Librarium

17. prosince 2020 /
foto: Jeremy Bishop
Aktivní naděje — O čem víme prd — Astrofyzika pro lidi ve spěchu — Skryté srdce kosmu — Kniha ekologie — Ptačí smysl — Jak žít ekologicky?

Joanna Macyová, Chris Johnstone
Aktivní naděje
Alferia, listopad 2020

Jak čelit zmatku naší doby a nezbláznit se? Jak překonávat pocity deprese, bezvýchodnosti, osamělosti, nejistoty? Ekofilosofka a psychiatr nabízejí řešení v programu práce obnovující spojení, při němž využívají poznatky psychologie, hlubinné ekologie či spirituality. Reflexe globálních ekologických souvislostí a několik desetiletí terapeutické praxe povyšují knihu nad běžné příručky, jak nastartovat svůj život. Anglickému originálu tohoto pronikavého, inspirativního a velmi potřebného díla jsme se věnovali v čísle 2/2018.

Jorge Cham, Daniel Whiteson
O čem víme prd
Práh, 2019

Jelikož toto téma Sedmé generace věnujeme vesmíru, šiklo by se oživit zaprášené (v tom lepším případě) školní znalosti. Nemáte-li moc času a morálně-volních kapacit na Stephena Hawkinga, zkuste tohoto velmi nápaditého, n/vesmírně vtipného, a přitom nebulvarizujícího průvodce tím, co o vesmíru ještě nevíme. Profesor částicové fyziky Whiteson a kreslící robotik Cham vám sice neprozradí, proč vesmír existuje a jestli jsme v něm sami, o všem ostatním však budete vědět menší prd než doposud. Čestné sputnikovské.

Neil deGrasse Tyson
Astrofyzika pro lidi ve spěchu
JOTA, červen 2020

Nechcete-li se při odhalování tajů vesmíru až tak bavit, sáhněte po tomto stručném, čtivém a informativním bedekru amerického astrofyzika a ředitele Haydenova planetária. Nevysvětluje pouze velký třesk, galaxie, temnou hmotu nebo energii, přibližuje i kosmickou perspektivu, která je „všezahrnující, neboť nezahrnuje jen naši genetickou příbuznost s veškerým životem na Zemi, ale ctí i naši chemickou příbuznost s dosud neobjevenými formami života ve vesmíru, nemluvě o naší atomární příbuznosti s celým vesmírem.“

Brian Thomas Swimme
Skryté srdce kosmu
Malvern, 2019

„My všichni společně vznikáme ve středu kosmu,“ končí poslední kapitola této útlé, ale podnětné knížky matematického kosmologa Swimmeho. Ukázku z ní jsme publikovali v 7.G 2/2019, zaslouží si však přečíst celá, a to včetně doslovu Jiřího Zemánka. Mimo jiné proto, že Swimme vzácně propojuje vědecké znalosti, náboženské tradice, poetický jazyk a emancipační étos. „Lidský druh představuje evoluční průlom v tom smyslu, že je schopen rozvíjet soucit nejen se svými potomky, nýbrž se všemi bytostmi a úrovněmi existence.“

Tim Birkhead
Ptačí smysl
Kazda, listopad 2020

Světoznámý ornitolog z Univerzity v Sheffieldu v této knize odpovídá na otázku, jaké to je být ptákem. Výklad člení podle pěti základních smyslů, v šesté kapitole se věnuje smyslu magnetickému a v sedmé přibližuje ptačí emoce. Píše jednoduše a suverénně, popisné pasáže oživuje příběhy z dějin ornitologie a osobitými črtami z vlastních pozorování. Potěší krásné, byť nečetné ilustrace Katriny van Grouw, v orientaci pomůže podrobný rejstřík, slovníček pojmů a bibliografie. Skvělá práce, vhodná i pro laiky.

kolektiv autorů
Kniha ekologie
Universum, listopad 2020

Sedmero přírodovědců a popularizátorů vědy se pustilo do náročného úkolu přiblížit široce rozvětvené poznatky ekologie. A vedou si velmi dobře. Postupně nás poutavě provedou příběhem evoluce, ekologickými procesy, uspořádáváním přírodního světa, biodiverzitou, ekosystémy, proměnami organismů, rolí člověka i ochranou přírody. Nečekejte však sáhodlouhé výklady, zato mozaiku stovek fotek, map, grafů, obrázků, citátů či příběhů významných ekologů a environmentalistů, to vše ve špičkové formální kvalitě. Bravo!

Georgina Wilson-Powell
Jak žít ekologicky?
barecz & conrad books, listopad 2020

Jsou elektrokola a e-koloběžky zelené? Je veganská kůže ekologičtější než ta pravá? Je možné mít děti a současně razit zelenou cestu? Na tyto a desítky podobných otázek odpovídá anglická novinářka a zakladatelka časopisu Pebble. Příručku nabitou aktuálními informacemi a 140 radami strukturuje podobně jako klasické Desatero domácí ekologie, nadto si podrobněji všímá technologií, šatníku, rodiny a vztahů. Nechybí ani pohřbívání — věděli jste, že lidské tělo se v pohřební kompostovací komoře plně rozloží za 30 dní?

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.