Brno Buskers Happening

7. června 2010 /
Za nebývalý happening v centru Brna můžeme poděkovat tamnímu magistrátu, který před pár týdny přijal vyhlášku proti "žebrání". Ta mimo jiné zamezuje pouličním muzikantům vybírat peníze.

Inu “Brno není New York, kde by kvalitní pouliční muzikanti byli. Ti jsou vítáni. Ale skupinky, které se na městské části (Brno-střed) objevují, mají maximálně píšťalku nebo poklici, do které mlátí dlažební kostkou,” nepáral se s tím starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka.

V reakci na vyhlášku, jež z pouličního hraní udělala činnost narušující veřejný pořádek a odporující dobrým mravům, vznikla facebooková skupina Brno Buskers Banned? Díky ní se v centru sešlo několik stovek hudebníků a jejich sympatizantů, kteří na represi magistrátu odpověděli jediným možným: hraním. Přišli harmonikáři…

…kytaráři…

…flétnistky…

…dudáci…

…bubínkáři…

…pozouňáci…

…revoltující zpěváci… (tomu se říká happy-ning)

… ti známější (písničkář Jakub Čermák z Cermaque, viz rozhovor v 7.G 5/2009)…

…i ty méně známé (zatím, asi)…

A všichni dohromady – po pochodu městem z Mendlova náměstí – ucpali hlavní brněnskou tepnu Českou.

A podepisovali protestní petici – s vážnou tváří…

…i s úsměvem.

Jeden z organizátorů happeningu, klarinetista Matěj Hollan, dostál své originelní pověsti.

To se musí vidět zblízka.

Nechyběla zásadní politická prohlášení… (Kdo tento transparent správně doplní, vyhraje výlet za kvalitními muzikanty do New Yorku.)

…ani folklórně-historizující paralely…

…a mezi fanfárami ze Smetanovy Libuše (zahranými společnými silami) také projevy vyzývající ke zrušení inkriminované vyhlášky.

Po druhých fanfárách z Libuše a zaslouženém potlesku se fejsbůkový “chytrý dav” začal pomalu rozcházet. Kdo šel za touto harmonikářkou na Čáru, dočkal se znamenitého zádumčivého outra á la France.

A jestli brněnští radní nevezmou srdce a rozum do hrsti, syjde sa chasa s muzikářama znova.

 

Více informací o “žebrácké” vyhlášce najdete ZDE.

Sdílet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.