Vladimír Krajina: Srdce a mysl v pevné rovnováze

7. února 2017 /
foto: Repro z knihy Dva životy Vladimíra Krajiny.

Životní příběh Vladimíra J. Krajiny se čte jako dobře napsaný dobrodružný román. Je plný dějinných zvratů, trýznivých zážitků, ale také naděje. V jedné osobě se snoubí profesor botaniky a bojovník proti nacistické a komunistické totalitě, který v bouřlivých letech druhé světové války několikrát doslova přežil vlastní smrt. Za protektorátu se stal jedním z nejhledanějších odbojářů, parašutistům z Anthropoidu osobně rozmlouval plánovaný atentát na Heydricha. Po dramatickém zatčení gestapem se stal čestným vězněm říšského protektora Franka. Po válce, s nástupem komunistické perzekuce, Krajina emigroval do Kanady, kde navázal na svou odbornou činnost. Za oceánem se přes čtyřicet let věnoval výuce lesní ekologie, odbornou veřejností je dodnes uznáván coby průkopník institucionálně ukotvené ochrany přírody v Britské Kolumbii. A dočkal se i happy endu v podobě pádu sovětského bloku.

Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.