Librarium

25. října 2021 /
foto: foto: Nakladatelství Pangea
Tiché jaro — Vlk—Pes—Člověk — Bělorusko na cestě ke svobodě — Ekoturistika — Slow Fashion — Je to jízda

Rachel Carsonová
Tiché jaro
Host, září 2021

Díky nakladatelství Host a jeho edici Klimax se konečně můžeme v češtině seznámit s klíčovým dílem environmentálního hnutí. Bioložka Rachel Carsonová jej sice napsala na sklonku svého života, Tiché jaro však nedostatkem tvůrčí energie rozhodně netrpí. Naopak, autorka systematicky a erudovaně, ale zároveň srozumitelně i poutavě rozebírá rizika masové aplikace pesticidů, insekticidů a herbicidů v průmyslovém zemědělství. Toto (bohužel i bohudík) nadčasové dílo, opatřené předmluvou Davida Storcha, by nemělo chybět v žádné veřejné ani soukromé ekoknihovně.

Kurt Kotrsová
Vlk—Pes—Člověk. Příběh tisíciletého vztahu
Kazda, září 2021

„Láska k vlkovi byla matkou našich psů. Nenávist k němu pak otcem neustávajících tažení, jejichž cílem bylo vlky vyhubit. Prostě prastarý příběh o Kainovi a Ábelovi…,“ píše uznávaný rakouský etolog. V knize nejprve vysvětluje biologickou triádu vlk—člověk—pes, chování a povahu vlků a jejich komplikovaný vztah k lidem, následně sdílí poznatky z pozorování psů a vlků v jím spoluzaloženém Wolf Science Centru v Ernstbrunnu. Na závěr zdůrazňuje blízkost psa a vlka, zvyšující se sociální roli psů pro lidi i potřebu vrátil vlky do jejich přirozených teritorií.

Anežka Dražanová, Tereza Šupová
Bělorusko na cestě ke svobodě
Kniha Zlín, říjen 2021

Smutek. Vztek. Obdiv. Étos. To vše vás bude napadat při čtení devíti rozhovorů s představitel(kam)i současné běloruské opozice. Ač realisté loni předpokládali, že Lukašenkův režim opřený o ruského medvěda protivládní demonstrace brutálně potlačí, přece jenom chtěl člověk věřit, že tentokrát by to mohlo vyjít. Disident Ales Bjaljacki, novinář Franak Vjačorka, básník Max Ščur nebo prezidentská kandidátka Svajtlana Cichanouská obnažují podstatu běloruské tragédie a připomínají, že naděje umírá poslední. Záslužná, a nadto vizuálně atraktivní kniha.

Maddalena Stendardi
Ekoturistika
Pangea, září 2021

Výpravná publikace vás provede padesáti turistickými trasami, které můžete absolvovat pěšky, loďmo, koňmo nebo kolmo. Vedle kvalitních fotografií najdete u každé cesty základní popis, cestovní tipy, informace o ubytování, mapku s denním rozpisem, ekotipy a odkaz na příslušné internetové stránky. Některé toulky zvládnete za pár dní (Soutěsku Skákajícího tygra či Rybářskou cestu v Portugalsku), jiné za týden (obeplutí Elby, nizozemský Severní okruh nebo stezku Černým lesem), další trvají déle (na koni divočinou Yukonu nebo Izraelská národní stezka). Vkusný dar.

Joanna Glogaza
Slow Fashion. Módní revoluce
Alferia, květen 2021

Polská módní bloggerka se v této odpichově napsané knize nejdříve dělí o svůj vlastní příběh, jak se z propagátorky rychlé módy stala uvědomělou věrozvěstkou módy pomalé, a následně poskytuje pestrý vějíř rad: jak si zvolit vlastní styl, poznat kvalitní oblečení, nakupovat v second-handech, upravovat oblečení, udržitelně je prát nebo o ně efektivně pečovat. Vedle přiblížení průmyslového kontextu a dvou rozhovorů (s krejčovou a minimalistkou) potěší i široký záběr — od bot a ponožek přes kalhoty, sukně, svetry a bundy až po kabelky a bižuterii.

Ondřej Buddeus (ed.)
Je to jízda
Paseka, září 2021

Wow, nápaditě vyvedená, skvěle napsaná, informacemi nabitá i obzory rozšiřující knížka! Třináct svébytných osobností (literární kritička Eva Klíčová, molekulární bioložka Magdalena Herová, antropoložka Lucie Trlifajová nebo fotograf Michal Ureš) se v ní vyznává z lásky k (městské) cyklistice. Každá po svém, jinak a pozoruhodně. Ukázka: „Přitom potit se je naprosto v souladu s přírodou. Krůpějky vyloučené pro ochlazení systému pomáhají širšímu rozvoru mysli,“ píše Adéla Vitvar Kudlová. Tak vzhůru do sedla a nezapomeňte předvídat nejhorší scénáře.

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.