Andreas Weber
Cítí, tedy je
Malvern, prosinec 2022
Kniha známého biologa a filosofa Andrease Webera nese podtitul Fascinace životem a revoluce v přírodních vědách. Autor v ní píše, že „lidé vyhledávají přírodu, protože jsme přišli o něco uvnitř“ a razí přístup poetické ekologie, díky níž bychom se propojili se všemi bytostmi a do studia organismů bychom zapojili pocity a emoce. Příroda podle Webera nenabízí spásu, ale uzdravení, tedy „chvilkové překonání trhliny mezi jedincem a tím druhým, mezi jedincem a celkem“. Předmluvou Od osvícení k oživení přispěl spřízněný ekolog David Abram. Zásadní text.
Petr Havel, Daniel Pitek
Sedlák pod Milešovkou
Vyšehrad, leden 2023
Kniha s podtitulem Pestrá krajina proti změně klimatu přináší rozhovor zemědělského novináře Petra Havla s výraznou postavou českého farmaření a držitele Ceny Josefa Vavrouška Daniela Pitka. Ten hospodaří pod Milešovkou, kde mimo jiné vytvořil desítky vodních ploch, a je též veřejně činný, například kritizoval prolomení těžebních limitů či používání Stutoxu na hubení hrabošů. Oba postupně proberou vodu, půdu, les, zvířata, myslivost, ekozemědělství, agrolesnictví, rozvoj venkova i riziko nedostatku potravin. Potěší řada infoboxů i bohatá fotodokumentace.
Jessi Bloomová, Dave Boehnlein
Praktická permakultura
Barrister & Principal, listopad 2022
Do početné rodiny knížek o permakultuře přibyla další, rozhodně však není zbytná. Vyniká univerzálním záběrem (od permakulturních principů přes půdu, odpady, energie, přístřeší, samozásobitelství až po chov zvířat), konkrétními radami a skvělými ilustracemi, fotkami a tabulkami. Navíc odborné duo Eva Hauserová a Čestmír Holuša přizpůsobilo původní americké reálie domácím podmínkám, ať už jde o druhy pěstovaných rostlin, podnebí, legislativu nebo dostupné zdroje informací. Chcete-li se tedy vrhnout do permakulturního projektu, máte po čem sáhnout.
Radomyr Mokryk, Jiří Paděvět
Hovory o Ukrajině
Academia, březen 2023
V tomto útlém svazku odpovídá ukrajinský kulturolog a historik na otázky ředitele nakladatelství Academia. Na přetřes pochopitelně přijde probíhající válka Rusku proti Ukrajině, těžiště dialogu však leží ve vysvětlování jejích historických příčin. Dostane se tak na klíčové jevy ukrajinských moderních dějin: setrvalou rusifikaci, neúspěšný samostatný stát v roce 1917, holodomor, Ukrajinskou povstaleckou armádu i havárii Černobylu. Ne ve všem se dá s Mudrykem souhlasit, našinec si ale při četbě uvědomí řadu nezřejmých souvislostí současné situace.
Filip Struhárik
Co je nového v médiích
Nová beseda, září 2022
Sympatická ediční řada Co je nového? představuje zhruba na sto stranách novinky v konkrétním oboru či sektoru. Toho mediálního se chopil novinář z Denníku N a — poučen angloamerickou literaturou — svižně sumarizuje soumrak novin, objektivity, čtenářské důvěry či svobody médií, a naopak nástup online žurnalistiky, sociálních sítí, dezinformací či informačního odpadu. Vede si dobře, laik se dozví spoustu zajímavých dat a termínů; ne vše se mu však na tak malou plochu vešlo, chybí například klíčová datažurnalistika nebo větší ohled na nezápadní média.
Paco Calvo, Natalie Lawrence
Planta sapiens
Kazda, prosinec 2022
Rostliny se nejen pohybují a komunikují spolu, ale podle filosofa rostlinné signalizace a chování Paca Calva mají i „vědomí“: pamatují si, učí se, chovají se adaptivně či předvídavě. Autor tedy v devíti kapitolách přibližuje současné vědecké poznatky o inteligenci rostlin a uzavírá: „Považujeme-li se za bytosti, kterým není lhostejné utrpení ostatních, pak bychom jistě měli brát v úvahu všechny organismy, které podle všeho trpět mohou. Stačí, když budeme mít na paměti, že rostliny jsou potenciálně vnímavé, a pokusíme se je uvidět v novém světle.“
Zakoupíte-li si některou z knih na Kosmas.cz kliknutím na obálku dané knížky, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář