Librarium

23. srpna 2020 /
foto: Luděk Čertík
Dejte lidem peníze — Duše domu — Když květiny promlouvají — Temné zítřky — Nesvoboda — Budoucnost

Annie Lowreyová
Dejte lidem peníze
Argo, květen 2020

Jak by základní nepodmíněný příjem (ZNP) mohl skoncovat s chudobou, revolučně proměnit povahu práce a přetvořit svět? Tyto otázky si klade ekonomická novinářka píšící pro renomovaná média jako The Atlantic, Slate či The New York Times. Reportážně, osobitě a erudovaně přibližuje klady a zápory ZNP včetně probíhajících testovacích programů v Jižní Koreji, Indii, Keni či USA. Navzdory všemožným komplikacím na závěr autorka ZNP doporučuje: „Rozvíjení fantazie se nám může hodit, protože až budoucnost opravdu zaklepe na dveře, budeme připraveni.“

James Bridle
Temné zítřky
Host, červenec 2020

„Technologie nikdy neudělaly svět přehlednější a jasnější — jen prostě zrychlují a zesilují vše lidské,“ čteme na obálce knihy, v níž britský konceptuální umělec zdůvodňuje, proč bychom se měli obávat budoucnosti neustálého dohledu. Četba je to poměrně náročná, pokud však vydržíte, budete všem těm počítačům, internetům, umělým inteligencím či dronům rozumět daleko lépe. A navíc si uchováte naději: „Nejsme bezmocní (…). Musíme jen myslet a myslet zas a myslet dál. Síť — my a naše stroje a věci, které společně vymýšlíme a objevujeme, si to žádá.“

Ondřej Netík
Duše domu
Mytago, červen 2020

Stavitel a lektor Ondřej Netík má za sebou na čtyřicet hliněných a slaměných domů a své zkušenosti vtěluje do této publikace. Jednoduše, srozumitelně a s pomocí mnoha nákresů a fotografií radí, jaký dům a na jakém místě postavit, jak jej navrhnout a z jakých materiálů a jakým způsobem jej zrealizovat. Dozvíte se též leccos o proudění energií a dějinách stavění domů, na závěr pak autor přibližuje čtyři příklady z praxe. Chcete-li si postavit přírodní a nízkonákladový dům a moc nevíte, jak na to, četbou tohoto sympatického manuálu neprohloupíte.

Zvířata nejíme a kolektiv autorů
Nesvoboda
Lukáš Vincour, červenec 2020

„Život patří tomu, kdo jej žije,“ zní motto této publikace sepsané kolektivem patnácti autorů a autorek spřízněných s iniciativou Zvířata nejíme. Kritiku zneužívání zvířat lidmi necílí jenom na „tradiční cíle“ — velkochovy, kožešinové farmy, laboratoře nebo myslivce, ale všímají si též včelaření, zoologických zahrad, cirkusů, mořských parků, jízdy na koních nebo domácích mazlíčků. Potěší aktuální data, zaměření na Českou republiku, představení alternativní veganské stravy a odkazy na zdroje původních informací; lépe by naopak šla zvládnout nahuštěná grafika.

Karel Funk
Když květiny promlouvají
Malvern, červenec 2020

V útlém pokračování knihy Putování mystickým rokem aneb skrytá řeč svátků se autor zaměřuje na komunikaci s rostlinami a stromy. Hned název první z dvanácti kapitolek Emoční komunikace s rostlinami není zázrak, dokonce čekají na naše oslovení předznamenává, jakým směrem se autorovy úvahy ubírají. Dočteme se tak o nebeském životě zhmotněném v květinách, tajemném tkaní mezi květinami a hvězdami, léčebných účincích rostlin, meditacích u stromů nebo o povahách stromů a národů. U každého tématu najdeme příhodnou báseň, hojně z pera Christiana Morgensterna.

kolektiv autorů
Budoucnost
Družstevní nakladatelství IDEA, červen 2020

Budoucnost Česka, Evropy, Země, práce, pohybu, prostoru, umění, náboženství, médií, politiky, rodiny, budoucnosti — tím vším se zabývá třiatřicet autorů a autorek z okruhu levicových médií A2(larm) a Deník Referendum. Volné zadání si každý(á) z nich pojal po svém, takže se vedle esejí a analytických statí dočkáme i povídky, rozhovoru, besedy, pohádky či zpovědi. „Spojují nás ideály v lepší svět a snaha nahlížet na ten stávající optikou těch ,slabšíchʻ,“ píše na úvod Apolena Rychlíková a dodává, že zde nechtějí řešit kulturní války a politiky identity.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.