Eva Horská
Opi: ilustrovaný průvodce opic
Albatros, březen 2022
Autorská kniha Evy Horské představuje svět opic. První část knihy se zabývá společnými znaky člověka a opic, lidmi, kteří se zasadili o ochranu a poznávání opic, bájemi o opicích a dalšími zajímavými tématy. Druhou část tvoří atlas opic. Na dvoustranách autorka představuje různé druhy opic, uvádí u nich pomocí ikonek jejich velikost, místo, kde žijí, a také stupeň jejich ohrožení. Během čtení čtenářům patrně dojde to, co autorka shrnuje ve „finále“ knihy — totiž, že právě my lidé se významnou měrou podílíme na ohrožování jejich výskytu.
Tereza Vostradovská
Hravocesta
Běžíliška, leden 2022
Volným pokračováním knihy Hravouka nás opět provází myška, která se tentokrát vydává na cestu za tetičkami do města. Prochází krajinou, která se pozvolna stává městskou. Poznáváme s ní jednotlivé druhy rostlin a živočichů, seznamuje se s tématy zimního spánku živočichů, pozorováním počasí, stěhováním ptáků, stopami živočichů, pozorováním noční oblohy a dalším. Kniha přináší mnoho námětů na dobrodružství a poznávání přírody, od úpravy a filtraci vody přes odlévání stop či sušení bylinek na čaj. A na závěr nás čeká jednoduchá desková hra.
Katarína Kerekesová, Katarína Moláková, Ivana Šebestová, Anna Vášová
Mimi a Líza: Zahrada
Nakladatelství Slovart, březen 2022
Volné pokračování příběhů dvou holčiček Mimi a Lízy. Tentokrát se díky zakutálenému míči vydají do tajemné zahrady, ve které ještě nikdy předtím nebyly. Zatímco rodiče a sousedé vyhazují staré věci do kontejneru, který vždy na podzim přijede, ony se setkávají se skřítkem. Prožijí veliké dobrodružství a dospělým ukáží, že i staré věci mohou být ještě užitečné. Kniha se hodí pro předčítání dětem od předškolního věku po školáky a díky tomu, že je bohatě ilustrovaná a příběh je netradiční, může zaujmout i různě staré děti pro samostatnou četbu.
Gerda Raidt
Co s odpadem?
Portál, březen 2022
Obrázková encyklopedie ukazuje, co se děje s odpadem, který každodenně my lidé tvoříme. Srozumitelným textem i poutavými ilustracemi ukazuje dětem, ale i dospělým, souvislosti. Vysvětluje, z jakých důvodů lidé tvoří stále více odpadu, jak se v průběhu historie vyvinulo jeho zpracování a přináší i náměty na změny, které nám mohou pomoci chovat se více ekologicky. Součástí knihy jsou i tipy na konkrétní aktivity, které může čtenář*ka vyzkoušet. Kniha je vhodná pro společné čtení s mladšími školními dětmi i pro prohlížení s předškolními dětmi.
Maija Hurmeová, Lina Laurentová
Zahradníci ve městě
Host, březen 2022
Obrázková kniha, která je i knihou příběhovou a zároveň naučnou. Tři děti se v ní seznamují se zahradnicí Idou, ta je učí, jak šetrně zahradničit. Na tomto pozadí se rozvíjí i příběh se starším mužem Pablem, který je s danou zahradou už dlouho spjatý. Vedle učení se, jak o zahradu uprostřed města pečovat, děti rozplétají několik záhad. Spolu s nimi se dozvíte, jak na kompost, k čemu je čaj bokaši a spoustu dalších informací, ale i to, jakou sílu mohou mít vztahy mezi lidmi. Kniha přímo vyzývá k tomu vyrazit ven a „hrabat se v hlíně“.
Šinsuke Jošitake
Možná je to jablko
Baobab, září 2022
Nápaditá, originální, chytrá a vtipná obrázková kniha japonského autora nás provádí úvahami malého chlapce o tom, co vidí. Je to jablko? Nebo by to mohlo být něco jiného? Balancuje mezi vážností a humorem, přináší skoro až existenciální otázky. Zároveň věrně ukazuje, co se může malým dětem honit hlavou. Bystré děti si navíc mohou všímat celé řady promyšlených detailů, takže ani po několikátém přečtení vás kniha nepřestane bavit. Uvnitř je navíc vložená stránka, na niž si můžete sami nakreslit své nápady, čím vším by jablko mohlo být.
