Librarium

21. února 2022 /
Sýkorky milují meduňku — Kdo vaří ekonomům? — Velké dílo — Plevel na talíři — Zachraňme naši planetu! — Lidstvo. Dějiny naděje

Elke Schwarzerová
Sýkorky milují meduňku
Kazda, leden 2022

Chcete do zahrady přilákat hmyz, ptáky a další zvířata? Německá bioložka vám erudovaně představí sedmdesát tipů, jak to udělat. Například kosům chutná rybíz červený, hýlům zimolez ovíjivý, sýkorkám modřinkám meduňka, zlatohlávkům zlatým žluťucha, kněžicím pásovaným čechřice vonná a pestřenkám zase měsíček lékařský. Na závěr najdete návody, jak zvířatům postavit obydlí — budky pro ježky, netopýry či sýkorky, příbytky pro škvory a včely nebo hromady mrtvého dřeva pro ještěrky, červenky nebo hmyz. Výborný a vizuálně lákavý počin. 

Katrine Marçal
Kdo vaří ekonomům?
IDEA, prosinec 2021

„Chytrá, vtipná a čtivá kniha o ženách, ekonomii a penězích,“ tak ji komentuje kanadská spisovatelka Margaret Atwood. A něco na tom bude. Švédská ekonomická expertka v šestnácti hutných kapitolkách suverénně a s pomocí četných popkulturních odkazů zodpovídá otázku, kde se vzal oběd Adama Smithe a proč to má význam. „Feministická revoluce je teprve v polovině. Přidali jsme ženy a zamíchali. Dalším krokem je uvědomit si, k jak významnému posunu došlo, a změnit naše společnosti, ekonomiku i politiku tak, aby odpovídaly nové podobě světa,“ uzavírá. 

Thomas Berry
Velké dílo
Malvern, leden 2022

Kulturního historika a kosmologa Thomase Berryho možná znáte díky textům přeložených Jiřím Zemánkem (7.G 5/2016 a 3/2021). V této publikaci Berry sumarizoval své celoživotní úvahy, jak by se lidé měli z narušitelů Země proměnit v laskavé a planetě prospěšné bytosti. V sedmnácti kapitolách se věnuje mozaice témat — příběhu Země, extraktivní ekonomice, ropné éře, univerzitám, politice, korporacím, ekologické geografii nebo čtyřem moudrostem, o které se při vytvoření Velkého díla můžeme opřít. Jiří Zemánek knihu obohacuje doslovem, potěší i bibliografie.

Susanne Hanschová, Elke Schwarzerová
Plevel na talíři
Kazda, leden 2022

O využití divokých rostlin v našich kuchyních jsme psali tématu čísla 5/2011 Divočina na talíři. Bioložka Schwarzerová s odbornou konzultantkou na jedlé divoké rostliny Hanschovou to vzaly z gruntu a sestavily přehled osmadvaceti druhů „plevelu“ a padesáti kuchařských receptů. Je libo divokou pomazánku obazda, raitu s popencem, cuketu s bršlicí, smaženou rýži s hluchavkami, rizoto s jetelem lučním, matjesový salát na kokošce nebo špagety s chmelovými špičkami? Stačí si je nalistovat. Jako vždy u Kazdy potěší atraktivní fotografie i užitečné rejstříky. 

Frank Schätzing
Zachraňme naši planetu!
Universum, leden 2022

Chcete vědět všechno možné o klimatické krizi, ale bojíte se číst vědecké špalky? Dopřejte si tuto klimatickou jízdu. Zábavnou, chytrou a švunkovní. Známý německý autor sci-fi a literatury faktu v ní představuje hlavní aktéry i kulisy současného klimatického thrilleru, ať už jde o popírače, aktivisty, politiky, nebo konspirátory. V posledních kapitolách nabízí desítky tipů, jak zmenšovat ekologickou stopu, a také techno-optimistický science-faction závěr, jak by v roce 2050 mohla situace vypadat, zvládneme-li revoluci pozitivního myšlení. 

Rutger Bregman
Lidstvo. Dějiny naděje
Argo, leden 2022

Nizozemský historik se zamýšlí nad trajektorií lidských dějin, všímá si vzestupu člověka přátelského (homo puppy) i hravého (homo ludens) a ptá se, proč dobří lidé dělají špatné věci. Na závěr přikládá deset pravidel pro život. Sdílím bez dvou všechny: Při pochybnostech vycházejte z dobra. Myslete na win-win scénáře. Pokud chcete zlepšit svět, ptejte se. Zmírněte empatii, trénujte soucit. Třebaže pro ostatní nemáte pochopení, snažte se jim porozumět. Vyvarujte se zpráv. Nebijte nacistu. Buďte realisté, lidé totiž od přírody tíhnou k dobru. 

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.