Běhat s vlky v irském lese

27. dubna 2021 /
I když filmů s hlubším environmentálním poselstvím přibývá, pro případného dotazovatele, který se chce odreagovat, nepropadnout depresi nebo environmentálnímu žalu, případně se na film dívat s celou rodinou, tolik osvědčených tipů není. Animovaný snímek s názvem Vlkochodci (Wolfwalkers) se však takovým dílem pro mě stal.

Příběh Vlkochodců vás okamžitě vtáhne. Malá nebojácná Robyn se na konci 17. století přestěhuje se svým otcem do irského městečka. Tady se po ní nyní chce, aby se přizpůsobila novým pravidlům, na což nebyla doma v Anglii zvyklá. Nechodí za hradby města, a už vůbec ne do lesa, a nastoupí do služby v sídle Lorda protektora. Ten najal Robynina otce jako lovce vlků, kteří napadají dřevorubce, jejichž úkolem je vykácet les, aby lidé mohli obdělávat větší plochy polí. Robynin otec, Bill Goodfellowe, tak celé dny pracuje na vyhubení smečky. Nejde ale o jediné silné environmentální téma gradující po celou dobu.

Robyn se v doprovodu svého sokola do lesa dostává a v něm se potká s dívkou Mebh. Ta patří k vlkochodcům, bájným tvorům, kteří umějí měnit podobu z denní lidské do noční vlčí. Jejich společné hledání Mebhiiny matky nečekaně zkomplikuje plán smečky les opustit. Robyn se svobodný život s novou kamarádkou líbí mnohem více než pravidla města. V příběhu se tudíž objevuje další střet, a to konflikt mezi křesťanskou poslušností a pohanskou volností. Ostré, pravidelně tvarované město též kontrastuje se zaoblenými a lichotivými tvary přírody. Touha vymanit se z určené ženské role je už je jen pomyslnou třešničkou na dortu. Příběh plný odvahy, nepochopení, vzdoru a rodičovské lásky plyne rychle a závěrečné scény rozpláčou nejednoho starého skeptika a skeptičku.

Režisér Tomm Moore světu už v roce 2014 přinesl pohádkový příběh o tuleních vílách Píseň moře, za nějž získal nominaci na Oscara, a ještě dříve v roce 2009 dobrodružství Brendal a tajemství Kellsu. Ve Vlkochodcích tak společně s režisérem Rossem Stewartem uzavírá svou „irskou folklorní trilogii“. Za pohádkovým příběhem se ukrývají kulisy skutečného Irska konce 17. století, kde sjednává pořádek Oliver Cromwell. A poprávu už za něj sklízejí nominace nejrůznějších cen.

Vlkochodci (Wolfwalkers). Režie: Tomm Moore, Ross Stewart. Irsko / USA 2020, 102 minut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.