Barbora Pallová, Lucie Deutsch
O Bertovi, Pištovi a Rozince
Voda na mlýn, říjen 2021
Kniha vypráví příběhy tří zvířecích hrdinů z lesa. Každý z nich má někdy svoje trápení, ale ukazuje se, že mít kamarády je prima, protože nám mohou pomoci, když to potřebujeme. Bert je mrzutý z toho, že se za tmy bojí. A také si na něj někdy příliš dovoluje mrzoutský jezevec Miloš. Pišta zas cítí smutek, protože se mu nepozdávají jeho uši. A Rozinka je poslední dny lítostivá a bez radosti. Všichni si s tím, jak se cítí, ale za pomoci kamarádů poradí. Knihu ilustrují fotografie, na kterých nacházíme všechny postavy, ušité z látky.
Michal Šanda, David Dolenský
Tibbles
Meander, listopad 2021
David Lyall a kocour Tibbles se roku 1894 přestěhují na malý ostrov Svatého Štěpána nedaleko Nového Zélandu. Jejich úkolem je strážit maják. Tibbles je šťastný, že na něj konečně nikdo neútočí prakem a že je tam hezky. Jednoho dne přinese svému člověčímu příteli ptáka. A ukáže se, že je to neznámý druh. To přinese spoustu dobrodružných výprav, ale také velké množství peněz. Ovšem jen do té doby, než… Kniha přináší ekologické téma a předzvěst praxe zdomácnění zvířat v místech, kde nebyla původní. Tibbles byl oceněn prestižní cenou Muriel pro nejlepší české komiksy.
Masoud Malekyari, Roser Matas Nadal
Ruce pryč od Koloběhu života
Cesta domů, duben 2022
Malý žabák Vincek miluje svého strýčka. Jednoho dne ale strýčka sní had a Vincek se začne děsit smrti i hadů — vždyť jeden z nich způsobil žabákovi velkou bolest. Začne si klást otázky jako: Mohou zemřít i moji rodiče nebo prarodiče? Žabák se začne bát i svého hadího kamaráda Josky. Když Joska vybídne Vincka k tomu, aby si šli spolu hrát, Vincek se ho bojí a odmítá. Kamarádi se vydají za moudrým myšákem, který jim vypráví o tom, co je koloběh života. Společně se pak učí, k čemu je koloběh života dobrý. Obrázková kniha tak dětem pomáhá s velkými tématy.
Tereza Marianová
Keřolelo
Meander, květen 2022
Keřolelo je knihou poezie, která volně navazuje na autorčinu knihu Květolelo. Společně sdílejí koncept: autorka představuje několik vybraných běžně rostoucích rostlin — v tomto případě keřů; děti se seznamují s písmenem, na které keř začíná, a v krátké básni si přečtou o keři příběh, dotvářený hravými a mnohdy vtipnými ilustracemi. Seznámíme se tak například se zlaticí, pámelníkem, meruzalkou, ale i dalšími keři. Svébytné autorské dílo může zaujmout nejmenší děti, ale klidně i školáky a školačky. Láká je také vyrazit s ní ven do parku nebo přírody.
Olga Stehlíková, Andrea Tachezy
Mojenka
Host, duben 2022
Desetiletá Magda, které maminka říká Mojenka, žije s tatínkem a maminkou ve Vonoklasech. S maminkou ještě donedávna ráda chodila do okolní přírody. Maminka je totiž přírodovědkyně a přednáší na vysoké škole. Jenže Mojenčiné mamince do života vstoupí nemoc. A všechno je najednou jinak. Příběh vypráví o lásce rodičů a dalších blízkých s dětmi, o lásce k přírodě, o snaze vyrovnat se snad s tou nejhorší zprávou, která může malé dítě potkat. Kniha se krásně čte, zní, jako bychom naslouchali opravdovým vnitřním dialogům i dialogům mezi postavami knihy.
Simona Čechová
Eliška není strašidlo
Labyrint, duben 2022
Autorská obrázková kniha Simony Čechové volně navazuje na úspěšné knihy Včelař Josífek a František z kompostu a vypráví o netopýrce Elišce, která se vydá do velkého světa kolem. Dostane se do města, ve kterém se jí všichni bojí, ačkoli ona nic zvláštního nedělá. Najde pro sebe Eliška nějaké bezpečné a příjemné útočiště? Kniha vypráví o tom, že někdy máme strach z něčeho, co je „jiné“ a neznámé, a že to můžeme poznat a přestat se bát. V závěru nás autorka naučnou formou seznamuje s netopýry jako živočišným druhem a ukazuje, že si zaslouží naší ochranu.
Další tipy najdete na portálu Mravenčí chůva, průvodci současnou literaturou pro malé i velké.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář