Čeho všeho se netýká změna klimatu?

16. února 2010 /

Do Ekologického kompostu jsme opět přihodili pozoruhodné eko-události posledních dvou měsíců.

Zatímco kolem Vánoc se teploty pohybovaly až v rozmezí čtyřiceti stupňů, po Novém roce se z nebe vysypalo překvapivé množství sněhu. Václav Klaus sdělil zpravodajskému serveru FoxNews.com, že globální oteplování se ve skutečnosti netýká teploty. Novináři ani politici se nemohli shodnout, kdo může za velmi rozpačité výsledky klimatické konference v Kodani. „Dnes přijatý text není ani závazný, ani kvalitní, ani férový. Někteří světoví politici se usilovně snaží své selhání nalakovat na zeleno a prodat jej občanům a médiím jako úspěch. Kodaní to ale naštěstí nekončí,“ připojil jeden z komentářů Jan Rovenský z Greenpeace. Jako „důkaz úcty k životnímu prostředí“ začal fastfoodový řetězec McDonald’s přebarvovat logo z červené na zelenou. Nesměle, nedostatečně, ale přece se nechali poslanci ČSSD, Strany zelených a KDU-ČSL inspirovat Velkou výzvou Hnutí DUHA a navrhli zákon, jenž by snížil emise ČR do roku 2050 o polovinu. Agentury přinesly příběh otužilce Lewise Pugha, který si zaplaval i v okolí severního pólu: „Neznám lepší cestu, jak ukázat, že změna klimatu je realitou, než že budu plavat v místech, která by měla být naprosto všude zmrzlá.“ Australští vědci vyjádřili přání vyšlechtit ovce, které by říháním vylučovaly méně skleníkového metanu. V Neratovicích začal jezdit světový unikát — hybridní autobus na vodík. Nejvyšší správní soud zrušil územní plán Břeclavska kvůli umanuté snaze jihomoravského kraje vést silnici R52 do Vídně přes Pálavu. Odstupující Ladislav Miko zveřejnil zprávu Příroda a krajina České republiky, z níž vyplývá, že poslední dva roky ubývá volné krajiny dvojnásobným tempem než dříve — přes devatenáct hektarů denně. „Dochází k určité banalizaci přírody. Druhy, které jsou úspěšné, se všude šíří na úkor druhů, které mají speciální požadavky na prostředí,“ přiblížil ministr jinou část dokumentu. Dalším dravcem otráveným karbofuranem se na konci září stala samice orla skalního Gabča, hvězda mediálně známého projektu Návrat orla skalního do ČR (viz i 7.G 2/2009). Biologové dospěli k názoru, že demilitarizovaná zóna mezi Severní a Jižní Koreou se za půl století vyvinula v natolik unikátní ekosystém, že by mohla být brzy prohlášena rezervací UNESCO. Vláda stáhla ze sněmovny novelu horního zákona, čímž potěšila ČEZ a těžaře a naopak přidala vrásek obyvatelům Horního Jiřetína a Černic. Ostrovní Mikronésie, jíž hrozí zatopení oceánem, si oficiálně postěžovala na snahu o méně efektivní modernizaci Prunéřovské elektrárny, jež je podle výpočtu Greenpeace osmnáctým největším zdrojem CO2 v Evropě. V Poslanecké sněmovně se letos začne vařit výhradně spravedlivá káva.

Další díly Ekologického kompostu najdete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.