Librarium

25. října 2022 /
foto: PxHere.com.
Rostliny a lidský mozek — Velké proměny. Jak se utvářel moderní svět — Hledání mateřského stromu — 39 způsobů, jak zachránit planetu — Imperiální způsob života — Kniha o naději

David O. Kennedy
Rostliny a lidský mozek
Sapentia Broumov, září 2022

Proč rostlinné látky ovlivňují mozkové funkce člověka? Na tuto otázku odpovídá autor v informačně nabitém špalku. Provede vás od šamanů až po Starbucks, vysvětlí důležitost sekundárních metabolitů a postupně přiblíží alkaloidy, halucinogeny, delirianty, fenoly či terpeny. Atraktivní téma dávkuje striktně (farmako)logicky. Příklad: „Oproti tomu literatura popisující účinky zeleného čaje a katechinových extraktů na kardiovaskulární parametry je metodologicky heterogenní, různé kvality a nedospívá k žádnému jasnému závěru.“ Pozoruhodné dílo. 

Vaclav Smil, Aleš Valenta
Velké proměny. Jak se utvářel moderní svět
Kniha Zlín, září 2022

Pátá do češtiny přeložená Smilova kniha se snaží odhalit, jak je možné, že moderní svět funguje. Kanadský vědec českého původu neopouští ambice syntetizovat základní trendy současné civilizace a naznačit globální výhledy. Ukázka: „Zcela jiným problémem je však přemístit 10 miliard metrických tun fosilního uhlíku během několika desetiletí, a přitom zajistit adekvátní potravinový a energetický přísun pro nějakých 10 miliard lidí.“ Samostatnou kapitolu věnuje životnímu prostředí. Potěší rozsáhlý seznam literatury i užitečné grafy a fotografie. 

Suzanne Simardová
Hledání mateřského stromu
Kazda, srpen 2022

„Toto není kniha o tom, jak můžeme zachránit stromy. Toto je kniha o tom, jak stromy můžou zachránit nás,“ píše na úvod kanadská ekoložka a průkopnice v oblasti rostlinné inteligence a komunikace. Následně nás vezme na osobitou „pouť za moudrostí lesa“, na níž nás čekají přízraky, dřevorubci, vražda, chemoterapie, hospodské hádky nebo majestátní zeravy obrovské. Nečekejte suchý vědecký výklad, ale strhující i obohacující rodinně-přírodní drama s otevřeným koncem. A stopami moudrosti. Více informací najdete na stránce mothertreeproject.org. 

Tom Heap
39 způsobů, jak zachránit planetu
Zoner Press, září 2022

Knížka neservíruje tipy na proměnu našeho každodenního chování, ale techno-optimistické inovace snižující objem uhlíkových emisí. Vedle těch známých, jako jsou větrné a solární elektrárny nebo přechod na bezmasý jídelníček, autor v krátkých a úderných kapitolkách vysvětluje přínos gravitačního úložiště energie, všestranného bambusu, pěstování mořských řas, čištění lodních trupů nebo návratu pasoucích se zvířat do oblastí permafrostu. Cyklus vychází z pořadu vysílaného na stanici BBC Radio 4 a předmluvou jej podpořil Arnold Schwarzenegger. 

Ulrich Brand, Markus Wissen
Imperiální způsob života
Neklid, září 2022

Dvojice německých politických ekonomů charakterizuje v současnosti převládající životní styl založený na akumulaci kapitálu, růstu ekonomiky a statusové spotřebě jako imperiální. Vyčítají mu, že se opírá o neomezené přivlastňování zdrojů, levnou pracovní sílu a neúměrné zatěžování ekosystémů. Věnují se jeho historickému vývoji, motoristické a globální expanzi i falešným alternativám v podobě zeleného kapitalismu. Pravou alternativu vidí v solidárním způsobu života založeném na komplexní sociální demokratizaci. Doslov připojil Josef Patočka. 

Jane Goodall, Douglas Abrams
Kniha o naději
Kazda, srpen 2022

Tento rok a patrně ani ty příští zrovna nenavýší planetární index štěstí, takže chcete-li se zachytit nějakého toho hezky napsaného „Průvodce přežití v těžkých dobách“, doporučuji vám tento dialog s proslulou etoložkou Jane Goodall. Podle ní existují — všem pandemiím, válkám a klimatickým rozvratům navzdory — čtyři důvody k naději: úžasný lidský intelekt, odolnost přírody, síla mládí a nezdolný lidský duch. „Ano, máme na to a zvládneme to, protože musíme. (…) Jménem opuštěných a jménem našich bratří a sester v přírodě — zvířat, rostlin a stromů.“ Tak. 

Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.