. Všechno, co tu žije společně s námi.“

Václav Smil
Jak se vyrábí dnešní svět: materiály a dematerializace

BizBooks, září 2017

Náš životní styl a ekonomika stojí na masivní spotřebě materiálů. Kanadský vědec českého původu Václav Smil zkoumá, kolik nás závislost na neustálých materiálových a energetických tocích může stát a jak je můžeme omezit. Popisuje globálně nepříliš úspěšné snahy o dematerializaci a bere přitom v potaz i společenské a environmentální otázky. Veskrze interdisciplinární kniha potěší především ty, kdo se neztrácejí v kvantech informací a oceňují věcný přístup k řešení aktuálních ekonomických, energetických a environmentálních výzev.

Rosamund Youngová
Tajný život krav
Esence, březen 2018

„Krávy jsou povahově stejně rozmanité jako lidé,“ prozrazuje autorka hlavní sdělení knížky hned v úvodu. Následně nás zasvěceně provází vnějším i vnitřním kravským světem — odmalička totiž vyrůstala na ekofarmě Kite’s Nest, kterou nyní se svým bratrem vedou. Krátké kapitoly tak překypují jejími zkušenostmi a zážitky. Krávy zde vystupují se svými jmény, osobními příběhy i vrtochy. Umějí se naštvat, cítit zášť i odpouštět, vytvářejí pevná rodinná pouta a trvalá přátelství, vymýšlejí hry, jsou komunikativní i tvrdohlavé, něžné i agresivní.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.