Librarium

25. srpna 2021 /
foto: Netflix. Z filmu Život na naší planetě.
Deset lekcí pro postpandemický svět — Skutečný život hospodářských zvířat — Jak zabránit klimatické katastrofě — Zálesáctví pro celou rodinu — Život na naší planetě — Hledání českého příběhu

Fareed Zakaria

Deset lekcí pro postpandemický svět

Prostor, červen 2021

Světoznámý americký politolog, jehož komentáře můžeme číst například v Respektu, pojímá pandemickou krizi jako výzvu k pozitivní proměně světa, který už nikdy nebude stejný jako před „koronou“. Suverénním stylem zkušeného bestselleristy vysvětluje, co nás čeká a nemine: digitalizace všeho, prohlubování nerovností, krocení tržních mechanismů, pokračování globalizace, soupeření USA s Čínou nebo napětí mezi experty a „obyčejnými“ lidmi. Podle autora záleží jen na nás, jestli pandemií nastolené příležitosti uchopíme, nebo promarníme.

Lena Zeise

Skutečný život hospodářských zvířat

Kazda, červenec 2021

„Život na statku vypadal dříve jinak, než ho známe dnes,“ začíná svůj didaktický výklad německá autorka dětských naučných knih. Na dalších stranách nenásilně přibližuje podmínky současného chovu prasat, skotu, ovcí, koz a slepic, jejich následnou přepravu na jatka a smutný konec v podobě průmyslově vyráběných potravin. Neopomene vyzdvihnout alternativu v podobě ekologického chovu i připomenout, že jsme za osud zvířat spoluzodpovědní svým každodenním nakupováním. Lena Zeise knihu nejen napsala, ale též bohatě a citlivě ilustrovala.

Bill Gates

Jak zabránit klimatické katastrofě

Jan Melvil Publishing, červenec 2021

Zakladatel Microsoftu a filantrop varuje, že klimatické katastrofě se můžeme vyhnout jedině tím, snížíme-li emise ze současných 51 miliard tun skleníkových plynů na nulu. V knize podrobně vysvětluje, proč tomu tak je a co musíme udělat, aby se to podařilo. Gates v sobě nezapře techno-optimistu, takže spoléhá na spotřební evoluci („kupte si elektromobil“) a všemožné inovace. Na druhou stranu též vyzývá k zavedení uhlíkové daně nebo ke vstupu lidí do politiky. Překvapivě informativní i koncepční text kalí autorova pověst někdejšího bezohledného byznysmena.

Martin Gebhart

Zálesáctví pro celou rodinu

Kazda, červenec 2021

Máte-li neodbytnou touhu sebrat dětem monitory a vyrazit s nimi tábořit do lesa, tento průvodce vám poskytne základní know-how. Německý blogger a instruktor bushcraftu vám poradí, jak expedici naplánovat, co sbalit, jak vybrat a založit stanoviště, jak si vyrobit rádlo, provaz, vor či kamennou sekeru nebo jak využít pryskyřici jakožto přírodní lepidlo. Následně obdržíte tipy na lesní hry, zklidňující rituály, stopování zvířat nebo chutné recepty, například na těstoviny s kopřivami nebo trhanec s jablečným kompotem. Užitečná a zábavně napsaná příručka.

David Attenborough, Jonnie Hughes

Život na naší planetě

Práh, červen 2021

Věhlasný britský dokumentarista přírody tuto knihu vydal ke svému stejnojmennému loňskému filmu (viz 7.G 6/2020), tudíž chcete-li proniknout hlouběji pod povrch filmového plátna, sáhněte po ní. Můžete ocenit nejen slovník základních pojmů a poznámkový aparát, ale zejména podrobnější osobní svědectví od roku 1937, detailnější neblahé výhledy do roku 2100+ („Dvacáté druhé století může začít celosvětovou humanitární krizí.“) i propracovanější vizi, jak na světě obnovit divočinu a ještě „vše napravit“. Ty, co film neviděli, potěší tucty výmluvných fotografií.

Libor Stejskal (ed.)

Hledání českého příběhu

N media, červen 2021

Bezmála tři roky působící Deník N obohacuje zdejší mediální scénu o pronikavé komentáře, eseje či investigace obhajující liberální demokracii. Před říjnovými volbami se rozhodl knižně sebrat 44 textů, které odpovídají na klíčové otázky Odkud přicházíme?, Kdo jsme? a Kam jdeme? Mezi autory a autorkami najdeme kupříkladu Petra Pitharta, Adama Michnika, Jiřího Pehe, Stanislava Bilera, Martina M. Šimečku, Petra Koubského, Evu Romancovovou, Kateřinu Kňapovou nebo Janu Ustohalovou. Netají se tím, že republice by prospěl konec vlády Babiše se Zemanem.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.