Více než jen klima: vynalézání socio-ekologické transformace

24. října 2023 /
foto: Friends of the Earth Europe. Stávka za klima, Praha 2019.
Když jsem v roce 2019 psal pro Sedmou generaci článek k třiceti letům environmentálního hnutí po roce 1989, tak jsem k jeho charakteristice použil metaforu od vynálezců k údržbářům. Touto metaforou jsem se pokusil zachytit vývoj, kterým hnutí prošlo. Od vynálezců, kteří na počátku devadesátých let hledali alternativy k ustavující se volnotržní, konzumní, kapitalistické společnosti, kteří kritizovali korporace a ekonomický růst a přitom hledali jiné možné alternativy, k údržbářům, kteří o desetiletí později rezignovali na systémové změny a skrze konstruktivní kritiku upozorňovali na rozličné drobné environmentální problémy a jako údržbáři udržovali v chodu růstovou mašinu, která doháněla Západ. Během posledních čtyř let se ovšem hnutí výrazně posunulo.
Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.